access de sorgulama

Excel Vers. ve Dili
türkçe
sayın arkadaşlar,
bu bir odanın üyeleriyle ilgili olarak bir sorgulama yapıyorum 2-3 tane daha sütun vardı da ben kalabalık etmesin diye sildim.
ben bunları sorgularken hem meslek koduna göre hemde tahakkukuna göre sorguluyorum50 tane civarında meslek kodu var.her kodu da farklı matrahlara göre sorguluyorum.mesela
563004 kodunu
1-0
2->0 And <=1000
3->1000 And <=5000
4->5000 And <=10000 gibi.her kodu ayrı ayrı defalarca sorguluyorum.
mesela bir tane kodu girince yukarıdaki farklı matrah toplamlarının hepsini nasıl çıkartabilirim.bunu yapmak mümkünmü.ben bunları sadece sorgulama sayfasından yapabiliyorum.kod yazmak gerekiyorsa ondan hiç anlamam.

http://img138.imageshack.us/i/adsz11p.jpg/
http://rapidshare.com/files/412277215/YENae___denemem.rar
yardımlarınızı bekliyorum.
iyi çalışmalar,,,

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın ofis34,

Kod kullanmadan yapmaya çalıştım. umarım istediğiniz gibi olmuştur.

Bir de arada sırada uygulamalarınızı sıkıştırıp onarın ki 250 MB a ulaşmasın :)

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Cvp: access de sorgulama
sayın modalı arkadaş
ilgi ve alakınızdan dolayı çok çok teşekür ederim.
galiba epey vakit ayırmışın hakkını helal et.galiba meslek gruplarının tamamını tahakkuklara göre yapmışsın.ben ilk incelememde öyle anladım.
ama bizde çok meslek grupları var.mesela bir meslek kodunu girince sorgulamak isteyince tahakkuklarının tamamı çıksın.yani tahakkukların 0,0-1000,1000-5000 gibi.
şayet kod ile size daha kolay geliyorsa siz kodunu yazarsınız.size zahmet vaktiniz olduğu zaman bana da bir izah ederseniz bende sizlerin sayesinde bir şeyler öğrenmiş olurum.sizin kod ile yaptığınızı kontrol ederiz.tam istediğimiz gibiyse gerekli yerleri değiştirerek kullanabiliriz
saygılar sevgiler hayırlı ramazan lar
iyi çalışmalar,,

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Sayın modalı ve omerceri;

Günaydın.. Hayırlı ramazanlar..

Emek ve paylaşımlarınız için teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
türkçe
sayın omerceri çok çok teşekür ederim çok iyi bir çalışma yapmışsın.eline koluna sağlık.
ilk acınca acılan meslek kodu sorgulamasına sayfasına meslek koduna kod girip sorgulayınca şimdilik evet istediğim gibi sorgulama yapıyor.örnekteki ana tabloyu bendeki asıl örnekle değiştirdim(SAYFA DENEME) farklı meslek kodlarını sorguladım.fakat sorgudan sonra acılan sayfadaki verileri nasıl kopyalayabilirim veya excele nasıl aktarabilrim.birde tahkkuk ,ödenecek gibi verilerin rakamların bulunduğu sütunlar daha var .bunlara ben ilave etmem gerekiyor.bunları nasıl ilave edebilrim.rakamların bulunduğu sütun 4 sütun olacak.birde miktar aralıkları;
1-0
2->0 And <=1000
3->1000 And <=5000
4->5000 And <=10000
5-10000 üzeri
olması gerekiyor .vaktin olduğu zaman bu konularda bana yardımcı olabilirsen çok iyi olur .
saygılar sevgiler
iyi çalışmalar.

Sn ofis34
1- Katogorileri belirttiğiniz gibi yaptım. Örnek dosyanın yeni şekli ilk mesajımda.
2- Formalar açıkken "Araçlar/Office Bağlantıları/.....Excel ile çözümle ile" sorguyu excele aktarabilirsiniz. Eğer daha biçimli ve belirli bir dosyaya aktarmak için kod yazmak gerekir.
3- "birde tahkkuk ,ödenecek gibi verilerin rakamların bulunduğu sütunlar daha var .bunlara ben ilave etmem gerekiyor.bunları nasıl ilave edebilrim" deken ikinci açılan formun üstünde boş metin kutularımı oluşsun istiyorsunuz onu anlamadım ve bunlarda mı excele aktarılsın.

Excel Vers. ve Dili
türkçe
asıl sorgulama tablosunda var demek istedim ben ilk örnek verirken kalabalık etmesinde rakamların bulunduğu sütunları 2 ye düşürdüm yani 2 tanesini sildim.sorgularken rakamların bulunduğu sütun yani 4 sütundur demek istedim

Sn ofis34
1- Excele aktarma önerim işinizi görüyor mu?
2- Sildiğiniz sütunlarında mı toplamı alınacak ? En iyisi bir örnek dosya eklerseniz
Not Yukardaki örneği tekrar değiştirdim

Excel Vers. ve Dili
türkçe
evetörneğiniz sütunlar hariç tam istediğim gibi
eline sağlık

Excel Vers. ve Dili
türkçe
çok çok teşekür ederim ömerceri
eline koluna sağlık

saygılar sevgiler
iyi çalışmalar