A HÜCRESİNDEKİ FARKLI DEĞERLER

MERHABA ARKADAŞLAR;
SİTEDEN FAYDALI OLACAĞINI BİLDİĞİM BİRCOK ŞEY ÖĞRENDİM FAKAT AKLIMA TAKILAN VE YAPAMADIĞIM BİR KONUNUN CÖZÜMÜNEDE ULAŞAMADIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
AŞAGIDA GÖNDERDİĞİM ÖRNEKTE A HÜCRESİNDE BULUNAN SİCİLLERİ FARKLI BİR SAYFAYA SADECE 1 ER TANE OLACAK ŞEKİLDE NASIL KOPYALAYABİLİRİM. TEŞEKKÜR EDERİM

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Bu işlemi en kolay Gelişmiş Filtre uygulayarak yapabilirsiniz. A-B sütunlarını seçin. Daha sonra excel Veri menüsünden Filtre Uygula-Gelişmiş Filtre bölümünü seçin. Ekrana gelen pencerede Başka Yere Kopyala ve Yalnızca Benzersiz Kayıtlar seçeneğini seçiniz. Hedef Hücre olarakta D-E sütunlarını seçebilirsiniz. Sonra Tamam deyin listeniz benzersiz olarak süzülmüş olacaktır. Bundan sonrası en kolayı zaten D-E sütunlarını seçip Kes-Yapıştır yöntemi ile Sayfa2 ye aktarabilirisiniz. :hey:

eğer sicil numaraları birbirini takip eden sayılarsa sayıları listeleyip yanına düşey ara (vlookup) formülü ile getirebilirsiniz. ama eğer bir sefere mahsus veriler içerisinden yalnızca benzersiz olanları başka bir yere kopyalamak istiyorsanız ayrıntılı süz komutunu kullanabilirsiniz.

ayrıntılı süz için;

öncelikle benzersizleri kopyalayacağınız alanı seçin. daha sonra -data - süz - ayrıntılı süze tıklayın. gelen menüde başka bir yere kopyala seçeneğini - yalnızca benzersiz olanları kopyala seçeneğini ve nereye kopyalaması gerektiğini ilgili yerde işaretleyerek ok basın. liste yalnızca benzersizleri alacaktır. burada listenizdeki sütun adlarını da almanızı öneririm.

düşeyara için "na" hatası vermemesi için de birşeyler ekledim.