2 Sütunu kendi belirlediğim metne otomatik yazma(yardım)

Excel Vers. ve Dili
chrome
Selam arkadaşlar . günlerdir uğraşip çözemediğim bir husus var . yardımcı olursanız çok memnun kalırım şimdide teşekkür ederim .
sorum ve sorunum tam olarak şudur;
örnek olarak A VE B sütunlarımız var . A sütununda "0,5" yazıyor B sütünunda "DBU" kelimesi yazıyor . ve bu 0,5 ile DBU aynı satırda bulunuyor. eğer bu 2si aynı satırda bulunuyorsa karşısına otomatik olarak "uygun" yazmak istiyorum. bunu nasıl yapacağım

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
C1'e aşağıdaki formülü kopylayın.

Kod:
=EĞER(VE(A1=0,5;B1="DBU");"Uygun";"Uygun Değil")

Excel Vers. ve Dili
chrome
Şuan eve gidiyorum eve gidince deneyeceğim teşekkür ederim
MERHABA
Sizin dediklerini geçen zamanlarda yaptım olmuştu.
bana verdiğiniz kod buydu
bu konuda yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Şimdiki sorunum biraz daha karmaşık daha doğrusu ne kullanacağımı bilmiyorum.
sorunum şudur. 10 tane farklı sonuç var. bu sonuçlar 2 tane sütunu doğrulayacak.
örnek olarak a1sütünü 1ise ve b1sütunu 2 ise sonuç 1 olacak yada a1 sütunu 2ise ve b1 sütunu 2 ise sonuç 3 olacak bunu nasıl yapabilirim. hangi komut acaba hangi komut olduğunu bulamadım

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
Örnek bir dosya hazırlayın. Tüm olasılıkları içersin, sonuç olarak görmek istediklerinizi de belirtin. Mesela değil de gerçekçi veriler olsun.
Ayrıca fonksiyon ile mi çözüm istiyorsunuz yoksa kod ile de olur mu?

Örnek dosyanızı dosya.tc gibi bir paylaşım sitesine ekleyebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
chrome
Merhaba.
Örnek bir dosya hazırlayın. Tüm olasılıkları içersin, sonuç olarak görmek istediklerinizi de belirtin. Mesela değil de gerçekçi veriler olsun.
Ayrıca fonksiyon ile mi çözüm istiyorsunuz yoksa kod ile de olur mu?

Örnek dosyanızı dosya.tc gibi bir paylaşım sitesine ekleyebilirsiniz.
MERHABA
İstediğini şekilde yaptım gerekli açıklamalarıda yazdım içine umarım yardımcı olabilirsiniz link aşağıdadır

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Verdiğiniz tabloda H05V-K yada H07V-K ya da bir başka kablo tipi için hangi sütuna bakılacak.
Mesela Eğer A sütununda kablo tipini belritiyorsanız, yani A3 de H05V-K yazıyorsa

=EĞER(B3="";"";A3&" "&YERİNEKOY(SAYIDÜZENLE(B3;2);",";".")&" "&C3&" PRYS")

Excel Vers. ve Dili
chrome
Verdiğiniz tabloda H05V-K yada H07V-K ya da bir başka kablo tipi için hangi sütuna bakılacak.
Mesela Eğer A sütununda kablo tipini belritiyorsanız, yani A3 de H05V-K yazıyorsa

=EĞER(B3="";"";A3&" "&YERİNEKOY(SAYIDÜZENLE(B3;2);",";".")&" "&C3&" PRYS")
Merhabalar
Hocam aslında sorunum tam olarak öyle değil

şöyleki Kesit ve Renk olarak 2 tane sütunum var .

Kesit sütununda 1,2,3,4 gibi sayılar var
renk sütununda DBU , ABC , FGH , JKL gibi yazılar var .
Şimdi Soru şu kesit sutununda 1 varsa ve renk sütununda da ABC değeri varsa bana x sonucu göster.
kesit sütununda 2 varsa ve renk sütununda FGH değeri varsa bana y sonucu göster.
kesit sütununda 3 vasa ve renk sütununda JKL değeri varsa bana z sonucunu göster. gibi olasıklar var .

yukarıdaki kodta sadece 1 olasılık için sonuç getirebiliyorum ama benim olasılıklarım daha fazla.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Sorunuzu Örnek dosyada TAM olarak sormadıysanız, lütfen TAM olarak sorunuzu, varsa olasılıkların hepsini ya da kuralllı düzenli bir olasılıksa kuralı & düzeni belirtin.

