1' den küçükse koşullu biçimlendir -1'de çalışıyor ama 0 da çalışmıyor!

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14-12-2023
Arkadaşlar çok tuhaf bir şeyle karşılaştım.
B3 hücresine gelebilecek olan değerler 0, 1 ve 2 sayıları (kurgu bu şekilde). Ben 1 den küçükse koşulu ile 3. satırı B'den başlayarak CH'ye kadar boyamak istiyorum.

Şunları denedim:

1'den küçükse - değer 0 iken çalışmadı (tuhaf)
1'den küçükse - değer -1 iken çalıştı (mantıklı)
0'a eşitse - değer 0 iken çalışmadı (tuhaf)

Not: Tüm ilgili hücreler sayısal hücrelerdir metin biçimi yok.

Çözüm olarak ben en küçük olabilecek değeri kurguyu değiştirerek -1 olarak ayarlayabilirim, bu şekilde işim görülür ama 0'da ya da boş hüçrede çalışması gereken şey neden çalışmıyor olabilir bir türlü anlamadım.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Güzel güzel anlatıyorsunuz ama, ne kullandığınız formülü yazmışsınız ne de örnek dosya eklemişsiniz.

Kim nasıl yanıt verebilir?

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
14-12-2023
Haklısınız dosya çok karışık ve formül farklı sayfa ve kaynakla bağlantılı çalıştığı için bakan kişiye eziyet olmasın dedim.
Prototip bir belge yapıp ekliyorum:

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
14-12-2023
Pes ettim, Excel'in 0'ı birden küçük görmemesini etmesini felsefik bir duruşu olarak kabul edip -1 değeri ile çalışacak biçimde kurguladım belgeyi.

Kodları şu şekilde:
Koşullu biçimlendirme etki alanı:
=$B$3:$CH$629

Biçimlendirme koşulu:
=EĞER(LOKASYON=$B$2;EĞER($B3=-1;$B3:$CH3;);EĞER(LOKASYON=$C$2;EĞER($C3=-1;$B3:$CH3;);EĞER(LOKASYON=$D$2;EĞER($D3=-1;$B3:$CH3;);EĞER(LOKASYON=$E$2;EĞER($E3=-1;$B3:$CH3;);))))

"LOKASYON" isimli hücre nin 1'den 4'e kadar değer alabildiğini ve bu değerleri biçimlendirme koşulunda B3,C3,D3,E3 hücrelerinden hangisi ile eşit olduğunu sorguluyor. Eşit olan 3. satır hücresinin 4,5,6... satırları arasında -1 değeri alan varsa bu sarıtı tamamen boyuyor.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Görmemesi değil de, formülün yazımında bunu tanımlanması konusunda eksiklik olmuştur.

Dosyanızı inceledim; "lokasyon" (parametre sayfası D8) hücresi B2: D2 aralığından hangi hücrede eşitse, diyelim ki B2 de eşit. Bu durumda sadece B3:B17 aralığındaki değerler mi kontrol edilecek, yada sistem nasıl ilerliyor ve ettiğiniz kontrolün tüm şartları nedir.

Açıklamanızı kullandığınız yada kullanacağınız formüller üzerinden değil de konuyu hiç bilmeyen için anlatırsanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
14-12-2023
Evet Ömer Bey, doğru anlamışsınız, en nihayetinde bütün bir satırı biçimlendirmek için önceki koşullar da sağlanıyorsa ve B3:B17 hücrelerine 0 değeri varken bulundukları satırları boyamasını istiyordum.

Hiç bir şeyi değiştirmeden sadece koşulu 0 yerine -1 olarak ayarladım ve çalıştı. Benim için hiç bir şey değişmedi istediğim oldu ama 0 ile olmaması bilgi eksikliğim yönünden kafama takıldı.

Muhtemelen bundan sonra 0 ile kontrol edip sonuç alamadığım koşulları hep farklı bir sayı ile test etme zahmetine katlanacağım :)

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sıfır ve boş hücreler için;

=VE(B$2=LOKASYON;YADA(B3=0;YADA(B3="")))

Sıfırdan küçükse;

=VE(B$2=LOKASYON;B3<0)

Gibi yazılabilir.