Access'ten Listbox'a Çekilen Verileri Tek textbox'tan Sorgu

coruc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-10-2027
Merhaba Araç Bakım Onarım kaydıyla ilgili bir çalışmam var. Kayıt işlemine ait veriyi Access veritabanına yüklüyorum.
Girdiğim kayıtlar tek araç plakası üzerinden olup arızaları en fazla 10 tane olacak şekilde planlanmıştır. Ve bu her arıza için Arıza Durumu, Servis Adı, Usta Adı, Yapılan İş, İşçilik, Malzeme şeklinde yan yana verilerden oluşuyor.
Kayıt User Form arayüzü;
1.png

Access Ver Tabanı Ön İzlemesi; (Resim kesilip 1. Kayıt Yanına 10. Kayıt eklenmiştir. Görselin tamamını göstermek için)
4.png

Veri Çekme Ön İzlemesi;
2.png

Userform çalıştığında veritabanında bulunan tüm kayıtları araç bilgilerinden başlayıp 1. Arıza İşlemlerinden 10. Arıza işlemlerine kadar tüm veri gelmektedir.
Kayıt İçerikleri;
textboxlar el ile giriş, comboboxlar access veri tabanından alınıyor.

Sorgulamaları;
Arıza Fiş No, İş Emri No, Plaka olarak süzebiliyorum. Bu sorgulamayı her bir başlık için tek tek yapabiliyorum. (Metin aramalarında access başlık adı 1ariza şeklinde olanda sorunum var ama aşağıda yazdıklarıma çare bununda çaresi olacak)
Ancak asıl sorum ve sorunum bilgi yetersizliğimden dolayı burada başlıyor. Yapmak istediğim 1'den 10. Arızaya kadar tüm veri içinde metin ve sayı aramak. Süzme işlemi aşağıya doğru gidiyor bunu biliyorum. Bu nedenle benim access veri tabanına yan yana yazdığım metinleri aynı fiş numaraları, aynı plaka aynı şoför başlığı altında toplamam gerekiyorki işlemimi yapabileyim.
Bunu access veri tabanında sorgu sihirbazı vb bir şey ile mi yapmalıyım yoksa kayıt alınırken farklı ikinci bir sayfaya alt alta mı kayıt etmeliyim. Eğer bunu seçerisem boş kalan arıza durumu için bol bol boş satırım olacağından gereksiz yere veri saklamış olurum diye düşünüyorum.
Bu konuda yardım ve fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.