Access dataları üzerinden dört işlem yapmak

Merhaba.
Yeni kullanıcıyım. Access de tablo olusturdum ve tabloda ki bazı hucreler ile birbirleri arasında yeni bir alanda hesaplamalar yapmam mümkün mü?(Örn.,Field1 ile field 4'ü field 6 da çarptırabilirmiyim)Nasıl yapılır?Ve bu alanı form kısmında da yaratabilirmiyim acaba?
Teşekkür ederim.
Aykut

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın aykgu,

Tablo üzerinden bu iş imkânsız, gereksiz de. Çünkü bu şekilde tablo üzerinde bulunan verilerin işlem yapılarak tutulması hem veri bütünlüğünü bozuyor hem de veri tabanını şişiriyor.

Ancak işlemleri form, sorgu ve rapor üzerinde yapabiliyoruz.

Çok isteniyorsa tabloya verileri formdan girerken kod yazarak bir metin kutusuna toplamı aldırıp tabloya kayıt edebiliriz.

iyi çalışmalar :D

teşekkürler

Yanıtınız için teşekkür ederim. Form üzerinden yapılabileceğini yazmışsınız, bununla ilgili bir örnek nerede bulabilirim acaba? Vaktinizi alıyorum tekrar teşekkürler.

Aykut

Excel Vers. ve Dili
Sayın aykgu,

Bilemiyorum ama aradığınız aşağıdaki örnekmi?

İyi çalışmalar :hey:

Merhaba, gönderdiğiniz dosyayı açamıyorum malesef.Sanırım versionlar farklı,upgrade etmelisin gibi bir şeyler söylüyor. Bende şu anda Cenevre'deyim. Ve cd'ler yanımda değil.Ben size örnek bir dosya göndersem bakabilirmisiniz acaba.

Excel Vers. ve Dili
Sayın aykgu,

Örneğiniz hazır.

Yanlız temel tablo hazırlama. Siz tablo hazırlarken, veri türlerini de uygun seçmeniz gerekiyor. Miktar için sayı fiyat için para birimi vs.

Formun kod penceresine bakarsanız yapmanız gerekeni görürsünüz. Ancak daha önce dediğim gibi, tabloda sadece miktar ve fiyatı kaydederseniz işiniz halolur. O zaman hem veri tutarlılığını kaybetmezsiniz, bundan kastım biri tabloya girip toplam tutarı değiştirirse o zaman doğru sonucu almazsınız, hem de gereksiz bir sürü veriyi tablolara kaydetmezsiniz.

iyi çalışmalar

Teşekkür ederim.

Çok teşekkürler.Yapabildim sanırım.İyi çalışmalar...
Aykut

MERHABA....

YA KARDEŞ BEN SENİN O GÖNDERDİĞİN DOSYANIN AYNISI YAPTIM AMA
BİR SORUN VAR...
ŞİMDİ BEN SORGUYU AÇARKEN PARAMETRE DEĞERİNİ GİR DİYE EKRAN ÇIKIYOR, AYNI ŞEY OLUŞTURDUĞUM FORMA GİRERKEN DE OLUYOR. ANLAYACAĞIN PARAMETRE DEĞERİNİ GİRMEYİNCE FORMA VE SORGUYA GİREMİYORUM.
BUNU NASIL AŞABİLİRİM SENİNKİNDE OLMUYOR. kUSURA BAKMA BEN BİRAZ ACEMİYİM, CEVAPLARSAN ÇOK SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM...

Excel Vers. ve Dili
office xp
Formlarda 4 İşlem de Sonuç negatif iken

Arkadaşlar Öncelikle Herkezin Kandili Mubarek olsun Allah Dualamızı kabul etsin..

Formlarda dört işlem sonucunda negatif sayı olduğunda tabloda
0 görünüyor raporlarda sıfır görünüyor

Örneğin : 12 - 14 : -2 olması gerekir Formda -2 görünüyor
fakat Rapor aldığımda veya Tabloya Baktığımda sonuç sıfır görünüyor

neden kaynaklanır acaba yardımcı olabilirmisiniz..

İyi akşamlar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın schworse,

Siz yazınca kendim bir deneme yaptım, formda da raporda da eksiyi verdi..

Siz tabloda sonuç alanı açtıysanız, raporda da sonucu direkt tablodan almış olabilirsiniz.

Formdaki gibi raporda da metin kutusundan işlemi yapın eksiyi verecektir.

