2 Değişkene Göre Koşullu Biçimlendirme

montani

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016, Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-12-2027
Arkadaşlar hepinize merhaba,

ekteki dosyadan göreceğiniz üzere, koşullu biçimlendirme ile ilgili bir problemim var. 2 farklı değişkene göre koşullu biçimlendirmeye ihtiyacım var.

Bunlardan birincisi;

A3 hücresinden başlayıp, aşağıya doğru devam eden sütundaki sipariş tarihi bugünden 15 gün ve daha öncesine aitse, ilgili satır, G sütununa kadar kırmızı renk ile uyarı versin. Yoksa herhangi bir biçimlendirme yapmasın.

İkinci olarak;

Teslim tarihine yani G sütununa bir veri girişi yapıldığı zaman, siparişin teslim edildiğini gösterecek şekilde A ve G sütunları arasını yeşil renge boyasın.

Ancak, bu koşullardan herhangi biri sağlanmıyor ise herhangi bir biçimlendirme yapmasın.

Ben ikinci koşulu, yani yeşil renk için gereken biçimlendirme koşulunu oluşturdum ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor ancak, sipariş tarihinin 15 gün ve daha öncesi olması koşulunda sıkıntı yaşıyorum.

Ekteki dosyayı kontrol edip yardımcı olmanızı rica ederim.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
02/05/2019
Arkadaşlar hepinize merhaba,

ekteki dosyadan göreceğiniz üzere, koşullu biçimlendirme ile ilgili bir problemim var. 2 farklı değişkene göre koşullu biçimlendirmeye ihtiyacım var.

Bunlardan birincisi;

A3 hücresinden başlayıp, aşağıya doğru devam eden sütundaki sipariş tarihi bugünden 15 gün ve daha öncesine aitse, ilgili satır, G sütununa kadar kırmızı renk ile uyarı versin. Yoksa herhangi bir biçimlendirme yapmasın.

İkinci olarak;

Teslim tarihine yani G sütununa bir veri girişi yapıldığı zaman, siparişin teslim edildiğini gösterecek şekilde A ve G sütunları arasını yeşil renge boyasın.

Ancak, bu koşullardan herhangi biri sağlanmıyor ise herhangi bir biçimlendirme yapmasın.

Ben ikinci koşulu, yani yeşil renk için gereken biçimlendirme koşulunu oluşturdum ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor ancak, sipariş tarihinin 15 gün ve daha öncesi olması koşulunda sıkıntı yaşıyorum.

Ekteki dosyayı kontrol edip yardımcı olmanızı rica ederim.

Teşekkürler.
İlgili Dosyanız Ektedir.
Güle güle kullanınız :)

Ekli dosyalar

montani

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016, Türkçe
21-12-2027
Sayın derisa963, yardımınızı ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Bende hazırlamıştım.Alternatif olsun.

Ekli dosyalar

montani

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016, Türkçe
21-12-2027
Sayın çıtır,

Emekleriniz için size de teşekkür ederim. Tarafınızdan yapılan alternatif çalışma daha kolay ve kısa bir yol olmuş. Sonrası için, ilaveler yapmak bu hali ile daha kolay gözüküyor.

Tekrar teşekkürler.

Düzeltme:

Sayın çıtır, sayfa üzerinde yaptığım ilave kontrollerde, bugünden geriye dönük olarak 15 gün veya daha eski tarihe sahip siparişlerin uyarı vermesi kısmı tam anlamı ile çalışmıyor. Excel, yanlış tarih için uyarı veriyor. Kontrol edip, fikrinizi benimle paylaşabilir misiniz lütfen? Teşekkürler.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
1)Burdaki anlatımda biraz karışıklık olmuş.Ben sipariş tarihinine 15 kaldığında uyarı versin demek istediğinizi düşünerek bu şekilde bir çalışma yaptım.G sütunu boş teslim tarihine 15 gün kaldığında teslim tarihine kadar kırmızı ile uyarır.
2)Teslim yapılanlar yeşil ile belirlenir.
3) Bence teslim tarihi geçen ve teslim yapılmayanlar içinde bir bilgi oluşturulmalı.Tabi siz bilirsiniz.
Dönüş yaptığınız için teşekkür ederim.
Not:Anlatım doğru ,geçmişe yönelik kontrol ,15 gün geçenleri kontrol etmek istiyorum diyor iseniz.2.Sayfaya bakınız.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

montani

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016, Türkçe
21-12-2027
İstediğimi daha detaylı anlatacak olursam,

Kolay olması açısından tarihleri değiştirerek anlatıyorum. G sütunu boşken,

Bugünün tarihi 15 Mayıs 2018 ise, sipariş tarihi 30 nisan ve daha eski olan siparişler için bana uyarı versin ki, fazla bekleyen siparişleri görebileyim.

------

Son gönderdiğiniz dosyadaki sayfa 2, isteğimi karşılıyor. Teşekkürler.

Son düzenleme: