2 excel dosyasını karşılaştırma.

Cem DURU

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
microsoft Office Professional Plus 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-04-2025
Merhabalar,
kısaca anlatmam gerekirse karşı acentadan gelen aynı formatta olan excel dosyası ile benim sistemimden çıkan excel dosyasını satır satır karşılaştırmak istiyorum. örnek dosyaları yükledim.tüm sütunları karşılaştırmama gerek yok önemli olan 3 sütun u sarı ile belirttim. Bu 3 sutün'u en doğru şekilde hangi formül ile karşılaştırabilirim.

Ekli dosyalar

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 excel Türkçe
Merhaba,

İyi geceler. Şöyle bir programım vardı. Bunu sizin için düzenledim. İsterseniz bir deneyin, bakalım istediğiniz gibi bir sonucu üretiyor mu?
Bu program iki ayrı excel dosyasını belirtilen sütun adlarına göre karşılaştırıp sonuç üretiyor.
Program dosyasını ekte gönderiyorum.

2512351713647828426.png

Ekli dosyalar

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
09-02-2026
VİRÜS algılandı diye mesaj verdi ama nedendir acaba

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 excel Türkçe
VİRÜS algılandı diye mesaj verdi ama nedendir acaba
Merhaba, konu ile ile ilgili bir ekran görüntüsü atabilmeniz mümkün mü? Windows yada bazı virüs koruma programları temel koruma yani yüksek hassasiyet koruma prosedüründe exe uzantılı uygulamaları virüs olarak algılayabilir. Bunun sebebi (benimde yaptığım gibi) bu exelere bir sertifika oluşturmuyor yada eklemiyorum. Ben bunları (programları) genelde kamu yararı / yada halka açık kullanım için yapıyorum. Bundan dolayı bir sertifika yani üretici bilgisi ve dijital versiyonlama yapmıyorum. Sorunun kaynağı bu. Emin olabilirsiniz, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir örnek kendimden de verebilirim; iki bilgisayarım var. Programı yani exeyi oluşturduğum bilgisayardan exeyi diğer bilgisayara taşıdığımda bende virüs tarama engeline takılıyorum. Bu yukarıda anlattığım üzere tanımlanmamış/ sertifikalanmamış üreticiye ait bir uygulama olarak göründüğü içindir. Android uygulamasında da bu şekilde bir kontrol vardır. Play store dışındaki indirme/yüklemlerde benzer duruma rastlanır. Ben kendimden eminim. Yine de tercih sizin. Ben bu şekilde onlarca program yaptım ve ücretsiz sırf kamu yararı için kullanıma açtım. Hatta kamu kurum ve kuruluşların yerel ofis yada müdürlüklerine kadar. Niye bu kadar açıklama yaptın derseniz ben her bu siteye çözüm odaklı bir program eklesem, göndersem benzer şey olur. Bu benim için olumsuz bir algıya neden oluyor. Oysaki tek gayem Türkiye çalışma hayatı yada bilgi teknolojilerine elimizden geldiğince katkı sunmaktan başka birşey değil.

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
09-02-2026
Merhaba
bir çok dosya indiriyorum ancak sizin dosyayı indirirken bu şekilde mesaj alıyorum
bir tek bende mi oluyor başka olan var mıdırı

Ekli dosyalar

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 excel Türkçe
Merhaba,
Benim virüs tarama sonuçlarımda resimde olduğu gibidir. Anladığım kadarı ile siz daha indirirken bu problemi yaşıyorsunuz. eğer indirmenize izin veriyorsa indirdikten sonra rar dosyasına bir virüs taraması yapınız. Bu sizin virüs tarama programınızdaki bir takım kısıt yada filtreler ile ilgili. Siz daha önce içinde exe olan sıkıştırılmış bir rar dosyasını indirdiniz mi? Belki de indirmediğiniz için bu bildirimlerle de karşılaşmamışsınızdır. Ben yine de bu dosyanın sadece exe halini bu mesaja ekleyeceğim. birde öyle deneyiz, bakalım nasıl bir sonuç üretecek. Keza dosyayı rarsız olarak eklemek site tarafından kısıtlanmış. Bence sorun yok. Yine de siz bilirsiniz.

2512391713680525371.png

251240

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 excel Türkçe
Bende kaspersky virüs tarama var.
aynı şekilde bende programın rarlı halini indirdiğimde herhangi bir hata yada uyarı almıyorum.

2512411713681393071.png

251242

Cem DURU

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-04-2025
Merhaba,

İyi geceler. Şöyle bir programım vardı. Bunu sizin için düzenledim. İsterseniz bir deneyin, bakalım istediğiniz gibi bir sonucu üretiyor mu?
Bu program iki ayrı excel dosyasını belirtilen sütun adlarına göre karşılaştırıp sonuç üretiyor.
Program dosyasını ekte gönderiyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 251235Ekli dosyayı görüntüle 251235
hocam program guzelmiş aslında tam bu tarz bişi istiyorum ama sanırım bu satır satır karsılastırıyor, benım lıstlerımde sıra yerlerı tutmuyor genelde. tüm liste içinde belirttiğim 3 sutunu karsılastırmam gerekli benim. satırlar aynı sırada olmuyor benım 2 lıstede malesef

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Power Query ile düzenlenmiştir. Voucher bilgilerine göre karşılaştırılmaktadır. Dosyalar sheetinde dosya pathlerini güncelleyip, Birleştir1 sayfasındaki tabloda sağ tıklayıp yenile demeniz yeterli.

Ekli dosyalar

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 excel Türkçe
hocam program guzelmiş aslında tam bu tarz bişi istiyorum ama sanırım bu satır satır karsılastırıyor, benım lıstlerımde sıra yerlerı tutmuyor genelde. tüm liste içinde belirttiğim 3 sutunu karsılastırmam gerekli benim. satırlar aynı sırada olmuyor benım 2 lıstede malesef
Bu program her Excel dosyasındaki belirtilen sütunları önce yan yana alıyor , sonra örneğin her bir kitaptaki belirtilen J sütunlarındaki hücreleri kendi arasında kontrol edip eğer hücreler aynı ise yeşil değil ise kırmızıya boyuyor. Bu işlemi her bir belirtilen sütun için ayrı ayrı yapıyor.
İlave olarak sizin satırları sıralama kriteriniz nasıl? Bunu bir sütuna göre mi? bir sıra noya göre mi? bir tarih değerine göre mi yapıyorsunuz.

Cem DURU

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-04-2025
Bu program her Excel dosyasındaki belirtilen sütunları önce yan yana alıyor , sonra örneğin her bir kitaptaki belirtilen J sütunlarındaki hücreleri kendi arasında kontrol edip eğer hücreler aynı ise yeşil değil ise kırmızıya boyuyor. Bu işlemi her bir belirtilen sütun için ayrı ayrı yapıyor.
İlave olarak sizin satırları sıralama kriteriniz nasıl? Bunu bir sütuna göre mi? bir sıra noya göre mi? bir tarih değerine göre mi yapıyorsunuz.
bizim kendi sistemimizden çıkan ile karşıdan bize gelen excel dosyasının sutunları hep aynı bu değişmez. çünkü iki şirkette aynı programı kullanıyoruz. ancak sıralar her yolcu ilavesinde yada iptalinde değişiyor, bunun sabit bir sırayı yok. hergun ki uçağa göre yada otele göre değişkenlik gösteriyor.program harika aslında tam istediğim gibi ama sıra sıra karsılastırma değilde genel bir karsılastırma yapsa harika olucak.