4lü vardiya sistemi

Excel Vers. ve Dili
2003
Merhabalar.
İşyerimizde yardıma ihtiyacımız var yardımcı olabilecek varsa çok seviniriz.
14 kişi çalışıyoruz.
her vardiyada 4 kişi olacak şekilde 4 lü vardiya sistemi kurmak istiyoruz.
Fakat bir türlü beceremedik.
Acaba bu çalışan sayısında her vardiyada 4 kişi olacak şekilde 4 lu vardiya kurulabilir mi?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

sorucu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2016 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25-08-2027
konuya yardımcı olacak olan arkadaşımızın iş hukuku hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

hatırladığım kadarı ile aynı vardiya 2 hafta gece calısması yapamıyordu yasal bi kısıt vardı sanırım?

ki bunların hepsini geçtim 4 vardiya yapmanız için bir kisiyi gunde 6 saat çalıştırmanız lazım.

6 saat çalışan bir kişi 6*7(gün) =42 haftalık yasal çalışmasuresi olan 45 saati tamamlamamış olur. ayrıca pazar günü bildiğim kadarı ile çalışma günü sayılamıyor (ekstra mesai ücreti ödemeniz gerekiyor)

excel tablo - macro vs oluşturmadan önce bu durum düşünülmelidir.

Excel Vers. ve Dili
2003
Oncelikle ilginiz için teşekkürler. Fakat 4 lü vardiya sistemi değişik pluyor.
Hergün 3 vardiya çalışıyor aslında sadece sistemin adı 4lu vardiya.
Sistemi nasıl anlatabilirim sözlü olarak bilmiyorum ama öok sayıda işyeri 4 lü vardiya sisteminde çalışıyor ve hiçbir sorun olmuyor haftalık 45 saat de doluyor arka arka 2 hafta gece vardıyası gelme gibi bir durum da olmuyor.

sorucu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2016 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25-08-2027
Oncelikle ilginiz için teşekkürler. Fakat 4 lü vardiya sistemi değişik pluyor.
Hergün 3 vardiya çalışıyor aslında sadece sistemin adı 4lu vardiya.
Sistemi nasıl anlatabilirim sözlü olarak bilmiyorum ama öok sayıda işyeri 4 lü vardiya sisteminde çalışıyor ve hiçbir sorun olmuyor haftalık 45 saat de doluyor arka arka 2 hafta gece vardıyası gelme gibi bir durum da olmuyor.
3 vardiyanın çalıştığı sisteme 4'lü vardiya dendiğini ilk defa sizden duyuyorum.
beyaz yakayı hesap ettiğinizde o da 4. vardiya sistemi oluyor sanırım 3+1 şeklinde düşünüldü sanırım.ilk msjınızın da veya konu başlığınızın da yeterince açıklayıcı olmadığını düşünüyorum.

ismi değişsede içerik aynıdır. çalıştıgım birçok fabrikada genelde 200 ün üzerindeki personel için uygulanan sistemdir.

mavi yaka için 3 vardiya beyaz yaka için tek vardiya bulunur.Tercih edilme sistemi haftanın 6 günü 24 saat üretimin durmamasıdır. 7 gün de mesai ücreti verilerek çalışma yapılabilir. Fakat bir vardiya beyaz yaka ile hiç aynı saatte bulunamama durumu olur. mavi yaka için cumartesi iş gününe dahildir (mesai ücreti almaz cumartesi için ). günlük molalar haric 7.5 saat çalışma gerektirir. teknik elemanları ve tecrubeli çalışanlarınızı nizami biçimde dağıtmanız gerekecek.

PS: 14 kişi olarak kişi sayısı belirtmişsiniz fakat 14 kişi'nin teknik durumları , tecrube durumları vs hepsi analiz edilebilmelidir. size yardımcı olmak isteyen arkadaşlarımızı bu konuda bilgilendirmeniz gerekiyor.