accessta sql'de like???

mrb arkadaşlar. şu ifadede ne yanlışlık var? Sadece ilk verdiğim like ölçütüne göre sıralıyor. ben herhangi birine uyanları sıralamasını istiyorum.

WHERE stokgiriscikis.urunkodu Like 'E9*' Or stokgiriscikis.urunkodu Like '9?%'

yani e9 ile başlayanları ve, 9 ile başlayanları sıralatmak istiyorum????

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
selam,

İfadenizde "order by" yok. Order by diyerek sıralamak istediğiniz sütunları yan yana yazabilirsiniz.

Kolay gelsin.

aslında sıralamqak değil. yanlış sordum. bir sürü urun kodunun olduğu bir tabloda
E9... ve
9...ile başlayan ürün kodlarını süzdürecem.?????Bekliyorum :aha: :shock: :?

Excel Vers. ve Dili
hmmm,

WHERE stokgiriscikis.urunkodu Like 'E9%' Or stokgiriscikis.urunkodu Like '9%'

böyle denermisiniz?

denedim.
tabloda öyle bir sürü kayıt var. ama süzme sonucu hiç bir kayıt listelemedi. yani yazılış doğru????? :shock: :? :düsün:

Excel Vers. ve Dili
selam,

aşağıdaki örneği denedim bende sorunsuz çalışıyor.. Doğru sonuçları da aldım.

WHERE (dov_fiy LIKE '2%') OR
(dov_fiy LIKE '1%')

Sizde farklı başka bir şey olmalı.

Kolay gelsin

SELECT stokgiriscikis.tarihsaat, stokgiriscikis.urunkodu, stokgiriscikis.kalite, stokgiriscikis.partino, stokgiriscikis.boyut
FROM stokgiriscikis
WHERE (stokgiriscikis.urunkodu like 'E%') OR (stokgiriscikis.urunkodu LIKE '9%') ;

burda görebildiğiniz bir hata var mı???

Excel Vers. ve Dili
Selam,

tablonun kısa bir örneğini ekleyebilirmisiniz? Noktalı virgül hariç bir hata yok. Tablonuzda stokgiriscikis.urunkodu'nda e ile yada 9 ile başlayan ürün olduğuna eminmisiniz? Eğer eminseniz. TAblonuzun minik bir kopyasını ekleyin(içinde tüm dataların olmasına gerek yok. Deneyecek kadar örnek olsun yeter) hemen kontrol edelim.

Kolay gelsin.

:yazici:
Bu arada :hihoho: avatar resminiz çok güzelmiş.msn'de kullanıyorum. helal edin. :hey:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
Merhaba :hey:
Yıldızları severim. :)

[vb:1:93c247518e]SELECT stokgiriscikis.ID, stokgiriscikis.tarihsaat, stokgiriscikis.urunkodu, stokgiriscikis.kalite, stokgiriscikis.partino, stokgiriscikis.boyut
FROM stokgiriscikis
WHERE (((stokgiriscikis.urunkodu) Like "e9*" Or (stokgiriscikis.urunkodu) Like "9*"));
[/vb:1:93c247518e]

Excel Vers. ve Dili
Selam,

Evet ilginç access'te % sorunlu herhalde. Elinin sql server i ile Access'e karışırsan böyle oluyor demek ki :kafa: SQL server da benim yazdığım sorgu doğru ve çalışıyor. Ama access'te çalışmıyor.
Demek ki neymiş SQL tek değilmiş. Yapısal sorgulama dilinde de farklılıklar olabiliyormuş.
Avatar için endişelenmeyin. Yalnız sizi yanlış yönlendirdim. Zamanınızı aldım sizde hakkınızı helal edin. Kusura bakmayın. Neyse bende böylece Access öğreniyorum.

Sevgili Jale size de ayrıca teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

ÇOK TEÞEKKÜRLER.
SAYEMDE ACCESS'I Ã?ÐRENDİÐİNİZE SEVİNDİM. AKSİNİ DÜÞÜNÜYORSANIZ Ã?NEMLİ DEÐİL. YANİ ZAMAN KAYBETTİRDİÐİNİZİ. HİÇ Ã?NEMLİ DEÐİL. JALE HN SİZE DE TÞK.
ANLADIÐIM KADARIYLA SQL'İ BAYA BİLİYORSUNUZ.YÜZ KIZARTARAK Bİ SORU DAHA SORACAM.
ÞİMDİ
STOK GİRİÞ ÇIKIÞ TABLOSU VAR YA. O TABLODA 9 VE E9 LA BAÞLAYANLARI BULDUK. TAMAM.
BİR DE O BULUP DA LİSTELETTİÐİMİZ KAYITLARDA BULUNAN SİPARİÞ FORM NO ALANINDAKİ FORM NOLARINA GÃ?RE FİRMA ADINI SİPARİÞFORM TABLOSUNDAN ALIP BİR EKRANDA GÃ?STERECEZ. ÇAPRAZ SORGU SANIRIM. İÇTEN Mİ DIÞTAN MI BİLMİYORUM. NASIL YAPILIR? :hey: :hihoho:

