3D Küre Grafiği

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Dünya'yı temsil eden 3D bir küre grafiği oluşturmak istiyorum.

Küre üzerinde;

0° (Greenwich Boylamı) boylamından Doğu ve Batıya doğru 180° ye kadar toplam 360° lik boylam çizgileri (opsiyonel olarak 5° ya da 10° aralıklarla gösterilebilecek)

ve

0° (Ekvator Enlemi) enleminden 90° (Kutup Noktaları) ye kadar enlem çizgileri (opsiyonel olarak 5° ya da 10° aralıklarla gösterilebilecek)

sabit olarak bulunacak.

Bu küre üzerinde grafiğe bağlı hücrelere girilecek koordinatlara göre küre üzerinde bir koordinattan diğerine rota (yani her iki koordinatı birbirine birleştiren bir doğru) çizmek istiyorum.

Opsiyonel olarak küre üzerinde aşağıda tarif edilen içi taranmış bir üçgen (küresel üçgen) oluşturmak istiyorum;
Üçgenin bir köşesi (tepe noktası) başlangıç (birinci) koordinatının bulunduğu yarıkürenin kutup noktası (kuzey ya da güney kutup notası) olacak. Diğer köşeler ise girilen iki koordinat olacak.
Bu kutup noktasından, her iki koordinat noktasına kadar, boylam çizgileri üzerinden inen birer doğru ve her iki koordinatı birleştiren doğru (rota hattı) üçgeni oluşturacak.

Başka bir deyişle ızgarada hesaplanmış küresel trigonometri verileri, üzerinde enlem boylam çizgileri bulunan 3D bir küre üzerine rota hattı ve küresel üçgen olarak yansıtılacak.

Excel'de böyle bir grafik oluşturmam mümkün müdür? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.