"Access'te visual basic"

Selamlar,
hocam simdi benim elimde izin ve yoklama diye iki tablo var. Ve ben yoklama formunu doldururken kisinin var olup olmadigini default olarak belirlemek istiyorum. Mesela,
yurtta yoklama aliniyor. Ogrenci onceki gunlerden izinliyse, gorevli oda ve yatak numarasini girdiginde otomatik olarak bu kisinin yok gorunmesi gerekiyor.
Sonuc olarak benim izin sorgusunu aratip o kisinin izinli olup olmadigini bulabilmem gerekiyor. Bunu nasil yapabilecegimi yazarsaniz cok tesekkur ederim.

Hazırlamış olduğum bir proğramda aşağıdaki kodu uygulamıştım.
---------------------------------
=IIf([ÇIKIÞ]-Date()<=0 And [DÃ?NÜÞ]-Date()>=0;"İZİNDE";"GÃ?REVDE")
---------------------------------
Diğer bir yolda Tablo bölümüne yeni bir satır ekleyerek veri türünü "Evet/Hayır" şeklinde ayarlarsan, filtreleme yöntemiyle Form,sorgu ve raporda istediğin sonuçları alabilirsin.

Ancak daha iyi sonuç almak için yaptığın örneği buraya eklemen çözüm açısından iyi olur.Kolay gelsin.

hocam ilgine coktesekkur ederim. Ben sana tum dosyayı gondersem ve ona bir bakarsan cok memnun olurum. Dosyada benim problemimle ilgili kısım "izin" sorgusu,"yoklama_durumu" ve "izin" formları. Geri kalanları dikkate alma. Daha projenin basında oldugumdan otekiler tam degil.
Tekrar hatırlatmak gerekirse benim basıma bela olan yer yoklama_durumu formundaki var/yok checkbox'ını izin sorgusundaki verilere gore otomatik olarak tikinin kaldırılması.
Simdiden cok tesekkurler.

Merhaba,
dunden beri hic bilmedigim visual basic de kitapların arasında kaybolarak su kodları yazabildim.
Private Sub Yatak_No_AfterUpdate()
Dim rst As ADODB.Recordset
Set rst = New ADODB.Recordset
Set rst.ActiveConnection = CurrentProject.Connection
rst.Open "izin12"
rst.MoveFirst
Do Until rst.EOF
If ((rst.Fields("Oda_No") = Forms!yoklama_durumu!Oda_No) And (rst.Fields("Yatak_No") = Forms!yoklama_durumu!Yatak_No) And (rst.Fields("Izin_Tarihi") < Forms!yoklama_durumu!Tarih) And (rst.Fields("Geri_Donus_Tarihi") > Forms!yoklama_durumu!Tarih)) Then
Var_Yok.Value = False
rst.MoveNext
End If
If (Not (rst.Fields("Oda_No") = Forms!yoklama_durumu!Oda_No) Or (Not (rst.Fields("Yatak_No") = Forms!yoklama_durumu!Yatak_No)) Or (Not (rst.Fields("Izin_Tarihi") < Forms!yoklama_durumu!Tarih)) Or (Not (rst.Fields("Geri_Donus_Tarihi") > Forms!yoklama_durumu!Tarih))) Then
rst.MoveNext
End If
Loop
rst.Close
End Sub

Kısmi olarak ise yarıyor. Ama su hatayı veriyor:
"Ya BOF ya da EOF Doğru veya geçerli kayıt silinmiş. İstenen işlem geçerli bir kayıt gerektiriyor"
Buradaki hatam hakkında bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
Merhaba :hey:

zipli gönderseydiniz bakma şansım olabilirdi.

Merhaba,
yukarıda gonderdigim zipli dosyaya daha sonradan gonderdigim kodları yerlesti
rirseniz olur sanırım. Bu arada Debug.Print rst("Oda_No") diye bir kod ekledim hata vermemeye basladı ama hala problemli gibi geldi kod bana. Bu yazdıgım kodun (Debug.Printf...) ne ise yaradıgını soyleyebilirmisiniz..
Tesekkurler

zipli dosya

kusura bakmayın, projeler falan baya yogun bu aralar, acele yapmak zorunda kalınca isleri boyle oluyor.

selamlar,
ben hala projeyle ugrasıyorum. Simdi soyle bir problemim var:
Tabloda tarihleri uzun (mesela 01.01.2004) diye tutturdum. Bu verileri yıl verisini kullanarak (sadece 2004) sorgulamam gerekiyor. Yani 2004 deki kayıtları gormem gerekiyor.
yardımlarınızı bekliyorum

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
Size özel mesaj gönderdim.Lütfen kontrol ediniz.