Access te Sorgulama

Arkadaşlar benim sorum bir access programında hazırlanan bir programda sorgu kısmında ölçüt olarak isim yazmadan bir listbox açılıp oradan işaretlediğim ölçüt gelsin istiyorum.
Mesala okullara ait bilgileri içeren bir program var. Sorgu da okulun adını yazmadan sorguyu çalıştırınca bir liste açılmasını ve o listeden işaretlediğim okulun bilgileri gelsin istiyorum.
yani sorgu ölçütü olarak tablodaki okullar sütunu liste olarak gelebilirmi

Arkadaşlar benim soruma yardımcı olabilecek biri yokmu?
Eğer yardımcı olursanız memnun olacağım

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
listbox tan veri seçme ile ilgili bir çok örnek mevcut.
Bir tanesini al üzerinde çalış.

Yapamazsan, şurada takıldım nasıl yaparım diye sor, herkes yardımcı olur.

listbox tan veri seçme ile ilgili bir çok örnek mevcut.
Bir tanesini al üzerinde çalış.

Yapamazsan, şurada takıldım nasıl yaparım diye sor, herkes yardımcı olur.
Bazı örnekleri inceledim ama benim istediğim değil
Acaba lik yada küçük bir örnek dosya hazırlamanız mümkün mü?

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın teknik;

Siz; bir forma bağlı, tek bir soruyu farklı kriterlere göre (form üzerinde) görüntülemek mi istiyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Eğer cevap evetse :)

Ekteki örnekte, kaynağı bir sorguya dayalı bir form üzerinden farklı kriterlere göre(paremetre yazmadan) açılır kutudan seçipyapıp yapıp döküm alabilirsiniz.. Umarım ilaç(!) olur..

Saygılar..

arkadaşlar benim de bir sorum olacak.
1. tabloda isim kayıtları
2. tabloda izin kayıtları var
bu iki tabloyu kullanarak bir sorgu oluşturdum. yalnız bu sorguyu çalıştırdığımda birinci tabloda veri olduğu halde ikinci tabloda veri olmadığı için isim kayıtları gelmiyor. alanlar boş olsa bile isim kayıtlarının gözükmesini nasıl sağlarız?

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın ramazanyurt

Açılır kutuda görmek istiyorsanız,

2. tabloyu açın, isimlerin olduğu alanında özelliğinden arama sekmesini açılır kutu yapıp satır kaynağını 1. tablonun isimler alanı yapın..

Saygılar

Siz; bir forma bağlı, tek bir soruyu farklı kriterlere göre (form üzerinde) görüntülemek mi istiyorsunuz?
Sayın Taruz ilginize teşekkür ederim. Benim anlatmak istediğim form sorguyu açınca okulun adını veya ilin adını yazın yazısı çıkanca yazmak yerine bir liste kutusu açılması ve ordan istediğim okulu yada önce il sonra okul seçip, o seçtiğim ile ait okulun gelmesini istiyorum.

Ekte dosya gönderiyorum. bu dosyada sorgunun biri sadece okul ismi olarak diğeri önce il sonra okul ölçütünü istiyor. Eğer ilgilenirseniz sevinirim.
Ayrıca sizin gönderdiğinin dosyayı kendi çalışmama uyarlayamadım. öncelikle benim söylediğim şeklinde olursa iyi olacak. Sizin yöntemi de uyarlayabilirsiniz.

ekte dosya gönderiyorum. ilgilenirseniz sevinirim

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın teknik;

Eğer yanlış anlamadıysam, sizin istediğiniz forum içerisinde bir çok kez işlenen il-ilçe mantığı ile aynı.. Ricanız üzerine bu mantığı il, ilçe ve okul olarak üçleme yapıp örneğinize ekledim.. il kutusundan İli seçiyorsunuz, ikinci kutuya o ilin ilçeleri geliyor, ilçeyi seçiyorsunuz, (eğer varsa) o ilçedeki okullar kutuda listeleniyor.. okulu seçiyorsunuz ekrana bilgisi geliyor..