Excel Vers. ve Dili
Selam,

Yine ben, istediğiniz sorgu aşağıda;

SELECT stokgiriscikis.tarihsaat, stokgiriscikis.urunkodu, stokgiriscikis.kalite, stokgiriscikis.partino, stokgiriscikis.boyut, stokgiriscikis.tarihsaat, stokgiriscikis.urunkodu, stokgiriscikis.kalite, stokgiriscikis.partino, stokgiriscikis.boyut, stokgiriscikis.giris, stokgiriscikis.siparisformno, stokgiriscikis.sevktarihi, stokgiriscikis.siparismiktari, stokgiriscikis.sevkmiktari, siarisform.siparisformno, siarisform.firmaadi, siarisform.siparisgelistarihi, siarisform.sevktarihi, siarisform.sevkadresi, siarisform.cek, siarisform.sevksekli
FROM stokgiriscikis LEFT JOIN siarisform ON stokgiriscikis.siparisformno = siarisform.siparisformno
WHERE (((stokgiriscikis.urunkodu) Like "e9*" Or (stokgiriscikis.urunkodu) Like "9*"));

tüm alanları aldım. istemediğiniz alanları silin:) Ama access'te sihirbaz var onu da kullanabilirsiniz...

Kolay gelsin.

WAKKASS çok teşekkür ederim. O kadar çok işime yaradı ki. :hihoho:
Bilginize bereket... :hey: Elinizin sql server i ile Access'e karışınca oluyor demek ki... :mrgreen:
:mutlu:

Excel Vers. ve Dili
selam,

Son kısmı anlayamadım :? başında e olanları almayıp diğer hepsini mi alacaksınız? Yoksa sadece 9 ile başlayanları mı alacaksınız?

ilk durum;

SELECT stokgiriscikis.tarihsaat, stokgiriscikis.urunkodu, stokgiriscikis.kalite, stokgiriscikis.partino, stokgiriscikis.boyut, stokgiriscikis.tarihsaat, stokgiriscikis.urunkodu, stokgiriscikis.kalite, stokgiriscikis.partino, stokgiriscikis.boyut, stokgiriscikis.giris, stokgiriscikis.siparisformno, stokgiriscikis.sevktarihi, stokgiriscikis.siparismiktari, stokgiriscikis.sevkmiktari, siarisform.siparisformno, siarisform.firmaadi, siarisform.siparisgelistarihi, siarisform.sevktarihi, siarisform.sevkadresi, siarisform.cek, siarisform.sevksekli
FROM stokgiriscikis LEFT JOIN siarisform ON stokgiriscikis.siparisformno = siarisform.siparisformno
WHERE (((stokgiriscikis.urunkodu) not Like 'e9*'));

ikinci durum;

WHERE (((stokgiriscikis.urunkodu) Like "9*"));

İkisini de denedim çalışıyor :mrgreen:

Çok teşekkürler. Zahmet ettiniz. gerisini hallettim. :roll: Ama örnek olarak kullanacağım. Yani aslında sorun örtnek eksikliği. Tekrar teşekkürler... :mutlu: :mutlu:

merhaba arkadaşlar. :hey:
text1.text="topik"
Yukarıdaki ifadenin söylenişi şöyledir: text1 metin kutusunun içinde yazan metni topiktir."
Yani sanki yukarıdaki ifadeyi okuyorum.
Bu örneğim gibi okuma şeklinde aşağıdaki ifade nasıl okunur? Ne demektir yani? :düsün:

from birleştireceğin kısmı tanımlar stok giriş çıkış tablondaki sipariş form no ile siarisform tablondaki siparis form no aynı (ilşkiler tablosu ile ilşkilendirilmiş.)
bu ifade ile stok giriş çıkış tablon ile siaris from tablonu saiparisform no ile birleştirdiğini.Birleştirme işleminde stokgiriscıkıs tablonun tümünü siarisform tablosunda ise stokgiriscıkıs tablosunda olanları birleştirdiğini ifade ediyorsun.LEFT JOIN yerine RIGHT JOIN demiş olsaydın bu seferde siarisform tablosunun tümü stokgiriscikis tablosundaki uyanları listeleyecekti.

çok teşekkürler. bunu uyguluyordum ama anlamamıştım. Uzun zaman kullanmayınca da yapamaz oldum. Çok işime yaradı. Sağolun... :hihoho: :hey: