access pivot table count-sum seçimi

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 ingilizce
Merhaba,

Yaklaşık 7 milyon satırlık bir text dosyam var. İçinde tarih (gün) personel no ve personelin yapmış olduğu satış tutarları var. Yanlız satış tutarları günlük toplam değilde, tüm gün içinde yaptığı satışların tutarı detayında.

Bunu excel de edit edip özet tablo almak istedim, fakat 1 milyon satır sonrasını excel açamıyor. bunun üzerine access de dosyayı açtım ve bir tablo oluşturdum. Daha sonra pivot table oluşturmak istedim. tablo oluşturabildim, fakat tabloda perosnelin ilgili gün kaç adet satış yaptığı bilgisini (count ediyor) default olarak veriyor. Fakat benim asıl ihtiyacım olan, o gün yaptığı satışların tutar toplamları. Count yerine sum (toplam) yapması sağlayacak bir yer bulamadım. bu konuda yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler

Syg.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın ayhadi,

Bu şekilde tablo yapısını bilmeden çok zor. Şöyle 100-200 kayıdı bie dosyaya atıp ekleyin üstünde bakalım.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın modalı'nın belirttiği gibi örnek olursa çok daha iyi olur.. Ama anladığım kadarı ile bir öneride bulunayım yine de..

Sütuna ters tıklayıp Otomatik Hesapla seçeneğinden toplamları aldırabiliyoruz normal koşullarda..

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 ingilizce
Sn. Taruz

Sizin örnek benşimki ile hemen hemen aynı. Tek fark ben sağ klik ile otomatik hesapla seçtiğimde, sadece say butonun aktif olması. Topla veya diğer seçenekler aktif değil. Bu neden kaynaklanmış olabilir?

Tşk
Syg.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Muhtemel sebebi, siz verileri excelden aldığınız için access tablosunda o değerler metin veri türünde kaydediliyordur.. Metin türündeki değerler toplanamayacağı için de pivot table seçeneklerinde Topla seçeneği görünmüyordur..

Bu durum geçerli ise çözüm...:

Ya tablonuz tasarım görünümündeyken bu alanın özelliklerinden veri türünü sayısal veya para birimi türüne çevirin (önereceğim yol bu olur) ya da sorguda alanın veri türünü para birimine dönüştürecek CCur fonsiyonundan faydalanın..

Kullanımı Ccur(Alan Adı) şeklinde..