Access'de hazırladığım programın sadece form kısmının açılması?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
:yardim: Arkadaşlar ben yeni üye oldum bu aralar access'e merak sardım ve kendi gayretimle birşeyler yapmaya çalışıyorum ama çok eksikliklerim var. Sizlere bir sorum olacak bir program hazırladım ve bu hazırladığım programı çalıştırdığımda sadece form kısmının açılmasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim.birde programa giriş için kullanıcı adı ve şifre olarak ekleek istiyorum , yanlız başkaları tarafından kurcalanmaması için kullanıcı adını ve şifresini sadece benim iznimle girilecek olmasını istiyorum. son bir soru ise tabloda onay kısmı oluşturdum burada 3 ayrı kısım olacak kesin,rezerve ve red . ben bunlardan kesin yazdığım zaman siyah olarak rezerve dediğimde deniz mavisi ve red dediğimde ise kırmızı olarak o satırın yazı renginin değişmesini istiyorum mümkünse bunları nasıl yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Merhaba;

Sayın byensar;

Örnek göndermediğiniz için sorularınızı örnek üzerinde çözmeye çalışamayacağım. Ancak sorularınıza genel olarak kendi kısıtlı bilgimle cevap vermeye çalışayım. (Forumdaki ustaların gerekli görürse yanlışımı düzeltip size daha ayrıntılı ve anlaşılır bilgi vereceğinden eminim).

1-) Açılışta formun gelmesi:

Araçlar>Başlangıç bölümüne girin. Burada Form/Sayfa Görüntüle bölümünde açılışta gelmesini istediğiniz formu seçin. Diğer özelliklerin onay kutularını isteğinize göre kaldırıp bırakabilirsiniz. Artık Access programınız her açıldığında seçmiş olduğunuz formla açılacaktır.

2-) Access programına şifre eklemek:

Access programınız açıkken Dosya>Aç bölümünden açılan pencerede açmak istediğiniz Access programını seçin ve Dosya adı yazan yerin sağ tarafındaki “Aç” yazan açılır kutudan programınızı “Özel kullanımda” açın. Açılan programınızda Araçlar>Güvenlik kısmından “Veritabanı parolasını belirle” yi seçin ve şifrenizi girin. Artık programınız her açılışta bu şifreyi isteyecektir. Yine şifreyi değiştirmek veya kaldırmak isterseniz aynı yöntemle programınızı Özel kullanımda açıp şifreyi değiştirir veya kaldırırsınız.

Eğer projenizi bir ağda kullanacaksanız ve bazı kişilere bazı yetkiler ve kullanıcı adı ile belli şifreler vermek istiyorsanız bildiğim kadarıyla bunu Araçlar>Güvenlik>Kullanıcı Düzeyi Güvenlik Sihirbazı yardımıyla yapabilirsiniz. Burada zaten sihirbaz yol gösteriyor ve yardımcı oluyor. Yalnız bunu yapmadan önce mutlaka programınızın bir yedeğini alın (kopyalayın). Ben de bununla ilgili çok fazla şey bilmiyorum ancak forumda bu konuyla ilgili bildiğim kadarıyla sorulara verilmiş cevaplar var. İnternette de aratırsanız ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

3-) Koşula bağlı olarak yazı renginin değişmesi:

Bunun için de bence “kesin”,”rezerve” ve “red” kısımları için değer listesi oluşturacağınız bir açılır kutu yapın. (Bunun için tablonuzda bir alan oluşturup veri türünü Metin olarak belirleyin. Alt taraftaki Arama sekmesinden Açılan kutuyu, Satır Kaynak türünden Değer listesini seçin ve Satır Kaynağı bölümüne “KESİN”;”REZERVE”;”RED” yazın). Formunuza bir açılan kutu ekleyip açılan kutunuzu tablodaki bu alanla ilişkilendirin. Sonra formunuzda bu açılan kutu seçili haldeyken Biçim>Koşullu Biçimlendirmeyi seçin. Açılan Pencerede 1. Koşul bölümünde Alan Rengini seçip “buna eşittir” ifadesini seçin ve sağındaki kutuya KESİN yazın. Alttaki biçimlendirme araç çubuğundan siyah rengi seçin. Sonra “Ekle” butonunu tıklayıp aynı işlemleri REZERVE ve RED için istemiş olduğunuz diğer koşullarınız için de yapın ve “Tamam” deyin. Seçtiğiniz koşullara bağlı olarak istediğiniz renkler o satırda görüntülenecektir.

Umarım bu bilgiler az da olsa işinize yarar…

Saygılarımla…

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
teşekkürler arkadaşım vermiş olduğun bilgilerden yola çıkarak deniyeceğim az da olsa denemekten zarar gelmez ellerine sağlık diyor daha detaylı bilgisi olan burada paylaşırsa çok sevinirim arkadaşlar. saolun