a:\ aktarma

Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03.03.2021
Selam arkadaşlar bende 150 okul var bu okullar yapmış olduğum bir puantaj adlı dosyanın ana sayfasını doldurup bana getirecekler bende de ek ders diye dosya var bunun sayfa 1 ine bu verileri aktarmak istiyorum )ana ile sayfa1 in formatı aynı) burada 150 adet disketi kes kopyala yapıştır yapmak zor ve zahmetli. Ã?rnk. A- Okulu geldi yükleme butonuna basıp sırasıyla yüklemesi B-Okulu geldi bunuda A- Okulundan sonra sıralıyıp gitmesi ve böyle devam etmesini istiyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba;

Kolay bir şekilde aktarmak için, aktarılacak sayfalardaki verilerin yerleşimi önemli.

Bana göre en kolay yolu, aktarılacak verilerin olduğu diğer okuldan gelen dosyada verilerin olduğu alana ad tanımlayıp, ana dosyada "Dış veri al" yöntemiyle "hedef" dosyalar hiç açılmadan yapılabilir.

Başka bir yol; benzer şekilde VBA kodlarıyla ADO / DAO kullanarak yine "hedef" dosyalar açılmadan yapılabilir.

Veya; aktarılacak veriler çok fazla değilse, VBA altında bir Excel4 makrosu ile "hedef" dosya kapalı iken yapılabilir.

Bir diğer yol ise, klasik VBA kodlarıyla "hedef" dosyalar istenirse görünmez şekilde açılır ve veriler ana dosyaya bir şekilde (kopyala-yapıştır veya döngü) aktarılır.

Yani ... bir çok yolu var. Bu alternatiflerin hepsi de forumda çeşitli mesajlarda işlendi.

Eğer VBA'de kendinizi çok rahat hissetmiyorsanız, (benim fikrimi sorarsanız) ilk başta bahsettiğim "Dış veri al" yöntemini uygulayın.