Access te Sorgu Konusunda Yardımcı Olurmusunuz, Beceremedim Gitti

Excel Vers. ve Dili
2003
Arkadaşlar selam, öncelikle accessi 2 gündür kullanıyorum, forumdan birçok konuda faydalandım, bu açıdan herkese teşekkür ederim. bir gelen giden evrak programı yapmak istedim, yalnız şunu beceremedim (ek resimde); iki tarih arası tüm kayıtları getiriyor, lakın diğerlerini alt forma gelmesini sağlayamadım. yardımcı olursanız teşekkür ederim. (Access2010)

Uploaded with ImageShack.us

1-Tarih Seç
2-Tarih Seç (İki Tarih Arası)
3-Açılan Kutu İçinde
4 Açılan kutu içindekilere göre arama yap,
Eğer kutu içine birşey yazılmamışsa
Tablo içinde uyan hangi kelime varsa
onları
aşağıdaki alt forma getir

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Sorgunuzu bununla değiştirin ve altformunuza kaynak gösterin..:

Kod:
SELECT [Gelen Evrak].*
FROM [Gelen Evrak]
WHERE ((([Gelen Evrak].[Geldiği Yer])=
Nz([Formlar]![Gelen Evrak]![Açılan_Kutu107],[Geldiği Yer])) AND 
(([Gelen Evrak].[Evrağın Türü])=Nz([Formlar]![Gelen Evrak]![Açılan_Kutu105],[Evrağın Türü])) AND 
(([Gelen Evrak].[Kayıt Tarihi]) Between [Formlar]![Gelen Evrak]![tarih1] And [Formlar]![Gelen Evrak]![tarih2]));

Excel Vers. ve Dili
2003
Merhaba..

Sorgunuzu bununla değiştirin ve altformunuza kaynak gösterin..:

Kod:
SELECT [Gelen Evrak].*
FROM [Gelen Evrak]
WHERE ((([Gelen Evrak].[Geldiği Yer])=
Nz([Formlar]![Gelen Evrak]![Açılan_Kutu107],[Geldiği Yer])) AND 
(([Gelen Evrak].[Evrağın Türü])=Nz([Formlar]![Gelen Evrak]![Açılan_Kutu105],[Evrağın Türü])) AND 
(([Gelen Evrak].[Kayıt Tarihi]) Between [Formlar]![Gelen Evrak]![tarih1] And [Formlar]![Gelen Evrak]![tarih2]));
Yardımın için teşekkür ederim, sormak istediğim bu sql kodundaki , =Nz neyi ifade ediyor

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Nz fonksiyonu boş (null) içeren kayıt alanlarına istediğimiz bir değeri atar..

Nz([Formlar]![Gelen Evrak]![Açılan_Kutu107],[Geldiği Yer])

Yukarıdaki ifadenin meali..: Eğer gelen evrak formundaki kutuda değer yoksa(boşsa) geldiği yer adıdaki alanı kriter olarak göster..

Bir alana kendini kriter gösterirsek o alandaki tüm verileri alırız.. Dolayısıyla yukarıdaki ifadeye göre kutu boşsa tüm değerler listelenecektir.. Doluysa kutudaki değer kriter olur..

Excel Vers. ve Dili
2003
peki ben default olarak kayıtların tümünün görünmesini istersem nasıl bir yol izlemem gerekir, yani kayıtların hepsi görünsün tarih ve seçime göre yaptığım kayıtlar ekranda kalsın arama yaptığımda

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
peki ben default olarak kayıtların tümünün görünmesini istersem nasıl bir yol izlemem gerekir, yani kayıtların hepsi görünsün tarih ve seçime göre yaptığım kayıtlar ekranda kalsın arama yaptığımda
Diğer alanlarda kullandığım nz yapısını tarih alanındaki kriterlere de uygularsanız istediğiniz olur..