Başka anladıysam, örnek koyabilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
office xp
Tekrar Cevap

Sayın Taruz evet doğru anlamışsınız ben sonucu tablo üzerinde görüp sonucu sorgulamak istiyorum siz sadece Tablodaki çıkarma işlemini Form üzerinde sonuç görüntülüyorsunuz ben ise çıkarma işleminin sonucu Tabloda görmek istiyorum bilmem anlatabildimmi örneği ekliyorum.

ilginiz için teşekkür ederim iyi akşamlar...

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın aykgu,

Tablo üzerinden bu iş imkânsız, gereksiz de. Çünkü bu şekilde tablo üzerinde bulunan verilerin işlem yapılarak tutulması hem veri bütünlüğünü bozuyor hem de veri tabanını şişiriyor.

Ancak işlemleri form, sorgu ve rapor üzerinde yapabiliyoruz.

Çok isteniyorsa tabloya verileri formdan girerken kod yazarak bir metin kutusuna toplamı aldırıp tabloya kayıt edebiliriz.

iyi çalışmalar :D
Sayın modalı cevaplamış..

Excel Vers. ve Dili
office xp
Hayır

Sayın Taruz Modalın burada anlatmak istedi gayet açık Tablo üzerinde dört işlem yapılası tabloyu şirir diyor ben Tablo üzerinde işlem yapmıyorum Forum üzerinde deneyim yolu ile işlem yaptırıyorum sonuç kısmanda olan bilginin Tabloda görünmesini istiyorum okadar yinede idda etmiyorum ama sadece sonuç kısmını tabloda negatif olan sayıların gösteriminde biçim kısmından ayarlanabileceğini düşünüyorum normal sonuçları veriyor çünkü

ilgin için teşekkür ederim hayırlı akşamlar..

Excel Vers. ve Dili
office xp
Sayın Modalı yardımınız için teşekkürler

Kendi İmkanlarım İle verdiğiniz bilgi ışığında çözdüm

Kaydi Miktar: [Kaydi Std]*[Sim] Sorgu İle yaptım

Fark Std: [Kaydi Std]-[Fiili Std]

Şimdi Birtek sornum kaldı

DlookUp Formülü Bunuda yapabilirsem işlem tamam

Deyim1: DLookUp("[Mal No]";"Mal Kodları Şarj Grupları";"Mal No'" & [Mal Adı] & "'")

Bir Mal Numarası ve Karşılığı Olan Mal Adı var Bu işlemi Şu şekilde Yapmak istiyorum Ben Mal Kodunu Girdiğimde Mal Adı Çıksın İstiyorum ama yapamıyorum

Örnek Çalışma ekliyorum yardımcı olabilirmisiniz..

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
Eğer ilişikte gönderdiğin gibiyse mal numarası yanlış
oraya metin girmişsin
onu sayı yapınca düzelir.

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
Access formdaki bir alana uyan başka tablodan veri alma

öncelikle sorguda isim yazdırmana gerek yoktu.. formda yazabilirdin kodu.. ayrıca deneme formunda numaraları açılan kutu yapman gerek ve verilerini mallardan alacak SELECT [Mal Kodları Şarj Grupları].[Mal No], [Mal Kodları Şarj Grupları].[Mal Adı] FROM [Mal Kodları Şarj Grupları] WITH OWNERACCESS OPTION; ... daha sonra deneme1 formun açılan kutu yani mal no su nun tıklandığında bölümüne : [Malismi] = DLookup("[Mal Kodları Şarj Grupları].[Mal adı]", "[Mal Kodları Şarj Grupları]", "[Mal Kodları Şarj Grupları].[mal no]=MalNo") yazacan yaptım ilişikte gönderdim umarım işine yarar..

Ama accesste bir kaç önerim olacak ;
1- hiç bir zaman tablo, sorgu, form isimlerini veya alan isimlerini ayrı kelimelerle kullanma örneğin Mal Tablosu, Malları Sayım Sorgusu, Kayıt Girişi Formu v.s
2- Hiç bir zaman tablo sorgu form isim veya alan isimlerinde Türkçe karekter kullanma örneğin ş - ı - ğ- İ - ü v.s

şöyle kullan: örneğin tablo ismi MalGirisTablosu veya MalGirisSorgusu veya MalGirisFormu... alan isimleride MalinCinsi, MalinAdedi.. çünkü projeni geliştirdikçe ayrık kelimeler ve türkçe harfler sana büyük ölçüde sorun çıkarır hiç bir activex ekleyemezsin.. modüllerle çalışamazsın v.s