Access'te 1000 tarih kaydının yılını nasıl değiştiririm?

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Merhabalar.

2008 yılı access dosyamdan, geçmiş yıllarla ilgili çalışma yapmak üzere 5 yıllık kopya dosya oluşturdum. Her bir yıl için A2007, A2006, A2005 ve A2004 adını verdim. Dosya içindeki İki ayrı tabloda, iki'şer tarih sütunu ve her yıl içinde toplam 2000 kayıt var. Bu tarihlerin sadece 2 haneden oluşan "yıl" sayısını değiştirmek istiyorum.

Ctrl F ile bir türlü başaramadım. Çözüme ilişkin düşünce ve değerli görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.

Tarih alanı biçimi: Kısa Tarih 25.01.08 gibi..

Yardımınız için teşekkürler.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
tarkan@tarkanvural.com.tr
Tablo tasarımından standart tarih formatı yaparsanız olabilir.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Sanırım yazdıklarım yanlış anlaşıldı.

Ben içinde veri bulunan 2008 yıllarına ait 2 tabloda Kısa Tarih biçiminde veri girilmiş tablodaki tarihlerin 2 haneden oluşan 08 yıl hanesini;

07, 06, 05 ve 04 olarak

değiştirmek istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Kısa tarih formatındaki görünüm:

10.02.2009 gibidir.

Yani yıl iki basmaklı değil. Siz bu görüntüyü maskeleme ile alıyor olabilirsiniz veya tarih yerine alan metin olabilir. Bunu bilmemiz gerekir.

Güncelleme sorgusuyla gayet basit verileri güncelleyebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın assenucler öncelikle tablonuzdaki tarih alanını metin ile değiştirmeniz gerekmekte. Sayın modalının dediği gibi tarihte son iki rakkam görünse bile text kurtusu tıklandığında 4 rakkam olduğu görülür.
tablomuzdaki alanı metin alanı haline getirdikten sonra iş basit sadece güncelleme sorgusu problem ortadan kalkar iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Sayın adnanyurdakul

Metin olmasına gerek yok. Date partla gün ve ayı alıp sona yılı ekleyip güncelleme yapılabilir.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın Modalı tabiiki yapıklabilir ancak tarih alanına 10.10.08 gibi bir tarih oluşturulabilirmi?
İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
tarkan@tarkanvural.com.tr
Oluşturulabilir tabii. Tarih alanındaki biçimi manuel dd.mm.yy yaparsanız aynen dediğiniz gibi biçimlendirmiş olursunuz.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Left ile ilk 6 değeri aldım. Böylece elindeki örnek tabloda yer alan tüm tarihlerin son iki hanesi(yıl) hariç diğerleri 01.01. gibi bir formatla başka bir değişkene alkarıldı. Daha sonra Bir ölçüt sorusu ile "yıl nedir?" diye sordurdum. Verilen cevaba göre de bir tablo oluşturma sorgusu çalıştırarak yeni bir tablo oluşturuldu. Tabi bu tabloda daha önce bir değişkene atanan ilk 6 hane ve soruyla elde ettiğimiz iki basamaklı yıl verisi & ile birleştirilerek alanlar güncellendi. Tablonun adı da değiştirildiğinde 2006 yılına ait örnek tablo oluşmuş oldu. Artık ana tablodaki tarihler ne olursa olsun yeni bir sorgu çalıştırılarak 2007 için de örnek tablo oluşturulabilir. Bu arada tabii ki oluşan tablodaki alan adları ve gereksiz olarak oraya atılan bazı alanlar düzenlenecektir. Örnek sorgu şöyle:

SELECT Left([sonodemetarihi],6) AS ayirbas, [ayirbas] & [yilne] AS yenisonodemetarihi, [İKİ HANELİ YILI GİRİNİZ] AS yilne, Left([Odemetarihi],6) AS ayirbas2, [ayirbas2] & [yilne] AS yeniodemetarihi INTO [00 YILI TABLOSU]
FROM Tablo1;

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın Tarkan vural
Ezbere iş yapmak yok diyelim uygulayalım elimizle tek tek yazalım bakalım var mı? yok mu?
sadece yılı 2 rakkamı ile gösteren format yapılamaz karışıklığa meydan verir.Bu yüzden de yapılmamış diye fikir yürütüyorum
İyi Çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın Mehemet Demiral
Alan ile oynamak mümkün soruda tarihlerin sadece 2 haneden oluşan "yıl" sayısı dediği için tartışıyoruz.Yani tarih alanına 1.1.09 yazdırabilirmiyim diyor ben de Sayın Modalıda bunun olmayacağını söyledik.
İyi çalışmalar

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Değerli hocalarım ve forum dostları;

Hastam olduğu için siteye yeni girdim, yarın bu konuyla ilgileneceğim. İlgi duyan ve değerli düşünce ve görüşlerini paylaşan dostlara, gönülden teşekkürler.

İyi akşamlar.

Excel Vers. ve Dili
Sayın Mehemet Demiral
Alan ile oynamak mümkün soruda tarihlerin sadece 2 haneden oluşan "yıl" sayısı dediği için tartışıyoruz.Yani tarih alanına 1.1.09 yazdırabilirmiyim diyor ben de Sayın Modalıda bunun olmayacağını söyledik.
İyi çalışmalar
Sayın adnanyurdakul,

Tabloya tarih alanına o şekilde kaydedemezsiniz, ancak formlarda ve raporlarda böyle görünmesini sağlayabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sevgili arkadaşlarım. Ben tartışmanıza hiç girmedim ki zaten. Sayın assenucler sanırım var olan bir çalışma için prototip veriler hazırlıyor. Amacı var olan bir uygulamaya uygun yılları farklı olan veriler oluşturmak. Tabii ki yyyy'nin doğru format olduğunu ben de biliyorum. Ama dikkat ederseniz alanın yıl bölümünün iki haneli olduğunu söylemiş. Demek elinde bir veri tipi var ve belki de değiştirmek gibi bir lükse de sahip değil. Ama oturup bir sorgu üzerinden verileri alır, alanı da format komutuyla formatlarsanız elbette veriler tekrar 4 sayılı formata dönerler. Ben bu projede bunu denedim ve yılın 2 hanesini 2008 şekline dönüştürdüm. Sadece denemek için yaptım bunu. Ama önerdiğim sistemde sadece istenenin iki haneli yılı değiştirmek amacı vardır. Bunun dışında sayın Modalı ve sizinle aynı fikirdeyim ve 2000 yılı sendromuna dönmeye gerek yok diye düşünüyorum.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Sayın Modalı,
Sayın Adnan Yurdakul,
Sayın Mehmet Demiral,
Sayın Tarkan Vural,

Gününüz aydın, neşeniz ve sağlığınız yerinde, kazancınız bol olsun.

Değerli hocalarım sizlerin düşünce ve önerilerinizden gerekli bilgileri aldım ve yararlandım.

Hepinize ayrı ayrı teşekkürler.