Access alternatifleri ve .NET

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
bencede.

beab05, şu çalışma işini biraz daha netleştirelim mi?

mesela
çarşamba günü herkeste 2005 kurulmuş olacak,
perşembu şu şu olacak gibi

ne dersin?(niz)

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
evet burası iyi oldu..
evet komut önderimiz beab .. sen nasıl istiyorsan çalışma programımız öyle olacak
örneğin yüklenecek programı buluyoruz ve beraber yüklüyoruz.. ne zaman neyi yükleyecez önderimiz söyleyecek :)))) beab çok iş çıktı sana... hemen prg bul :))))

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın beaba05,

Access .Net (Dot Net) in alternatifi değil. Access küçük ve orta boy işletmelerin kullanabileceği bir veritabanı uygulaması. VBA ile desteklenebilmesi bu işin artısı. .Net ise bir platform, bir programlama alt yapısı. Orada veri tabanı kullanmak istediğinizde yine ya Access ya SQL server a yada ORACLE gibi ileri düzey veri tabanı uygulamalarına ihtiyacınız olacak.

Şimdi programlama konusundaki fikirlerimi açıklayayım. En önemli konu yapacağınız programların nerede kullanılacağı. Bütün bu işlerin anası C/C++ (Si si plas) gibi geliyor bana. Linux işi ilerletince Microsoft da mecburen bunlara yerine kullanılabileck C# (Si şarp) ı çıkardı. En iyi programlama dili en iyi bildiğin dildir diyor ustalar. Tabi C nin Basica göre avantajı daha düşük seviyeli bir dil olması. yani makina diline daha yakın olması. Önerim bir yerden başlamak gerekiyorsa C türevi olmalı diyorum. Çünkü açık kaynaklı tüm programlar C türevleri ile programlanıyor. Windows işletim sistemi dahil. Siz C öğrenerek Microsoftun bağımlılığından kurtulursunuz. En taze örnek Access uygulaması içinden Excel verilerinin bağlı tablo olarak güncellenmemesi. MS Oficee 2000 kadar mümkündü. Eğer değişik bir şey istiyorsanız Linux un Türkiyede ki uygulaması olan Pardus u bir inceleyin derim. Ama tabi el atacağınız her konu binlerce sayfalık bilgi gerektirir.

Şimdilik bu kadar.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Bir de sanırım konunun açıldığı yer yanlış. Onun için biraz burada bırakıp taşıma zorunda kalacağım.

Taşınmasını istediğiniz başlığı belirtirseniz daha iyi olur sanırım.

Yazılım-Donanım en uygun başlık gibi geliyor.

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
evet modalı bizde öyle diyoruz.. plotform içinden c# seçtik zaten.. database olarak tabiki access veya sql veya oracle gibi veritabanlarını kullanacaz.. ama bu kesinlikle sql olacak.. oracle yüksek maliyetli.. demekki modalı arkadaşımızda c# diyor .. o zaman başlayabiliriz.. evet beab top sende kardeş..

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
sayın modalı,

daha önce de bahsetmiştim, veritabanı ağırlıklı çalışılacaksa eğer c ce c++ ya
hiç bulaşmamak lazım diye düşünüyorum.

çünkü gerçekten öğrenmesi zor diller.

aynı işi kolayını öğrenip yapmak varken zorunu öğrenmeye çalışıp yapmak
çok külfetli olur. (veritabanı uygulamaları için diyorum tabi)

bu arada, veritabanı uygulamasını, kod değiştirmeye gerek kalmadan web
üzerinden de çalıştırabiliyor olmamız lazım. yani bir süre sonra c# ve ASP.NET
paralel gidecek. (çünkü yakın bir zamanda masaüstü uygulamaları da kalkacak diye düşünüyorum)

yine bu arada, son zamanların moda uygulamaları web servislerine el atıp,
veritabanlarımızdan belirlediğimiz ölçülerde veri sorgulamalarına izin vericez.

Excel Vers. ve Dili
Sayın cuneyta,

C# demedim. C/C++ dedim. C# Microsoftun zorlanması sonucunda uydurulmuş bir şey o da C/C++ tabanlı.

Ama illede C# başlayacağım derseniz Microsoft alt yapısını bedava veriyor. (Şimdilik) Microsoft Visual C# Express Edition u bedavaya indirebilirsiniz.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
;) .Net in, Access'in alternatifi olmadığını tabii ki biliyorum ama alternatif arayışı içinde doğru yolu bulma çabaları diyelim biz buna..

Bu arada top ben de olmasın ben elimden geldiğince sınırlı bilgilerim doğrultusunda yardımcı olmaya çalışırım.

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
bu arada biz yeni bi konu başlığı istemiştik, örneğin access veya sql gibi , .net başlığı altında, sanırım kabul edilmedi..

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
bilgilerinle aydınlattın bize tşk modalı.. c veya c++ diyecez o zaman.. yeni54 ne dersin.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
cuneyta, kabül edilse iyi olacaktı gerçekten. ama yapacak bişey yok.
bu dal uzayıp gidecek anlaşılan.

bu arada,

planımıza ne oldu. başka fikri olan yok mu?

