Açılan kutudan değer alma

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Arkadaşlar Merhaba

Açılan kutudan istediğin değerleri nasıl alabilirim

Açıklama dosyada

Teşekkürler...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003
alınacakbilgi=açlılankutunun adı.column(0) ilk elemen değeri
alınacakbilgi=açlılankutunun adı.column(1) ikinci eleman değeri
alınacakbilgi=açlılankutunun adı.column(2) üçüncü elemen değeri

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Benzer bir konuda benimde yardıma ihtiyacım bulunmaktadır.Bir nakliye sipariş programı düşünün

nakliyeci bilgileri; bayiler ( hem yükleme hem boşaltma noktası olarak kullanılacak) burada firma bilgileri girildikten sonra önce sipariş oluşturulacak ve sipariş daha sonra irsaliyeleştirilerel baskı yapılıp database olarak saklanacak.

amacım bu ancak önce bazı seçme olaylarını yapmak istiyorum.. Örneğin sipariş giriş ekranında müşteri adı seçildiğinde adres,telefon vs. bilgiler müşteri tablosundan seçilen müşteriye göre alınarak sipariş taplosunadaki uygun kutulara otomatik gelmesi lazım. bu konudada yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Tablolarınızın tasarımı yanlış olmuş.. Firma tablosunda bulunan alanların aynısından Sipariş tablosunda da oluşturmuşsunuz.. O alanlara gireceğinzi veriler zaten Firma tablosunda var.. Yapmanız gereken iki tabloyu benzersiz alanlarla ilişkilendirmek..

Örnek dosyanızda yukarıda bahsettiğim yapıyı oluşturdum.. İstediğiniz şey de bu yapı sayesinde olur zaten.. Tablolarınızda yaptığım değişiklikleri ve sorguyu incelemenizi öneririm.. Ayrıca tmel bilgiler için Access Dersanesi kısmınıda incelemeniz fayda sağlacaktır..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Hocam asıl çalıştığım dosyayı göndermek daha sağlıklı olacaktır.
Geç cevap yazdığım için özür dilerim.

Ekteki dosyada görüleceği üzere müşteri, alt bayi, sipariş, il ilçe gibi ek tablolar bulunmaktadır.

Müşteri ekranından yeni müşteri girişi ve alt bayi girişi yapılmaktadır.
Alt bayiler aynı zamanda hem yükleme adresi hemde boşaltma adresi olarak seçilecektir.

Bayi girişi yapıldıktan sonra müşteri seçimi yapılarak sipariş oluşturulacak ve bilgiler sipariş tablosuna yazılacaktır.

Diğer aşamada bir irsaliye tablosu oluşturulacak ve irsaliye kesiminde irsaliyeye sevkiyat bilgileri ( irsaliye numarası,araç plakası, nakliye firması, şöfor adı, navlun bedeli, sevk tarihi) ilave edilerek bu bilgiler irsaliye tablosuna yazılacak ve sipariş tablosunda satır silinerek irsaliye basımı yapılacaktır.

Burada irsaliye takibini irsaliye numarası ile yapmamız gerekmektedir.

Asıl yapmak istediğim olayı size sanırım anlatabildim. Kısaca yapmak istediğim bir nakliye firmasının müşteri, sipariş, irsaliye otomasyonunu sağlamaki.

Bu konuda desteklerinizi esirgemezseniz çok memnun olurum..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Yapılması gereken işlemleri yukarda ifade etmeye çalıştım.. Aynı mesaja ekli örnekte de uyguladım hatta.. Tablolarınızı ilişkilendirip veri girişi girişini ilişklerin bulunduğu bir sorgu üzerinden yaptığınızda o veriler zaten otomatik olarak gelecektir..

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Hocam geç cevap yazdığım için özür dilerim. Net sorunum var...

Otomatik olarak değeri getirdikten sonra çekilen değerlerin sipariş tablosuna yazılması gerekemktedir. Ancak yapılan sorgulamada sadece değerler forum üzerine cağırılmaktadır.

Bir önceki mesajımda konuyu detaylı anlatmaya çalıştım ama benim eksik verdiğim bir bilgi varsa lütfen belirtiniz.

Burada Amacım

Müşteri
Bayi
Sipariş
İrsaliye
fatura

Olayını içeren bir data yaratmak.

Konuyu isterseniz yani başlık altında açabilirim..

Yardımlarınızı rica ederim...

Saygılarımla..

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın Sarıkan
Tablo tasarımında ve algoritmanızda çok büyük hatalar var öncelikle bu konular üzerinde çalışmalısınız diyorum
Formunuzdaki ilk açılan kutu müşteriadı için dediklerinizi yaptım. İnceleyerek diğerlerini siz yapasınız diye bıraktım.
İyi çalışmalr

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Adnan Hocam;

Desteğiniz için teşekkürler.. diğer bölümleri ben yaparım.

Hatalarım hakkında bilgilendirme yapabilirseniz çok sevinirim.

Birde Çağırma yaptığımızda İl ve ilçe sayı olarak geliyor. bu normal çünkü müşteri tablosuna sayı olarak kayıt ediliyor. Peki bunu metin olarak alabilirmiyiz yani il ve ilçenin adını yazdıra bilirmiyiz ?

Yardımlarınız için tekrar teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
2003
evet
bilgiyi çağırdığın yerde (form veya rapor) o alanları açılan kutu yapar görünmesini istediğin alanı seçersen istediğin alan görünür

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Yardım için teşekkürler hocam.. Konuyu sayenizde hallettim. Bu çalışmayı sağlıklı bir şekilde yapabilirsem onayınız ile Access örnekleri bölümünede çalışmayı koymak isterim..

İyi çalışmalar..