access de seçme ve aktarma

Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE
Mrb arkadaşlar. Bu benim forumdaki ilk msjım. İnşallah yardımcı olacak birileri çıkar. Ekte gönderdiğim dosyada "anaparça" adlı tablodan açılan kutu ile sorgu yapabiliyorum. Benim sorunum listede görülen değerlerden seçim yapıp, seçtiğim satırları aktar butonu ile alttaki listeye aktarmak. Üstteki listeye yeni veriler süzüp bunları da alttaki listeye eklemek istiyorum. Alttaki listede biriktirdiğim değerlerdende rapor almak istiyorum. Rapor kısmını yapabiliyorum ama seçip aktarma işlemini bi türlü yapamadım. Forumda ve başka forumlarda aradım ama bi çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sizin istediğiniz türden bir örnek ekledim. İnceleyin..

Not: Bu arada görüyorum ki benden sonra örnek ekleyen arkadaşlar kendi çalışmalarını ekliyorlar. Ben de açıklama yapmak durumundayım. Örnek bana ait değildir. Yine bu sitedeki bir çalışmadır.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Sizin istediğiniz sanırım ekteki gibi bir şey.

Öncelikle ANAPARCA adlı tablonuzda ID (Kimlik) alanı yoktu, AutoNumber olarak onu ekledim.
Ayrıca bu seçimi yapabilmek için yeni bir tablo veya aynı tabloda yeni bir alan şart.
Ben seçilenler için SECILEN adında yeni bir tablo açtım.
Seçtiklerinizi AppendQuery ile o tabloya kaydettirdim.
Seçimden silmeleri ise DeleteQuery'ler ile çözdüm.

Not: Kullandığınız seçim listesi çoklu seçim olarak yapılabilirdi ve
Query yerine kod ile tabloya eklemek gerekirdi.
Özellikle belirtmediğiniz için ve de zamanım kalmadığı için yapmadım.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın nekeba,

Çoklu seçimli ve kodlu kayıt örneği de benden. (Raporu da ekledim)

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Benim mesai bittiği ve oruç artık başıma vurduğu için yetiştirememiştim ama
Sn. modalı çoklu seçim ve kodla ekleme işini halletmiş, tşk.

Şimdi sabah gelince tekrar baktım ve bir çözüm önerisi daha yazayım dedim.

Aslında bu seçim işi, ANAPARCA tablosuna bir alan (mesela "Secilmis" adında yes/no alanı) ekleyerek de yapılabilirdi. Aktar denildiğinde bu alan true olarak update edilebilirdi. Üstteki listede seçilmemişler, alttaki listede seçilmişler gösterilir ve böylece seçilip aktarılanlar üstte tekrar gösterilmemiş olabilirdi.
Şu anda gördüğüm bir problem olan seçilmiş parçaların üstte hala görünmesi ve tekrar aktarılması (gerçi benim örnekte tekrar aktarmıyor :) ) daha kolay çözülebilirdi.

Neyse, sn. nekeba bi baksın bakalım, ne diyecek.
Ona göre tekrar bakarız.

Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE
Bu ne hız arkadaşlar :) İlgilenen herkese çok teşekkürler. Örnekleri inceleyip sonucu size iletirim en kısa sürede. Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE
Sn. seruz, Sn. modalı, Sn. mehmetdemiral ilgilendiğiniz için hepinize teşekkürler. Verdiğiniz dosyalar çok işime yaradı. Sn. seruz un çalışması tam istediğim gibi. Sn. modalı nın çalışmasındaki çoklu seçimi de ekleyebilirsek çok güzel olacak.

Sn. seruz, aslında "anaparça" tablosuna bir yes/no alanı ekleyerek yapmaya çalışmıştım ama veritabanı ve programlama konusunda çok yeniyim o yüzden yapamadım. Ama sizin yönteminizde aynı işi görüyor.Bir de liste formunda "durumu" açılan kutusununun yaptığı işi seçenek grubu ile yapmaya çalıştım ama acemilikten onuda beceremedim. Çok olmayacaksam ona da bi çözüm bulabilir misiniz.

Access de kodlarla işlem yapmak için visual basic yeterli mi? yoksa başka bişey bilmek gerekiyormu?(sql gibi)
Visual basic ile ilgili pek çok kaynağa baktım ama veritabanı konusunu etraflıca ele alan bi kaynak bulamadım. Bu konuyla ilgili önerebileceğiniz kaynaklar varmı?

Emeği geçen herkese teşekkürler. İyiki varsınız :)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Yeni Çözüm

Çalışmama çoklu seçimi ve sn. modalinin yaptığı raporu ekledim.

Daha önce gönderdiğim çözümü değiştirdim ve seçim olayını
bahsettiğim şekilde ANAPARCA tablosuna SECILI adında bir alan ekleyerek yaptım.
Böylece yukarıdan seçilmiş olan parçalar aktarıldıktan sonra,
sadece aşağıda seçilenlerde görünüyor ve tekrar seçim listesinde gösterilmiyor.

İsterseniz çoklu seçimle seçilenleride tekrar iptal edebiliyorsunuz.

Açılan kutularda Tesis, Tesis cinsi veya durumunu seçtikten sonra çift tıklayarak seçimi iptal edebiliyorsunuz.

Durumu açılan kutusu düzgün çalışıyordu, onun için dokunmadım.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Access'de kodlar tamamen Visual Basic ile yazılıyor.
Veritabanında SQL metinleri (SQL Script) kullanıldığı ve her zaman ihtiyacınız olabileceği için bunu da öğrenmeniz gerekiyor.
En azından Select, Insert, Update, Delete komutlarının yazılımlarını iyi öğrenmelisiniz.
Gerek Access gerekse veritabanı ile ilgili internette çok kaynak var, google'da aramaya devam edin.