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
yeni54 iki üç gün içinde .net için forum açacam başka çaresi yok :( hiç olmazsa internetten insanlar görür gelir de fikirlerini bizimle paylaşır. o arada bizde öğrenmiş oluruz. sen danışman olacan :)

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
bu şekilde pek detayları olmayacak ilk başta ama idare edecek sanırım. :)

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
planımız aynen devam sen c# daha iyi diyorsan c# olacak.. eğer modalı fikirleri daha iyi geldiyse sana c++ diyebiliriz yani.. öncü sensin..

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
tabiiki c#.

cuneyta, tamam. sen bi forum aç en iyisi.

planımız derken eylem planından bahsetmiştim.

yani:

1- çarşamba günü itibariyle herkes 2005 i kuracak.
2- ide nin incelikleri öğrenilecek. ben bu işe 1-2 hafta ayıralım diyorum.

ondan sonra beab05 şu uygulamayı yazıyoruz diyecek biz de yazmaya çalışacaz.

uygun mudur?

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
süper...

bu arada senin dediğin gibi c# en iyisiymiş..

C# diline kısa bir bakış:

C#, güçlü, modern, nesne tabanlı ve aynı zaman type-safe(tip-güvenli) bir programlama dilidir.Aynı zamanda C#, C++ dilinin güçlülüğünü ve Visual Basic' in ise kolaylığını sağlar.Büyük olasılıkla C# dilinin çıkması Java dilinin çıkmasından bu yana programcılık adına yapılan en büyük gelişmedir. C#, C++ 'ın gücünden , Visual Basic 'in kolaylığından ve Java 'nın da özelliklerinden faydalanarak tasarlanmış bir dildir. Fakat şunu da söylemeliyiz ki, Delphi ve C++ Builder 'daki bazı özellikler şimdi C# 'da var. Ama Delphi ya da C++ Builder hiçbir zaman Visual C++ ya da Visual Basic 'in popülaritesini yakalayamamıştır.

C ve C++ programcıları için en büyük sorun, sanırım hızlı geliştirememedir. Çünkü C ve C++ programcıları çok alt seviye ile ilgilenirler.Üst seviyeye çıkmak istediklerinde ise zorlanırlar.Ama C# ile artık böyle bir dert kalmadı.Aynı ortamda ister alt seviyede isterseniz de yüksek seviyede program geliştirebilirsiniz.C# dili Microsoft tarafından geliştirilen .NET paltformunun en temel ve resmi dili olarak lanse edilmiştir.C# dili Turbo Pascal derleyicisini ve Delphi 'yi oluşturan takımın lideri olan Anders Heljsberg ve Microsoft'da Visual J++ takımında çalışan Scott Wiltamuth tarafından geliştirilmiştir.

.NET framework'ünde bulunan CLR (Common Language Runtime), JVM (Java Virtual Machine)' ye, garbage collection, güvenilirlik ve JIT (Just in Time Compilation) bakımından çok benzer.

CLR, .NET Framework yapısının servis sağlama ve çalışma zamanının kod organizasyonu yapan ortamıdır. CLR, ECMA standartlarını destekler.

Kısacası C# kullanmak için CLR ve .NET Framework sınıf kütüphanesine ihtiyacmız vardır. Bu da demek oluyor ki C#, JAVA, VB ya da C++ değildir. C,C++ ve JAVA 'nın güzel özelliklerini barındıran yeni bir programlama dilidir. Sonuç olarak C# ile kod yazmak hem daha avantajlı hem daha kolay hem de etkileyicidir.

realperest

Altın Üye
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-05-2025
arkadaşlar eğer bi aksilik olmaz ise bir arkadaşım ile birlikte www.koddeposu.com diye bir forum açıyoruz. buradaki tüm arkadaşların zaten katkılarını bekleyeceğim.

bütün programlama dillerinde, her türlü örnek kod, ders, makale, ne var sa işte ? ama asıl amacı kod paylaşım merkezi gibi bi şey olcak. access in tabi çok özel bir yeri olacak yine, ama diğer bütün dilleri kapsayacak bi şey tasarlayacağım.

ilgi ve desteklerinizi bekleyeceğim . alın size c# vb.net formu hatta o bölümü size bırakıyorum da diyebilirim

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
arkadaşlar eğer bi aksilik olmaz ise bir arkadaşım ile birlikte www.koddeposu.com diye bir forum açıyoruz. buradaki tüm arkadaşların zaten katkılarını bekleyeceğim.

bütün programlama dillerinde, her türlü örnek kod, ders, makale, ne var sa işte ? ama asıl amacı kod paylaşım merkezi gibi bi şey olcak. access in tabi çok özel bir yeri olacak yine, ama diğer bütün dilleri kapsayacak bi şey tasarlayacağım.

ilgi ve desteklerinizi bekleyeceğim . alın size c# vb.net formu hatta o bölümü size bırakıyorum da diyebilirim
tamam bu daha iyi yeni54, beab ne dersiniz..

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
realperestin bana gıcığı vardır kesin. orada banlamasın beni :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...