Access de Gariplikler

Arkadaşlar makinemde lisanslı office 2003 kurulu. Ancak son zamanlarda access de bazı sıkıntılar oluşmakta
1- Service pack(office) 3 güncellemesini yüklediğimde daha önceden yazılımını yaptığım access programındaki arama için kullandığım açılır kutudaki tüm kayıtlar siliniyor ve liste boş geliyor güncellemeyi sildiğimde durum düzeliyor.
2- Bu sorun şu an benim için dha önemli. dos tabanlı bir prgramdan datalarımı excel e oradan da veri alma sihirbazı ile access ortamına alıyordum. Ancak şu anda dış veri al dediğimde ve excel dosyasını gösterdiğimde sihirbaz başlamıyor ancak herhangi bir hata mesajıda gelmiyor ve sanki dış veri işlemi hiç gerçekleşmemiş gibi ekran access ekranı gözüküyor.

yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
Merhaba,
office sp3 güncellemesinden sonra combobox ve listbox'larda çeşitli sorunlar vermektedir. bunlardan örneğin listboxların içindeki veriler olmasına rağmen null veriyor.. yani listemizdeki veriler görünmüyor veya açılır kutudaki verilerimiz görünmüyor. örneğin 2 yıl önceki yapmış olduğumuz bir programı kullanıcılara dağıtmışsak hapı yuttuk.. ilgili listbox veya acılır kutuları tekrar baştan güncelleyip kullanıcılara yeni versiyon program olarak dağıtmak gerekiyor (microsoftun SP3'ü yayımlarken bunu düşünmemesi nasıl bir mantık anlamış değilim) . sanıyorum microsoft bununla ilgili yeni bir güncelleme yapmadı. yeni güncelleme yapmış olsa eski tüm access programlarımızı da güncellemiş olurdu ve açılır kutu ve listboxlarımızdaki veriler görünürdü. yani listboxlardaki veriler görünmüyorsa (ki bu microsoftun hiç umrunda değil- ve büyük bir ayıp, rezalet) görünsün diye yeni bir güncelleme de yapmadı, öyle de bi çabası yok diye biliyorum. bununla ilgili yapılması gerekeni söyleyeyim :
yapmış olduğumuz tüm programlarınızın listbox ve comboboxlarda şu işlemi uygulamamız gerekiyor Örnek:
SELECT [tablo1].Adi & "" AS [Ad], [tablo1].Soyad & "" AS [Soyadi]
FROM [tablo1]

buradaki olay şu; &""
yani harf karekterli olan tüm açılan kutu ve liste kutularındaki alanlarımızın sonuna bunu koyacaz. &"" eğer daha önce yapmış olduğunuz bir program var ise ve bunu kullanıcılar kullanıyorsa yapacak bişi yok.. eskisini bu şekilde düzeltip kullanıcılara tekrardan dağıtmamız gerekiyor (ne acaip)..

saygılar.

cevaplar için teşekkürler anlaşılan beklemeye geçeceğiz.

Dış veri almamla ilgili sıkıntı için bir fikriniz varmı acaba