İkİ KoŞula BaĞli Verİ Almak

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
:yardim: Merhaba,
excelde bir taksitli kredi kartı satış cetveli hazırlıyorum.
bir noktaya kadar geldim lakin geldiğim noktadan kendi çabalarımla ileri gidemiyorum.
eklediğim excel dosyasında ne istediğimi anlattım.
sıralı olarak bir yıllık satış kayıtlarını girdiğimiz bir tabloda, öyle bir işlem yapılsın ki, excel, istediğimiz ay içinde satılmış olan istediğimiz modellerin adetlerini toplasın.
mesela şubat ayında gerçekleşmiş P-50 model cihazların toplamını,
P-100 modellerin toplamını
ve diğer modellerin toplamını
ben seç topla ile her modelin kaç adet satıldığının toplamını bulabiliyorum. ancak bu tüm sayfa ve satışlar için oluyor. istediğim ise tüm satışlar içinde her ayın içinde olan modellerin adetlerini toplamak.
elbette her ay ve her model için ayrı olarak otomatik toplayan bir tablo yapacağım nihayetinde, ancak bir tanesi için siz bir şablon önerebilirseniz sanırım ben diğer kısmını halledebilirim.
teşekkürler.

mesela yazılacak formül mantığı şöyle olmalı:
'eğer a sütünundaki tarih değerleri (içinden bir kısım) büyükse 31.01.2006 ve (aynı zamanda) küçükse 01.03.2006 dan (şu halde) seç ve topla (model sütünundan) P-50 (modellerini) ve (yanındaki adet sütunundan) P-50 modellerine ait adet sayılarını...'
böylece elde etmek istediğim tüm şubat ayı içinde satılmış olan P-50 modellerinin adet bilgilerinin toplamıdır.
ve aynı şeyi aynı sayfada diğer aylar, diğer modeller ve en nihayet yine modellere bağlı fiyatlar içinde uygulayacağım. fiyatlarda model adetleri yerine fiyat sütunundaki rakamlar toplanacak.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
TeŞekkÜrler Mehmet Bey

mehmet bey
ek olarak iliştirdiğiniz dosyayı indirip hemen bir göz attım.
sanırım benim sorunumun çözümü olabilecek.
akşam eve ulaşınca ilk işim uygulamak olacak.
aynı zamanda hazırlop bir formül yazıp vermek yerine mantığı aktaracak ve üzerinde çalışarak anlamamı sağlayacak bir şablon verdiğiniz için ayrıca teşekkür. zira bu durumda ben sorunumu gidermenin yanında bu fonksiyonlarıda 'öğrenmiş olacağım'.

yalnız olmazsa bu sayfadan size ulaşırım. umarım rahatsız edici olmaz teşekkürler...

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Verdiğim linkteki sayfaya bakarsanız sözkonusu dosyanın Sn Yurttaş bey tarafından hazırlandığını göreceksiniz.

Teşekkürlerinizi buradan Yurttaş beye iletiyorum.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
topla çarp hatasını düzeltemiyorum.

mehmet bey verdiğiniz linkteki veriler üzerinde çalışıyorum ancak eklediğim sayfada yaptığım denemelerde bir sorun var. bakma imkanınız olursa göreceksiniz.
sorun zannediyorum tarihten kaynaklanıyor. formüle tarih girmek daha öncede sorun olmuştu.
geldiğim noktadan öteye yardımlarınızı bekliyorum
teşekkürler.
ayrıca levent beyin alakasına da teşekkür.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Şubat ayınızdaki P-50 lerin toplamı için

=TOPLA.ÇARPIM(--(AY(A2:A43)=2);--(B2:B43="P-50");--(C2:C43)) yazın.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Alİ Bey TeŞekkÜrler

Bahsettiğiniz gibi oluyor yani verdiğiniz formül ile toplama yapılabiliyor. hatta hemen hücre başvurularını değiştirip tüm sütünlar için ve hücreler boş değer içerirkende çalışacakmı diye denedim. zira satışlar alt alta zaman içinde yazılacak. ama formüller başlangıçta benim tarafımdan girilmeli.
fakat bir sorum var:
neden aşağıda yaptığım gibi alan adlarını kullanarak işlem yapamıyorum. bu adları daha önceden ben tanımladım. ama formülünüzü böyle değiştirince çalışmıyor.

=TOPLA.ÇARPIM(--(AY(TARİH)=2);--(MODEL="P-50");--(CİHAZ))

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn MesaleM

Bu başlıktaki ilk mesajınızda verdiğiniz dosyada alan adları tanımlı değildi. Ben tanımladım ve yukarıda yazdığınız fonksiyonun çalıştığını gördüm. Ekte gönderdiğim dosyanızda AG6 hücresine bakın.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Alan Adi Tanimlamak

Mehmet Bey Haklisiniz Alan Adlarini TanimladiĞimi Zannedİyordum Ancak AÇilan Kutuda BaŞvuru BÖlÜmlerİnİ BoŞ BirakiyormuŞum.
Ayrica Bİlİnmesİ Gereken Olarak Ekle/ad/tanimla Yoluyla Gİdİlen Alan Adinda KutucuĞun Altinda BaŞvuru Adresİnİ Tanimlarken Muhakkak Mutlak BaŞvuru İÇİn $ İŞaretlİ GİrİŞ İstİyor. Yoksa 'deĞer' Hata Mesaji Verİyor.
Bu Verİlerle Bİraz ÇaliŞayim.
Sanirim Gerİ Kalanini Bu Konuda Ben Halledebİlİrİm.
TeŞekkÜrler Sİze Ve Alİ Beye.
düşündümde, aslında mutlak başvuru gerektirmesinin sebebi alan adlarının tüm kitap için geçerli olması ve bir kaç sayfada aynı alan adı olabilme ihtimalidir. eğer ben her sayfada bulunacak olan (mesela 'adet' ) alan adlarından birine adet1 diğerine adet2 vediğerine adet3 olarak tanımlarsam illaki $ işaretli başvuru kullanmam gerekmeyebilir. zira bu alan adları artık zaten birbirlerinden ayrı ve tanımlandıkları sayfalara ait olacaklar...

Son düzenleme: