Access açılan kutudan seçime göre metin kutusuna yazacağımız kayıtlı veriyi bulma

Excel Vers. ve Dili
access
Access açılan kutudan seçime göre metin kutusuna yazacağımız kayıtlı veriyi bulma

Arkadaşlar acceste ana form üzerinde açılan kutu yaptım açılan kutu içerisinde örnekte gönderdim açılan kutudaki seçeneklere göre seçip yanındaki metin kutusuna aranacak örn. sıra no. 5 olan veya adı reyhan olanı bul yapmak istiyorum nasıl yapabilirim örneğini gönderdim bir acemiye nasıl anlatılırsa o şekilde anlatmanızı rica ediyorum

Excel Vers. ve Dili
2003 Access
mbr arkadaslar.. bende buna benzer konu actım da acıklamayı tam olarak alamadım

basamak basamk acıklarmısınız? nasıl yapacgmızı?

tabloda ne olusturacagmızı?

benım hazır olan acces dosyam var örnek olarak ama nasıl yapıldıgı bilmıyrm ?

Excel Vers. ve Dili
access
sevgili istagoz aynı senin yaptığın numarasına göre öğrenci buluyorsunya bende onu açılan kutudan seçeneğe göre örneğin adına göre bul vs.çoklu arama seçeneği gibi

Excel Vers. ve Dili
2003 Access
arkadaşlar lütfen bu açılan kutuyu birisi anlatabilirmi rica etsem..?

yukarıda ekteki örneği incelerseniz ögrenci numarası var ordan no seçtiğimiz zaman tüm bilgiler [[ weya sınav ortalaması için ders sectiğimizde derslerin ortalaması geliyor..]]] değişiyor bu olayın nasıl yapıldığı açıklarmısınız?

LÜTFEN RİCA EDEYORUM...

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba istagoz

Darlanmayın, ben size yardımcı olayım..

Örnekte basit bir filtreleme(kayıt süzme) işlemi yapılıyor.. Sizin tam olarak öğrenmek istediğiniz nedir? Kodların ne anlama geldiği mi? Ya da siz başka bir örneğe uyarlamak istiyorsunuz da olmuyor mu?..

Excel Vers. ve Dili
2003 Access
????????

hocam calısma ekle sunulmuştur.
ders seçimi açılan listesi yaptım
orada seçilen dersin sınav notları aşağıdakı veri erişim sayfasında çıkacak
nasıl yapabiliriz..

elimde su an hazırı var ama bende ögrenmek istiyorum sorun orda...
sayın Modalı hocamız yardımcı olmaya çalıştı ama ben bir şey ler anlamadım..

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Son isimli formunuza [okulno] alanları ile bağlı bir altform var. Bu alt formda notlar tablonuzdaki veriler listeleniyor. Şimdi burayı atlayalım..

Alt form kaynağı notlar sorgusu; tasarımda açın.. Okulno alanının altındaki ölçüt kısmını incelediğinizde
Kod:
[Formlar]![son]![okul no]
Dersadı alanının ölçütünde ise
Kod:
[Formlar]![son]![Açılan Kutu35]
yazdığını göreceksiniz.

Bu, okulno ve dersno alanlarında görmek istediğiniz verilerin son adlı formdaki Açılan Kutu35 ve okul no isimli açılan kutulardakilerle karşılaştırılıp, bunlara uyanların listelemesi demek. Yani son formuna bağlı altformun veri kaynağı yine açılan kutularla son formuna bağlı.

Son formundaki Açılan Kutu35 kutusunun özellikler/olay/güncelleştirme sonrasında ki olay yordamında yazan
Kod:
Me.notlar_Sorgu_alt_formu.Requery
Kod ise Kutuda değişen ölçüt sonrası altformunda bu ölçüte göre tekrardan listelenmesini sağlayan bir kod..

Bunları okuduktan sonra kafanız daha da karışmaz inşallah..:)

Excel Vers. ve Dili
2003 Access
hocam tşkler

Hocam cok teşekür ederimmm..

işe yaradı ona benzer baska vardı hazır onda yaptım aynısını? :) :)

işte çalışmam..şimdi bide en bastan yapacam aklımda kalsın die:)

inş yaparım:D

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
İşe yaramasına sevindim :)

Tebrikler :bravo:

İyi Geceler..

Excel Vers. ve Dili
2003 Access
hocam en bastan yapmaya calıstım olmadı?

çalışmam ekte sunulmuştur.

adım adım anlatırsanız sevınırım..

[[olay ders secimi yapıldıktan sonra asagıda derslerin sınav notları cıkacak ]]

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Heyecanınızı, öğrenme azminizi anlıyor, takdir ediyorum.. Bu sebepten yardımcı olmak isterim. Fakat, bu heyecanınız sorularınıza da yansıyor sanırım.:)

Hangi aşamada sorun çıktı; ne yapmak istediniz de olmadı? Alt formu mu bağlayamadınız? Sorgumu oluşturamadınız? Örnekten net anlaşılamıyor. Daha açık anlatabilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
2003 Access
hocam örnekte hersey tamm fakat ders seçimi yaparken ortalama sorgu oluşturamadım ve bu ortalama sorguyu alt forum olarak atamadım..

ders seçimi yaptıgımda fizik tarih matemetik derslerin ortalaması alt forumda çıkmıyor?bunu yapmak isityorum.. bilmem anlatabildimmi?:)

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Öncelikle, sorgulama yönteminin mantığını kavramanız gerek.. Onun da öncesinde tablo ve sorgu oluşturma konusunda pratik yapmalısınız; bence tabii... Size anlattıklarım, sonrasında anlam kazanacaktır.. Siz çok karışık bir yerden bu konuya dalıyormuşsunuz gibi geldi bana.. Yanlış anlamayın pes etmiş değilim ama hazırlayıp eklediğiniz son örnekteki yapılar bunu söylüyor.. Elinizdeki hazır örneği daha detaylı incelemenizi öneriyorum.. Sonrasında, ben buradayım :)

Saygılar..

Excel Vers. ve Dili
2003 Access
Sn Hocam; açılan listede ögrenci nosunu ekledim çok güzel oldu..

fatkat ders seçiminede dersleri ekledim sorgudan ama parametre girin dio bir tek sorun parametre hatası ve ders seçiminde alt forumda göstermiyo?

bilmem anlatabildimmi?

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
:)

Peki.. Tebrikler...

Sorun, sorgudaki parametrenin başvurusundan kaynaklanıyor..

Ya sorgudaki parametrede yazan formun ismini (son yazan) yeni formun adı ile değiştirin.

Yada ana formun ismini son olarak değiştirin..

Excel Vers. ve Dili
2003 Access
wala olmuş :D::):):):):D:D

çok teşekür ederim hocam ellerinize sağlık..ben bi tane daha yapim:D:D