2 tablo karşılaştırma ve başka bir satıra yazma

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Selamlar;

Amacım 2 tabloyu karşılaştırıp ortak verileri başka bir hücrede sıralamak. Örnek bir tablo ekliyorum (Örnek Tablo Excel 2010 Türkçe).

Şu anda yaptığım şey, A ve C sütununda bulunan verileri D sütununda "Düşey Ara" ile buldurmak. Sonrasında filtre ile "#YOK" ları çıkartıp eşleşen değerleri G sütununa "Özel Yapıştır / Değerleri" demek suretiyle yeni tablomu hazırlamış oluyorum. Aslında G sütununa attığım değerleri ayrı bir excelde kayıt altına almaktayım. Bunun otomatik olarak G sütununa yazılması mümkün müdür acaba? İlla ki farklı bir excel olması gerekmez.

Forumda aradım ancak makro ile yazılmış bir örnekte yine filtreleme yapmak gerekmekteydi. Otomasyon için ayrıca sormak istedim.

Güne ve yoğunluğa göre 700 satır ile 32000 satır arasında değişebilen bir sütun ile sabit olarak içerisinde 27000 satır bulunan bir diğer sütunun karşılaştırılması için kullanmaktayım. Karşılaştırma sonucunda genelde 200-300 arasında ortak sonuç çıkmaktadır ve bana gereken sadece ortak sonuçlardır.

Makro bilmiyorum. Bu nedenle formül ile yanıt alabilirsem eğer, benim excel dökümanlarımda sınırları ile oynayıp gerekli ayarlamaları yapacağım. Bu nedenle öğrenmeyi tercih etmekteyim. Bu sorduğum olay sadece makro ile mümkün olacak ise, üzerinde yapabileceğim oynamalar (kodlarda nereyi değiştirirsem ne değişir gibi) konusunda da açıklama rica edeceğim.

Daha iyi anlatabilmek adına sorumu şu şekilde de sorabilirim. Bir tablom var (D sütunu) ve bu tabloda değeri "#YOK" olmayan hücreleri başka bir sütunda (G sütunu) alt alta yazdırmak istiyorum. Ancak G sütununa yazılacak değer sayısı her denemede değişeceğinden sabit bir aralık değil. D sütununda değeri "#YOK" olmayanları G sütununa alt alta yaz gibi bir formül mümkün müdür?

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla ...

Ekli dosyalar

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Eki inceleyin size fikir verecektir.
Ayrıca ALT+F11 tuşlarına basarak sabitle makrosunu görebilirsiniz.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
İlginize teşekkür ederim. Uyguladım ve sonuca ulaştım. Yaşadığım tek sıkıntı, değişken sütunda bulunan bazı tekrarlayan değerleri, sonuç satırına, tekrarlandığı kadar eklemiş olması idi. Bu sorunu, sabit olan tarafa göre arama yaptırarak aşacağım sanıyorum. Yardımınız için tekrar teşekkürler ...

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20/01/2019
Acil iki tablo karşılaştırma

Merhaba,

Benimde benzer bir yardıma ihtiyacım var. Ekteki dosyada olduğu gibi iki çalışma sayfasında bulunan tabloları karşılaştırmak ve eski listede olupta güncel listede olmayan+eski listede olup güncel listede olmayan satırları bulup ayrı bir sayfada yazdırmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olucam. Teşekkür ederim.

İbrahim

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Dosyanız ektedir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20/01/2019
çok teşekkür ederim ellerinize sağlık.Beni büyük bir yükten kurtardınız Allah razı olsun. iyi geceler