Access dosyasını başka bir bilgisayardada gösterme

Excel Vers. ve Dili
Offıce 2007 - English
Access dosyamı başka bir bilgisayardada göstermek istiyorum.Yani izin verdiğim kişiler girebilecek.gerekli değişiklikleri yapabilecek.ve bendede bu değişiklikler görünecek yani güncel olacak.bunu nasıl yapabilirim.Bunu biraz biliyordum fakat tam olarak yardımıza ihtiyacım var.nasıl yapılacağını yazarsanız memnun olurum.şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

Excel Vers. ve Dili
excel 2002 türkçe
aynı ağ üzerinde iseniz ki başka türlü olmaz, kısa yolunu diğer bilgisayara kopyala aynı anda ikisini birden çalıştırabilirsin, güncel olarak çalışacaktır.

Excel Vers. ve Dili
Offıce 2007 - English
Ben bizim şirketin server'ının altındaki klasöre kopyalayarak koydum ve daha sonra prg.koymak istediğim bilgisayardan serverdaki o kopyayı alıp bilgisayara kopyaladım.fakat ana prg.yapılan değişiklikler diğer kopyada değişmedi.bunu nasıl yapacağım.teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
excel 2002 türkçe
slm

programın aslını değil kısa yolunu kopyalayacaksın. çalışanların tamamı bu kısa yoldan çalışacaklar.

Excel Vers. ve Dili
Offıce 2007 - English
Sayın balckhawk75 tamamen doğrusunuz.size çok teşekkür ederim.ben kopyalayıp yapıştırdım.sizin söylediğiniz yol tamamen doğru.teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Offıce 2007 - English
Yanlız aynı ağ üzerinde başka bir bilgisayarda açtığımda "mic.access dosyayı açamıyor.database yolu" "Giriş yolunu değiştir ve adını değiştir"diye uyarı geliyor.

Excel Vers. ve Dili
excel 2002 türkçe
slm

ben sql gibi bir çok program denedim. Ama en kolay ve en etkili yol kısa yolunu iki bilgisiyarı birbiri ile konuşturduktan çalıştırarak dört bilgisayardan tek bir access dosyasına giriş yaptırdım.
sp2 olan bilgisayarlarda ağ bağlantısı özelliklerini iptal ettim ondan sonra girebildim.
hata kodunu tam olarak bilmiyorum ancak denememi istersen ekleyebilirsin.

Excel Vers. ve Dili
Offıce 2007 - English
Sayın blackhawk kısayollarını konuşturmak nasıl oluyor.aslında aynı ağ üzerinde bir access programı çalışıyor.Ben sana baştan anlatayım.Benim dosyam c:\ dosyasında kendi adıma kayıtlı.Bne o dosyadan kısayol yaptım.Kıayolunu seninde deiğin gibi kopyalayıp server a yapıştırdım.Kendi bilgisayarımda server üzerinden çalışıyor.Şimdi benim yaptığım çok geniş içerikli bir sağlık programı yani ağırda.Başka bilgisardan açtığımda şu hata uyarısı geliyor. türkçesi:"...dosyayı bulamıyor.ve yolunu yazıyor." birde ben aminastor değilim.bilgisayarda iki kişi çalışıyor.Diğer kişi user onun kurduğu access programı bende çalışıyor.Ama benim kurduğum Programı ben onda gösteremedim.

Excel Vers. ve Dili
erte
Merhaba, burada bir sorunla karşı karşıyayız. İki makinede aynı dosya aynı anda açılması için ne yapmalıyız? Yani bir açıkken diğeri salt okunur açılıyor ve biri açıkken diğeri kayıt yapmıyor. Access içinde ağda çalışan otomosyonlar gibi bir ağ sistemi var mı? yada başka çözümler varsa nelerdir?

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın arkadaşlar,

Epey zamandır bu konuyla uğraşıyorsunuz. Ben bir örnekle katkıda bulunayım diye bekliyordum ama bu aralar çok yoğunum. Onun için yapılması gerekenleri bilgi olarak vereyim: (Sonuç hakkında bilgi verirseniz sevinirim)

1. Veritabanı Özel Kullanımda Açılmamalıdır.
Eğer özel kullanımda açılırsa veri tabanı diğer kullanıcılar ona erişemez. Bunun için Araçlar-Seçenekler Mönüsünden açılan pencerenin gelişmiş sekmesini tıklayın. Varsayılan açma modunu paylaşılan yapın.