Maalesef tablolarınız boştu. 3 kayıt ekledim. Bu verileri dikkate alarak süzme yapınız.

Kolay Gelsin..

Eğer yanlış anlamadıysam, sizin istediğiniz forum içerisinde bir çok kez işlenen il-ilçe mantığı ile aynı.. Ricanız üzerine bu mantığı il, ilçe ve okul olarak üçleme yapıp örneğinize ekledim.. il kutusundan İli seçiyorsunuz, ikinci kutuya o ilin ilçeleri geliyor, ilçeyi seçiyorsunuz, (eğer varsa) o ilçedeki okullar kutuda listeleniyor.. okulu seçiyorsunuz ekrana bilgisi geliyor..

Maalesef tablolarınız boştu. 3 kayıt ekledim. Bu verileri dikkate alarak süzme yapınız.

Kolay Gelsin..
Sayın Taruz İlgilerinize çok teşekkür ederim. Tam istediğim bu değildi. Benim demek istediğim bilgilerini sorgudan alan bir formu açmaya çalışınca Parametre değerlerini Gir diye Ve alttaki mesaj kutusuna da sorgudaki ölçüt değerini yazmamız gerekiyor. Benim istediğim Parametre değerini gir diye yazı çıkınca el ile yazmak yerine sorgu sütünundaki isimler liste halinde gelsin.
dosyayı tekrar düzenledim. Eğer formlardaki "Bilgi Formu Sorgu" Formunu tıklayınca Önce "İlin Adını Giriniz" Diye Parametre değeri geliyor. Ben bunu Açılan kutudan seçmek istiyorum. Daha sonra Okulun adını giriniz diye parametre değerini girmemizi istiyor onu da Listeden seçmek istiyorum.
sizin yaptığınızda önce bir form açıyoruz oradan seçiliyor.
Eğer bahsettiğim formu tıklarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlatabileceğim.

Ayrıca sizin hazırladığınız örnek dosyada yeni bir okul bilgileri girdim ama sizin hazırladığınız arama formundaki liste kutucuklarına yeni girdiğim okul bilgileri gelmedi.
Yukarıda anlatmaya çalıştığım şekilde yardımcı olursanız sevinirim.
İlginize tekrar teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın teknik,

Benim size daha önce hazırladığım(önerdiğim) çok daha kullanışlı bir yöntemdi ve isteğinize de yakındı..

Sizin bahsettiğiniz şekilde olursa, kayıtlarınız çoğaldığı zaman işin içinden çıkmanız zor olur. İllerden Ankara'yı seçseniz bile okul kutusunda kayıt yaptığınız tüm okullar listelenir. Aynı isimde birden fazla okul olduğunda(Atatürk İÖO!) hangisi olduğunu bulmak zor olacak. Şahsen bu yöntem benim işime gelmez :)

İlk örnekte size sorgulama yöntemini göstermiştim.. Tablolarınızı birbirleri ile ilişkilendirmeniz lazım. Bunun sonucunda ilk örnek işlevini yerine getirir..

Ama illaki diğer türlü olsun derseniz, ki dediniz ;) Örnek aşağıda..

Saygılar..

Excel Vers. ve Dili
2010
cevap

bu işini görür mü?
formlar içinde "bilgi sorgu2" formunu aç bir bak.

Benim size daha önce hazırladığım(önerdiğim) çok daha kullanışlı bir yöntemdi ve isteğinize de yakındı..

Saygılar..
Sayın Taruz İlginize gerçekten çok teşekkür ederim. sizin dediğiniz doğru. Benim dediğim yöntemde yani düz sorgu yönteminde önce ili seçince ikinci aşamaya sadece seçtiğiniz ildeki okullar geliyor. Ama açılan kutu yöntemi olunca bu olmuyor. Dolayısıyla kullanışlı değil. Bu açıdan siz haklısınız.

