3 lü iskonto hesabı nasıl yapılır?

Excel Vers. ve Dili
2003
slm benim çözemediğim bir 3 lü iskonto hesap fonksiyonu var yapmak istediğim bürüt fiyat üzerinden önce iskonto 1 i uygulayıp değeri bulmak sonra o değer üstünden iskonta 2 yi düşüp bulduğumuz değerden iskonto 3 ü düşmek ve sonucu iskontolu fiyat kutucuğuna yazdırmak tabi her zaman 3 iskonto olmaya bilir 2 iskonto olduğunda yada tek iskontoda da kırılmıycak bi fonksiyona ihtiyacım var yardım ederseniz sevinirm şimdiden teşekkürler

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Kod:
=(F2-(F2*G2)-(F2-(F2*G2))*H2)-((F2-(F2*G2)-(F2-(F2*G2))*H2)*I2)
Denermisiniz..

İskontolu sütunlarının biçimini yüzde oranı olarak biçimlendiriniz..

Excel Vers. ve Dili
2003
çok teşekkürler oldu sanırım ama ben bi noktayı atlamışım ben bu işlemi bir çok kez yapmak istiyorum yani aynı şekilde alt satırada ürün kodları ve fiyatlar girip onlarında değerlerini bulmak istiyorum nasıl bi değişiklik yaparsam bu sorunu çözerim..

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
çok teşekkürler oldu sanırım ama ben bi noktayı atlamışım ben bu işlemi bir çok kez yapmak istiyorum yani aynı şekilde alt satırada ürün kodları ve fiyatlar girip onlarında değerlerini bulmak istiyorum nasıl bi değişiklik yaparsam bu sorunu çözerim..
Formülü J2 hücresine yazıp alt satırlara kopyalamanız yeterli olacaktır. Eğer alt satırlarda bürüt ücret kısmı boş iken formül sonucunun boş olmasını isterseniz formülü aşağıdaki gibide kullanabilirsiniz..

Kod:
=EĞER(F2="";"";(F2-(F2*G2)-(F2-(F2*G2))*H2)-((F2-(F2*G2)-(F2-(F2*G2))*H2)*I2))

Excel Vers. ve Dili
2003
çok çok teşekkür ederim bu saatte bana yardımcı olduğun için umarım başka arkadaşlarda yararlanır bu bilgilerden yanlız son birşey sorucam ilk değerde iskonto birde değeri yazınca diez işareti çıkıyo bunun nedeni ne acaba ve nasıl düzeltebilirm..

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
çok çok teşekkür ederim bu saatte bana yardımcı olduğun için umarım başka arkadaşlarda yararlanır bu bilgilerden yanlız son birşey sorucam ilk değerde iskonto birde değeri yazınca diez işareti çıkıyo bunun nedeni ne acaba ve nasıl düzeltebilirm..
Bunun nedeni hücre biçimlendirmesiyle alakalıdır.

Veri girişi yapmadan önce iskonto değerlerini girdiğiniz G, H ve I sütunlarını fare ile işaretleyerek Hücre biçimlendirmeden Yüzde Oranı seçeneğini işaretleyiniz, yani bu sütunların biçimlerini Yüzde Oranı şeklinde biçimlendiriniz.Bu işlemden sonra iskonto sütunlarına veri girişi yaptığınız zaman 25% gibi gözükecektir..

Excel Vers. ve Dili
2003
arkadaşlar excel programını bitirdim ama en sonra kdv hesabı yaparken sonuçlar diez olarak gelio ve görülmüyo ben iskontolu fiyat (j2) üzerinden %18 kdv hesaplamak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim tabi bide son olarak programa bakarsanız uzman gözüyle sizce ne gibi eksiklikler var..

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
arkadaşlar excel programını bitirdim ama en sonra kdv hesabı yaparken sonuçlar diez olarak gelio ve görülmüyo ben iskontolu fiyat (j2) üzerinden %18 kdv hesaplamak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim tabi bide son olarak programa bakarsanız uzman gözüyle sizce ne gibi eksiklikler var..
Dosyanız ektedir.

.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Konu çözüme ulaşmış ama alternatif olması açısından iskontolu fiyat sütununa aşağıdaki daha kısa olan formülüde uyglayabilirsiniz.

Eğer iskonto hücrelerine % biçimi uygulanmışsa;
Kod:
=EĞER(F2="";"";F2*(1-G2)*(1-H2)*(1-I2))
Eğer iskonto hücrelerine % biçimi uygulanmamışsa;
Kod:
=EĞER(F2="";"";F2*(1-G2%)*(1-H2%)*(1-I2%))

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
!!!!slm benim çözemediğim bir 3 lü iskonto hesap fonksiyonu var yapmak istediğim bürüt fiyat üzerinden önce iskonto 1 i uygulayıp değeri bulmak sonra o değer üstünden iskonta 2 yi düşüp bulduğumuz değerden iskonto 3 ü düşmek ve sonucu iskontolu fiyat kutucuğuna yazdırmak tabi her zaman 3 iskonto olmaya bilir 2 iskonto olduğunda yada tek iskontoda da kırılmıycak bi fonksiyona ihtiyacım var yardım ederseniz sevinirm şimdiden teşekkürl!!!! cholera...

merhabalar cholera arkadaşımızın istediği sistemin bana tam tersi lazım yani ben iskontolu rakamı biliyorum ve bu iskontoya 2 adet iskonto yapılarak ulaşılmış.. benim isteğim iskontolu ne tutarı yazdığımda bana brut tutarı ve iskonto oranlarındaki rakamları vermesi gerekli. iskontolarımda belli ilki %30 ikinci %20 yani xxxx tutardan önce %30 sonra '%20 iskonto yapılmış ve benim bildiğim rakama ulaşılmış. isteğim budur. yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekteki örnek dosyayı incelermisiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
Selam korhan bey. Ilginize teşekkürler. Istediğim gibi bi önek çok teşekkürler. Forumda yeniyim ama çok aktif olacağıma söz veriyorumm. :::::::)