2. Veritabanında kayıt kilitlenmesi uygulanmalıdır.

Onun için aynı bölümde bulunan Varsayılan Kayıt Kilitleme ayarlarından Düzenlenmiş Kayıt seçeneği seçilirse kullanıcının o an düzenlediği kayıt diğer kullanıcılara kilitlenir.

3. Güncelleme Süreleri Ayarlanmalıdır.

Yine aynı bölümde
Yenileme sıklığı (sn) Tablo veya form görünümünde kayıtların kaç saniyede bir yenileneceğini gösterir. Buy ayar 1 ile 32766 arasında değişebilir. Ağ performansınız iyi ise ve kullanıcı sayısı az ise daha hızlı bir güncelleme sağlayabilirsiniz. Burada belirlenen kayıtları süreyi beklemeden de yenileyebilirsiniz. O zaman ya kayıt mönüsünden yenileyi yada Shift+F9 tuşlarına basmanız gerekir.
Güncelleştirme Deneme Sıklığı (msn) Başka bir kullanıcı tarafından kilitlenen değiştirilmiş bir kaydı kaç milisaniyede bir otomatik olarak kaydedeceğini ayarlar. 0 ile 1000 arasında değerleri kullanabilirsiniz.
Güncelleştirme Deneme sayısı. Başka bir kullanıcı tarafından kilitlenmiş bir kaydı kaç defa keydetmeye çalışacağını ayarlar. 0 ile 10 arası bir değer verilebilir.

4. Verileri Güncelleştirmek için Komut düğümesi yerleştirin.

Kullanıcının son verileri görebilmesi için bir komut düğümesi yerleştirin. Açılan sihirbaz da Form İşlemleri Kategorisinden Form verilerini Yenileme Eylemini seçin.

5. Veritabanında Düzenlemeler Yapmak İstediğinizde Özel Kullanımda Açın.

Veritabanında tasarım değişikliği veya düzeltmeler ve değişiklikler yapmak istediğinizde veritabanını Dosya-Aç menülerinden veritabanını seç,n Aç düğümesi yanındaki oku tıklayarak açılan pencereden Özel Kullanımda Aç seçeneğini tıklayın.

6. Veritaban hızını Artırmak İçin Veritabanınızı Bölün

Veritabanınızı ağ altına kopyalamak yerine sadece tabloları ağ altında kopyalayabilirsiniz. Böylece kullanıcılar sadece verileri ağ altında alabilecekler formlar, sorgular, raporlar gibi bileşenler ise kendi bilgisayarlarında kalacaktır.

Dikkat: Bu işlemi yapmadan veritabanının bir kopyasını alın.

Araçlar-Veritabanı Hizmet programlarımenüleriyle açılan mönüden Verityabanı Bölücü komutunu seçin. Açılan pencereden veritabanını Böl düğümesine bastığınızda açılan pencere tabloların kaydedileceği veritabanının ismini ve yolunu girmenizi isteyecek. Yol olarak tabi ki Ağdaki herkesin ulaşabileceği bir ağ dizinini seçin.

Veri Tabanı Başarıyla Bölündü iletisinden sonra veritabanınızın ikiye bölündüğünü görmüş olacaksınız. Form, sorgu vs. bileşenlerinin bulunduğu dosyayı kopyalayıp veritabanını kullanacak olan bilgisayarlara dağıtın.

Kullanıma başlanılan veritabanı dosyaları kayıtları ana dosyaya yani tabloların bulunduğu dosyaay yazacaklardır.

7. Bağlı Tablo Yöneticisiyle tabloları yönetin:

Tablolar bölündükten sonra ayrı ayrı girilen bilgilerin güncelleştirilmesi için sırasıyla Araçlar-Veritabanı Hizmet Programı- Bağlı Tablo Yöneticisi seçeneklerini kullanın. Açılan pencereden güncelleştirmek istediğiniz dosyaları seçebilirsiniz.

Tabloları seçip Tamama basarsanız "Seçilmiş olan tüm bağlı tablolar başarıyla yenilendi" iletisinden sonra tüm tablolar güncelleşmiş olur.

Herkese kolay gelsin:hey:

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sayın modalının dediklerine katılıyorum aynı yöntemle dağıtılmış programlar bizde kullanılmaktadır. Burdaki Püf bağlı tablo yöneticisidir.