Ama diğer bir sorun sizin ilk gönderdiğiniz örnekte ben yeni okul bilgileri ekledeim ama sorgu formundaki açılan kutulara o okulun adı gelmedi.
sizin ilk gönderdiğiniz deneme dosyasında bilgi girişleri nereden girilecek.

iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba teknik;

Bir önceki mesajımda belirttim, İl, ilçe ve okul tabloları ile giriş yaptığınız kaynak tabloyu birbirlerine ilişkilendirmeniz gerekirli(idi)..

Yeni Çözüm:

Siz yine Bilgi Formundan girişlerinizi yapın. Sorgulamak istediğinizde, sorgulama formundaki kutularda girişini yaptığınız okulların kayıtları dökülecek.. İli seçin, ilçeleri versin; ilçeleri seçin, okulları versin, okulu seçin, ayrıntısını versin... Siz kayıt yaptıkça açılan kutulara il, ilçe ve okul bilgileri eklenecek..

Rahat Edersiniz ;)

Saygılar..

Sayın Taruz Bey bu nazik ve ciddi ilginize gerçekten çok teşekkür ediyorum. şimdi tam istediğim gibi olmuş. ama sizden bir ricam daha olacak. Bu çalışmayı Rapor kısmına nasıl uygularız? birde özellikle rapor kısmına sorgu yaparken bir tuş ekleyip mesela İl ismini yazıp tamam deyince ildeki tüm okullar, İl ile birlikte ilçe seçince sadece o ilçedeki okulları, ilçeyle birlikte çıkan okullardan birini seçince o okula ait bilgiler gelmesi mümkün mü? Yani Listeden il ve ilçe yada okul adı seçilince direk gelmesi değilde tamam deyince gelmesi. Bu durumda örneğin ildeki tüm okul bilgilerini bir defada yazdırma imkanım olacak. Yada İle bağlı sadece bir ilçedeki tüm okuları yazdırmak mümkün olacak.
ama tekrar bu ilginiz için çok teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Arkadaşlar örneklerinizi inceledim kendime de uyguladim ancak bir yerde takildim sizinle paylaşmak isterim.

Bu yukaridaki örneklerinin hepsinde after update kismina makromuzu yerleştiriyoruz ve makromuz bir tablodan gerekli olan filtreyi koyuyor acaba bu makroda filtreleme işlemini birden fazla tablodan oluşmuş sorguda yaptırabilir miyiz?

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Arkadaşlar örneklerinizi inceledim kendime de uyguladim ancak bir yerde takildim sizinle paylaşmak isterim.

Bu yukaridaki örneklerinin hepsinde after update kismina makromuzu yerleştiriyoruz ve makromuz bir tablodan gerekli olan filtreyi koyuyor acaba bu makroda filtreleme işlemini birden fazla tablodan oluşmuş sorguda yaptırabilir miyiz?

Teşekkürler.
Sayın mavisachal,

Sorun olmaz, istediğiniz gibi filtreleme yapabilirsiniz..

Saygılar..

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Bu çalışmayı Rapor kısmına nasıl uygularız? birde özellikle rapor kısmına sorgu yaparken bir tuş ekleyip mesela İl ismini yazıp tamam deyince ildeki tüm okullar, İl ile birlikte ilçe seçince sadece o ilçedeki okulları, ilçeyle birlikte çıkan okullardan birini seçince o okula ait bilgiler gelmesi mümkün mü? Yani Listeden il ve ilçe yada okul adı seçilince direk gelmesi değilde tamam deyince gelmesi. Bu durumda örneğin ildeki tüm okul bilgilerini bir defada yazdırma imkanım olacak. Yada İle bağlı sadece bir ilçedeki tüm okuları yazdırmak mümkün olacak.
ama tekrar bu ilginiz için çok teşekkür ederim
Sayın teknik;

Uygulamanızdaki raporlara bağlantılı düğmeler ilave ettim. Yukarıda belirtilen şekle girdi..

Saygılar..