Aksi durumda hatalı-eksik-sadece sizin aladığınız örnek dosyayla sorunuza çözüm bulmak zaman alacaktır.

Excel Vers. ve Dili
chrome

Tekrardan merhabalar
Sorunumu yukarıda verdiğim linkteki exell dosyasına basit olarak yazmaya çalıştım.

Şöyle anlatayım birde ; otomatik kablo listesi çıkaran program var bu program verdiğim dosyada A ve B sütunlarını getiriyor sadece.
Olasılıklar 10 tane . A ve B sütünunda 1-A var ve C sütununa olasılıklarda bulunan ABC harfi gelmesi gerekmekte.
yine A ve B sütunun 3. satırında 2-B Var ve C sütununa olasılıklarda bulunan DFG harfleri gelmesi gerekiyor.ve bu liste aşağı doğru uzuyor gidiyor.Tam olarak bunun kısayolunu arıyorum.

özet olarak 1-A gördüğünde ABC yi yazacak karşısına. 10-L yi gördüğünde OLX yazacak karşısına.

exell dosyası kolay anlaşılması için yazılar sayılar farazi olarak yazılmıştır.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
İlk sorunuzla son sorunuz birbirinden farklı.
Konu beni aşmıştır.
Sorunuzu anlayan bir arkadaş yardımcı olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
chrome
2 soruda aynı sadece sorunuzu tam olarak anlatın dediğiniz için daha basit bir şekilde anlatmaya çalıştım . Yinede teşekkürler

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
6. mesajdaki örnek dosyanıza göre aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
Aranan Kesit K3 te
Aranan Renk L3 te olacak şekilde formül yazılmıştır.
Siz başka aramak isterseniz A3 ve L3 ten aşağıya doğru çoğaltabilirsiniz.

Formülü M3'e kopyalayın. Dizi formülüdür CTRL + SHIFT basılı tutarak entere basın.

Kod:
=İNDİS($H$3:$H$35;KAÇINCI(K3&L3;$B$3:$B$35&$C$3:$C$35;0))

Excel Vers. ve Dili
chrome
Merhaba.
6. mesajdaki örnek dosyanıza göre aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
Aranan Kesit K3 te
Aranan Renk L3 te olacak şekilde formül yazılmıştır.
Siz başka aramak isterseniz A3 ve L3 ten aşağıya doğru çoğaltabilirsiniz.

Formülü M3'e kopyalayın. Dizi formülüdür CTRL + SHIFT basılı tutarak entere basın.

Kod:
=İNDİS($H$3:$H$35;KAÇINCI(K3&L3;$B$3:$B$35&$C$3:$C$35;0))

Merhabalar

Sanıyorum siz her ihtimalin karşısındaki olasılığı yazmışsınız. Sanırım biraz eksik anlatmışım kusura bakmayın. Şöyle ki projede çeşit olarak maximum 35 tür kablo gelebilir. Ama aynı çeşitlerden farklı satırlarda bulunabiliyor. Örneğin 3 ve 16. satırlar aynı olabilir. Hepsi aynı veya farklı olmak üzere B ve C sütununa yine örneğin bazen 250 bazen 80 değer gelebiliyor. Kesit ve Renk sütunu veri olarak her seferinde aynı sıralamayla da gelmiyor yani gelen sıralama çok değişken. Az önce de belirttiğim gibi "Bütün Olasılıklar" başlığı altında yazdığım değerler kesit ve renk olarak gelebilecek maximum değerlerdir. B ve C sütununda gelen bu değişkenlere göre I sütunundan kendisi bir değer seçmesi gerekiyor. Excelin sağ tarafında gelebilecek çeşit olarak bir örnek daha belirttim. Örnekler neredeyse sınırsız olarak çeşitlendirilip sayısı artabilir. Gelen "Kesit" ve "Renk" değerine göre "Bütün Olasılıklar" içinden formülün bir değer seçmesini istiyorum. Böyle birşey mümkün olur mu ?