Access ile Makbuz girisi

Selam Arkadaslar,
Access ile yeni tanistim cözemedigim bir konuda sizden yardim isteyecektim.
Konu söyle:
Ben 2.el ürünler alan bir firmada calisiyorum,satis icin biri bir mal getirdiginde o kisinin bilgilerini (isim,adres,kimlik numarasi vs gibi) alip
2 nüsha halinde printerden cikartip saticinin imzasini aliyorum.
Birini ona veriyorum biride bana kaliyor.
Bu makbuzu wordde bizim antetli kagidimiza basiyorum.
Fakat bunun access ile cok kolaylasacagini sandigimdan böyle birseyi yapmaya karar verdim.Ayrica kayitlarida databasede tutabilecegim eger yapabilirsem.
Bilgi girisi tablolar falan hepsini hallettim yalniz makbuzu yazdirmak istedigimde alt alta bir sürü kayit siralanaiyor oysaki ben sadece o an girdigim bilgilerin yazdirilmasini istiyorum.
Ve tabikide benim antetli kagidima ve bilgilerin yerlerine oturmasida gerekli.
Bu konuda bir örnek verebilirmisiniz.Yada girilen bilgileri wordde nasil kullanabilirim

Simdiden tesekkürler

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın dunkel,

Öncelikle forumumuza hoş geldiniz.

Gelelim cevaplara:
1. Geçerli (formda üstünde bulunduğunuz) kaydın raporda görülmesi. Bir komut düğümesi ekleyerek onun klik eylemine şu kodu yazınız:

Kod:
Dim strRaporAdı As String
Dim strHangiKayıt As String
    strRaporAdı = "Aşmak istediğiniz rapor adı"
    strHangiKayıt = "[KayıtID]=" & me!KayıtID
    DoCmd.OpenReport strRaporAdı, acPreview, , strHangiKayıt
Gelelim iki kopya birden bastırma olayına, o zaman aşağıdaki kodu yukıradaki kodun altına eklerseniz işiniz tamam

Kod:
DoCmd.PrintOut acPages, , , , 2
Gelelim rapor tasarımına eğer anteti önceden basılmış bir kâğıda baskı yapıyorsanız o zaman antetin yeri kadar raporda boşluk bırakarak yazılacakları dizayn etmeniz gerkiyor. Yok antet de basılıyorsa, o zman anteti rapor başlığına yerleştirip diğer bölümleri dizayn etmenizgerekiyor.

Bir de şimdiden hatırlatayım lütfen forum içinde sorulan sorunun daha önce cevabı varmı yok mu diye bir araştırma yapınız. Forum sayfasının en üstünde kırmızı ara düğümesi var onu kullanabilirsiniz.

Bir link vereyim

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=16908

iyiçalışmalar :D

ilginiz icin tesekkür erdeim ama olmadi,Benim sistem almanca orada bir karisiklik oluyor herhalde.
Örnegi buraya ekliyeyim zahmet olmassa bir bakin.

simdiden tesekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Sayın dunkel,

İstefiklerinizi yapabildim herhalde.

Bir hatanız daha vardı. Tarih alanında veri alanına Date() fonksiyonunu yazmışsınız onun .ç.n tarihler kaydedilmiyordu. Bu sorun, veriyi normal tablonun tarih alanıyla eşleştirip form load ve form current olaylarına yazdığım kodu eklemenizlr çözülüyor.

iyi çalışmalar :hey:

Sayin Modali,
Cok cok tesekkür ederim zahmet oldu size.Bir yer haric tam istedigim gibi oldu.
Print butonuna basinca hem raporu hemde formul görünümünü print ediyor acaba sadece 2 nüsha rapor sayfasini bastirabilirmiyim,olmazza cokda problem degil öngürünüme gidip oradan normal menüdende print edebilirim.

Benim ailemde Kusdilinde oturuyor 2 senedir görmedim simdi modada olmak vardi :)

Almanyadan
Saygilar

Excel Vers. ve Dili
Sayın dunkel,

O zaman print düğümesinin kodlarını şu şekilde değiştirin.

Kod:
    Dim stDocName As String
    Dim hangiKayit As String

hangiKayit = "[Nr]=" & Me.Nr
    stDocName = "Yazdir"

DoCmd.OpenReport stDocName, acPreview, , hangiKayit
    DoCmd.PrintOut acPages, , , , 2
    DoCmd.Close acReport, strDocName
iyi çalışmalar :D