Bilmiyorum forumda başka site söylemek yasak mı ama access ve SQL bilgileri öğrenebileceğiniz aklıma gelen türkçe bazı siteler şunlar.

Editör Notu: Bu site adreslerini Excel, Access ve VBA Linkleri bölümünde paylaşınız..

Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE
Sn. seruz son gönderdiğiniz örnek bende hata verdi. Açılışta "parametre değerini gir" şeklinde uyarı veriyor. Açılınca da ekteki resimde gönderdiğim gibi hatayı veriyor. Nerden kaynaklanıyor olabilir?

Siteler için teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Açılışta "parametre değerini gir" uyarısı sanırım sizin Türkçe access kullanmanızdan kaynaklanıyor. Büyük ihtimalle mesajın altında da "Forms.LISTE.aktesis" yazıyordur.

Bu ifade şekli İngilizce Access'te "Forms" olarak, Türkçe Access'te "Formlar" olarak kullanılıyor ama Access nedense kendisi düzeltmiyor yazılım şeklini.
Bu nedenle sizin örneğinizi açtığımda bende "Enter Parameter Value" mesajını alıyordum ancak gerekli yerleri düzeltince çalışıyor.

"PARCA_LISTESI" adındaki sorguda kriterlerde ve "LISTE" adındaki formda "aktesis" açılan kutusunun kayıt kaynağındaki kriterde "Forms" gördüğünüz yerleri "Formlar" olarak düzeltin, çalışacaktır.

Diğer hatanın sebebini anlayamadım ama belki bu hatadan etkileniyor olabilir, dediğim düzeltmeleri yapıp tekrar deneyin.

Çalışıp çalışmadığını yazın. Ona göre tekrar bakarım.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhabalar;

Türkçe Access "FORMS" ları kabul eder ama İngilizce Access "FORMLAR" ı kabul etmez...

Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE
Sn. seruz dediğiniz gibi sorun "forms" ve "formlar" dan kaynaklanıyormuş. Bi kaç deneme yaptım ama ikisinide kabul etmedi. Sorun değil önceki hali de benim için yeterli.

Ekteki dosyada LISTEKOMPLE adında başka bir form daha oluşturdum. Burada tek liste var ve üstteki combobox lar aynen duruyor. Alt tarafa 4 adet combobox ve buton ekledim. Yapmaya çalıştığım şey bu 4 comboboxta bulunan (şu an için tablodan değerler aldım ama içine başka değerler koyacam(sabit değerlerde olabilir)) değerleri buton vasıtasıyla aşağıdaki listeye eklemek. Şimdilik ilk combobox ı ekleme sorgusu ile çalıştırmayı denedim (sizin yaptığınız ekleme sorgusundan kopya çektim:)) ama olmadı. Sizi de fazla meşgul ettim biliyorum. Bakabilirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Sorun sorgudan değil açılan kutudan kaynaklanıyor.

Formdaki Ak64 adındaki açılan kutunun satır kaynağına ve sütunlarına bakarsanız sadece "PARCA_ADI" adındaki alan var. Ancak sorguya dikkat ederseniz, SECILEN_ANAPARCA_ID adındaki alana bu değeri aktarmaya çalışıyorsunuz. Yani PARCA_ADI alanını ID alanına kaydetmeye çalışıyorsunuz.

Düzeltmek için Ak64 adındaki açılan Açılan Kutunun Satır Kaynağına
ANAPARCA_ID alanını da ekledim. Dolayısıyla sütun sayısı arttığı için Sütun Sayısını 2 yaptım. ID alanının kutuda görünmemesi için Sütun genişliklerini de "0cm;2.544cm" olarak değiştirdim. Bağlı Sütun 1 olarak kaldı.
Böylece 1.sütun olan ID alanı açılan kutunun değerine bağlandı ama görünmez oldu.

Diğer Açılan kutuları da bu mantıkla düzeltmelisiniz. Tabii diğer kutular için ayrı ayrı sorgular yapmalısınız.

Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE
Sn. seruz söylediklerinizi aynen yaptım. Herşey normal görünüyor ama ekle butonuna bastığımda listeye seçtiğim parçayı eklemiyor. Sizin gönderdiğiniz dosyada da denedim ama onda da ekleme yapmıyor. Sorun ne olabilir?

Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
sn. nekeba benim gönderdiğim örnekte ekliyor, bir sorun yok.
LISTEKOMPLE adındaki formda seçilenlerin listesini kaldırmışsınız onun için göremiyorsunuz bence. Niye kaldırdığınızı bilmediğim için bende dokunmamıştım.

Formdaki "Rapor Al" tuşuna basarsanız veya SECILEN adlı tabloya bakarsanız eklediğini görürsünüz.

Not: Ayrıca çoklu seçim örneğini yeniden yolluyorum, tekrar dener misiniz?

Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE
Sn. seruz çoklu seçim çok güzel olmuş elinize sağlık.

Haklısınız LISTEKOMPLE de "rapor al" butonuna tıkladığımda eklediğim parçalar raporda görünüyor ama listedeki parçalar görünmüyor. Benim amacım ekle butonuna bastığımda combobox taki parçayı listenin altına eklemesi ve rapor al butonuna bastığımda da listedeki tüm parçalardan oluşan bir rapor çıkması. "Seçilenler Listesi"ni bişeyler yapmaya çalışırken yanlışlıkla kaldırdım galiba. Yapayım derken bozmuşum yani:)

Sizi daha fazla yormayım. Emekleriniz için teşekkürler. Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE
Yanlışlıkla gönderildi.