4 Aylık toplamları göstermek

Ã?ncelikle nice yıllara arkadaşlar..
Muhasebeciyim. Müşterilerimize ait (borç - alacak - borç bakiye - alacak bakiye) değerlerimizi aylık olarak excel tablolarında takip ediyoruz. Yani A sütununda İSİM; B sütununda BORÇ; C sütununda ALACAK.şeklinde. Ocak-Þubat-Mart-Nisan dosyalarında aylık işlemler yer alıyor. Birbirleri ile bağlantıları yok bu dosyaların. Yapmak istediğim yeni bir dosyada bu dört aylık işlemlerin toplamlarını görmek. Yani isme ait 4 aylık borcu ve alacağı aynen aylık şablonlarda olduğu gibi toplattırmak istiyorum. Not: Her dosyada 500-700 arası satır var. Aynı müşteri bütün aylarda olmayabiliyor.
Yardımlarınızı bekliyorum .. Teşekkürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bunun için düşeyara formülünü kullanabilirsiniz. Dosyalar kapalı iken bile aşağıdaki şekildeki bir formül yazılımı ile dosyalardan verileri çekebilirsiniz. Ã?rneğin;

=[Kitap2]Sayfa1!$A$1+[Kitap3]Sayfa1!$A$1+[Kitap4]Sayfa1!$A$1+[Kitap5]Sayfa1!$A$1

Burada kitap2,kitap3,kitap4 ve kitap5 isimli dosyaların A1 hücrelerindeki veriler toplanıyor. Aynı mantığı düşeyara formülündede kullanabilirsiniz.

leventm ilginize teşekkür ederim.
Verdiğiniz formülde benim çalışmama uymayan bir nokta var. Verilerin olduğu dosyalarda A1 - A2 ... hücreleri her zaman aynı isme ait olmuyor. Ã?r. Mehmet ATEÞ adlı müşteri Ocak ayında A115 hücresinde iken diğer aylarda yeri değişiyor.Yani A1 lerin değil Mehmet ATEÞ lerin toplamını almalıyım. Sayfamdaki satır sayısının 500-700 olduğunu hatırlatmak isterim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ben formülü sadece başka bir dosyadan veri alma şeklini ifade etmek için örnek olarak verdim. Siz düşeyara formülünü kullanmalısınız, düşeyaradada yukarıda verdiğim formüle benzer bir yazım tarzı uygulamalısınız. Ã?rneğin;

=DÜÞEYARA(A1;[Ocak]Sayfa1!A5:E1000;2;0)