2 veya daha fazla aynı veriye göre tabloda seçim oluşturabilmek? (makrosuz)

Excel Vers. ve Dili
Excel XP, 2003 TR & ENG
Arkadaşlar hepinize merhaba; forumla dün tanıştım ve excel konusunda müthiş bir site bulduğuma sevinerek üye oldum...

Benim 1 haftadır düşünüp uygulamaya koyamadığım bir tabloyla ilgili sorunum var; sorun:

tablomda a1...A65000 satırına kadar plaka listesi var: b1...b65000 satırına kadar da satış tarihi (formatı 20070613)

a hücresine göre plakaları sıralıyorum aynı olanlar karşıma çıkıyor; bunlardan aynı olanlar EĞER komutuyla tam tespit edebiliyorum; sorun da bundan sonra çıkıyor satış tarihi sonra olanları sadece seçmek istiyorum bu seçimde diğer alanları ben manuel olarak sileceğim...

örneğin a1=a2=a3 ise kontrol hücresine 1 değilse 0 yazdırıyorum
tarih alanı kontrolü içinse bu aynıların içinden en yeni tarihli olanını kontrol hücremde 1 olarak belirtsin istiyorum; dolayısıyla otomatik filtre seçeneğini aktiflediğimde buradan sadece 1 olanları seçebilmeli ve diğer aynı plakadaki eski tarihli kayıtları silebilmeliyim.

Yalnız kurum bilgisayarlarında makrolar v.b. tamamen kapatılmış olduğu için bu mutlaka formülle olmalı bilgisayarlarda ofis XP yüklü...

NOT: 1- plakalar bazen 2 bazende 5-6 ya kadar olabiliyor...
2- kesinlikle verilerin otomatik silinmesini istemiyorum...

Kolay gelsin...

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
M.Office/Excel 2007 Türkçe
Özür olsun. Olayı kafamda yanlış kurguladım. Dosyayı sildim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007
Şu fonksiyon işini görür ama 50.000 satırda büyük ihtimalle çok yavaş olur.

=EĞER(B2=TOPLA.ÇARPIM( MAK(($A$2:$A$50000=A2) * ($B$2:$B$50000)) );"BU PLAKAYA AİT EN SON TARİH BU";"")

Excel Vers. ve Dili
Excel XP, 2003 TR & ENG
Hocam hızlı bir çözüm için teşekkürler yalnız bu formülde örneğin tarih değişikli yaptığımda ve formülü de a3 ten sürükle bırak yaptığımda bana yeni tarihli de 1 mesajı vermiyor

sizin örnekteki c16 hücresini 2007.01.10 yaptım formülüde sürükle bırak yaptım normalde o plaka grubunda bu yeni girdiğim tarihte a16 ya 1 yazması gerekirken ilk halindeki gibi a17 de 1 yazıyor...

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Siz aslında olayı çözmüşsünüz ama bir püf noktasını unutmuşsunuz.

Sıralama yaparken hem plakaya göre hemde tarihe göre sıralama yaptırmanız gerekir. Tabi tarih büyükten küçüğe göre olmalı.

Ekteki dosyayı inceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel XP, 2003 TR & ENG
Teşekkürler hocam; """ Sıralama aynen dediğiniz gibi """ yapıldığında hayat daha kolay hale geliyor. İnanın mantıksal olarak tıkanma durumuna gelmiştim yaklaşık 7 ayrı dosyada toplam 410.000 kayıtla uğraşacaktım bu çözümler mükemmel oldu...

İyi çalışmalar