Access Düğmeler ve Kayıt Onayları ile ilgili sorun

Excel Vers. ve Dili
office xp
Sayın form üyeleri. Form içerisinde araştırma yaptım ancak sorunumu giderecek bir şey bulamadığım için yeni başlık altında sorma ihtiyacı hissettim. Accessden bir veri tabanı hazırladım ve son aşamalarına geldim. Ufak tefek incelikler ilave ederek programı zenginleştirme işlemlerindeyim. Ancak takıldığım ve desteğinize ihtiyacım olan birkaç konu var. Onlarıda Şöyle arzedeyim;
1- Maus makarasına ufak bir parmak hareketiyle onlarca kayıt arasında gezinti yapılıyor. Oysaki ben bu gezintiyi form üzerine koyduğum düğmelere tıklama ile gerçekleştirmek istiyorum. Maus’un bu makara hareketini iptal edebilir miyim ?
2- Gerek maus makara hareketiyle olsun gerekse form üzerine ekledigim gezinti dügmeleriyle olsun veri alanları bölümüne bilerek veya bilmeyerek girilen her klavye karakteri otomatik olarak direkt veri tabanına kayıt ediliyor. Oysaki ben daha önceki girilen kayıtta değişiklik yapıldığında veya yeni kayıt girildiğinde “Kaydı Onaylıyormusunuz?” şeklinde bir mesaj iletisi ile kullanıcıyı uyarmasını ve EVET/HAYIR şeklindeki yönlendirmesi ile yeni kaydın veya değiştirilen kayıdın onay ile sağlanmasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim ?
3- Form üzerinde iki tane açılır menu ve bu menuler içerisinde değişkenler var
örneğin birinci menüde nuhun, piyale, Ankara gibi, ikinci menüde ise burgu, fiyonk, çubuk, mantı gibi değişkenler. İstatistik formunda örneğin markası piyale olupda cinsi burgu olanlar kaç tane – fiyonk olanlar kaç tane, markası nuhun olupda cinsi burgu olanlar kaç tane - fiyonk olanlar kaç tane ? gibi sayı olarak öğrenebilmem için veri kaynağı bölümüne nasıl bir deyim yazmalıyım?
4- Ayrıca arşiv diye bir tablo oluşturup silmek istedigim verilerimi sil tuşu ile ileride tekrar kullanabilmek amacıyla arşiv tablosuna taşımak istiyorum. Yani kes yapıştır gibi bir şey.
Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme: