Access vs. Excel

Excel Vers. ve Dili
türkçe vista işletim sistemi
excel2007
türkçe
arkadaşlar merhaba,

excel ve sunduğu imkanları sizlerin de sayesinde iyice anlamaya başladım.. :hihoho:

access' i ise hiç bilmiyorum..

bir konuda fikrinizi almak istiyorum:

Access, excel' in yapabildiklerinden fazlasını (karşılaştırmalar, hesaplamalar, tablolar, formlar v.b) yapabiliyor mu ? Durum böyleyse öğrenmek için emek ve zaman harcayacağım [ bu durumda ingilizce - türkçe farketmez, kitap tavsiyeleriniz de işime yarayacaktır ] yoksa hiç uğraşmayıp excel ile hayatıma devam etmek istiyorum...

önerileriniz nedir ?

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
Merhaba,
bence çok güzel düşünmüşsün accesse geçmek için , excell veritabanı değil hesaplar ve bir çok şey için kullanılır ama normalde veritabanı olarak tasarlanmadı, belki bir çok özellik ilave edildi ama nitecede excel bir hesaplama aracıdır. Kullanıcılar; excel e verilmiş bir çok özellikle çok güzel şeyler yapabilir, Ama access veritabanı; access le çok güzel yazılımlar yapabilirsin, access öğrenmekle visual basic i de öğrenmiş oluyorsun, sql dilini öğrenmiş oluyorsun, başka veritabanları ile çalışmayı öğrenmiş oluyorsun ayrıca dillerde öğrenmiş oluyorsun. yani kendini geliştirdikçe accessten çıkıp daha farklı dillerde öğrenmiş oluyorsun... ilk olarak bi kitapla başlamıştım access 2003 diye yazarları ihsan karagülle zeydin pala, yeni başlayanlara bire bir.. ama bence yeni geçecek biri için ilk etapla yüzyüze bir temel eğitim alman şart, bilen bir arkadaşın tarafından tablo sorgu form makro oluşturma olaylarınının gösterilmesi gerek. Daha sonra diğer aşamalara geçersin..

iyi çalışmalar.

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-03-2022
Merhabalar,
Bence sen excelini ilerletmeye bak. Vba yı iyi öğrenmeye çalış, tabiri caizse excelin kurdu ol. Başkalarının 1 -2 günde yaptığı işi sen 1-2 saatte yapabilecek kadar excel öğrenebildiysen ne ala. Accesse olayına gelince, hiç şüphen olmasın ki buradakilerde dahil herkes senin düştüğün bu sürümcemeye düşmüştür. Excel de bir noktaya geldiğinde "Bunu excelle yapmam çok zor olcak" diyeceğin zaman gelecek, işte o zamanda accessi öğreneceksin. Ama ben, o zamana kadar excelle devam et derim. Access bir şekilde ileride karşına çıkacaktır zaten.. Hiç yoktan exceli bitirmiş olursun..
Kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
türkçe vista işletim sistemi
excel2007
türkçe
paylaşımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar...

Excel Vers. ve Dili
excell 2003 türkçe
Valla bende biraz Excel öğrendikten sonra benim işime Acces'in daha çok yarayacağını düşünmüştüm. Verilerle çalıştığım için daha kolay olur gibi geliyordu. Ancak bende bir Acces kitabı vardı. Birebir uygulamaya çalıştım. İlk 50 sayfasını bitirdim. Geriye dönüp baktığımda bir form sayfası bile açamadığımı gördüm vaz şimdilik vazgeçtim. Excel i iyice ilerletmeyi düşünüyorum. Acces içinde bencede yüz yüze bir giriş eğitimine ihtiyaç var gibi. Çünkü Excel'i kimse bana anlatmamıştı. İnternetten indirdiğim birkaç çalışmayı inceleyerek baya bir şeyler öğrendim. Accesi öğrenemiyorum. Bana çok yabancı geliyor.

realperest

Altın Üye
09-05-2025
bence bi an önce access e geç, exelin kurdu olmayı bekleme, çünkü excel in kurdu oldukça access e geçme hevesin oluşmaz. çok kurcalama yani excel i ikisi çok farklı şeyler zaten. ikisinin de office paketinin içinde olmasından dolayı bazı şeyleri excel ile de halledebiliyoruz. yoksa çok zor olur access excel bağlantısı falan.

access te de ilerleyince bi kaç adım, sonra acess önüne VİSUAL BASİC i getirecek eğer iyi kasarsan birden bi bakmışsın ki VİSUAL BASİC biliyorsun.

ama tabiii access te de fazla takılma, geçebiliyorsan hemen oradan da VİSUAL BASİC e geç, çünkü orda da fazla takılırsan VB ye geçmeni gerektirecek şeyleri aşarsın ama bi türlü VB yi tam olarak öğrenemezsin. mesela ben access te biraz fazla takıldım. şimdi VB ye geçmek bana kulağımı tersten tutmak ve uzun yoldan gitmek gibi geliyor hep. keşke bu kadar takılmasaydım access te şimdiye çoktaaan VB yi kapmıştım.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Aynen realperest sana katılıyorum.. Access ile çalışmaya başlayalı tam 10 yıl oluyor. Ha bugün ha yarın diyerek VB'e geçişimi hep erteledim. Bugün de bakıyorum Access'te yaptığım bir programı oturup VB'te yapmaya kalktığımda şimdiki bilgilerimle bir gecede yazabileceğim programın sadece bir formunu bir gecede bitirebiliyorum. Bir de veri tabanı yapısını yine Access'e girip oluşturuyorum. Neden?? Bana ne avantajı var ki. Adamlar koskoca hastane otomasyonu yazmışlar Oracle ile; bakıyorum çalışan bütün formların uzantıları frm.. İçlerinde hiç exe yok. Biz niye exe yapmaya uğraşalım ki? Son kullanıcı açısından exe olmuş, frm olmuş, mdb olmuş değişmiyor ki.. Önemli olan işlevsellik ve kolay kullanım. Eee, bunu Access'ten daha güzel hangi programla yapabilirim ki?.. O zaman herkes iyi bildiği yolda devam etmeli diyorum.. 10 yıldır öğrenmeye çalıştığım bir programı neden bırakıp da Access'le kıyaslandığında -bazı durumlarda- kulağımı ters elimle gösterme zorunluluğuna düşeceğim bir programlama dilini kullanacağım ki... Bu hem Vb için, hem Delphi için hem de C ve C++ vs. için geçerli...

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Bence Access'imize sahip çıkmalıyız. Ben Access'i -elbette VBA'yı adam gibi kullananlar için- bir veri tabanı uygulaması değil bir programlama dili olarak görüyorum. Hem de dünyanın en pratik veri tabanı oluşturma özelliğine sahip. Birçok programlama dili Access'in VT altyapısına muhtaç.. Ama Access kimseye muhtaç değil. Bir de olaya böyle bakalım.

realperest

Altın Üye
09-05-2025
ama üstadım yinede ben, keşke access te bu kadar takılmasaydım diyorum kendi kendime. işte senin dediğin gibi bu sefer VB çok zor geliyor adama, yani düşünsene çatır çatır VB kodu yazıyorsun, her türlü numarayı çeviriyorsun VB ile ama oturupta adam gibi EXE bi program yapamıyorsun

ben isterdim doğrusu.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Benimkisi biraz "kedi ulaşamadığı ete..." misali. Ben de isterdim tabii ki. Ama benim yaşım 43.. Sizi bilemem ama bir 43 senem daha var mıdır bilemem. O yüzden de elimdekiyle idare etmeliyim. Ne dersin? Bu arada elimdekini de savunayım dedim..

Excel Vers. ve Dili
2003 tükçe
bence ihtiyac meselesi, mesela access deki iliskili tablolari kullandigini dusun bunu excel ile nasil yaparsin ve verileri nasil bu kadar tutarli saklayabilirsin. vb olayana gelince de bence bu da ihtiyac meselesi. bir cok veri tabani yonetim sistemi (access haricindekiler) access den daha hizli calisir. eger cok fazla sayida veri varsa bunlara kayit yapabilmek icin vb, java, c# .. gibi bir dil bilmek gerekir. ya da isyerlerindeki kartli girisler gibi birsey dusunun bu altlerden veri alip da veritabanina islemek gerekirse yine bir proglama dili bilmek gerekir diye dusnuyorum..