Açılan kutunun içindekilerin eksilmesi

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Merhaba
Bir formum var. Üzerinde 15 sıra işin her birinin karşısında açılan kutular var ve içlerinde 1-15 arası sayılar var. Diyelim 1.nci sırada A işi var. Karşısındaki açılan kutudan ona 1 sayısını seçtik. 2.nci sıradaki işin karşısındaki açılan kutuda artık 1 sayısı hariç 2-15 arası gelsin. 3.ncü sıradaki işin karşısındaki açılan kutuda artık 1 ve 2 sayısı hariç 3-15 arası gelsin. Yani kullanılan sayı açılan kutudan kaybolsun. Nasıl yapılır? Örneği olan varsa yardımcı olur mu?

Örnek eklemedim, çünkü genel bir çözüm olabilir veya hazır bir örnek olabilir..

Şimdiden teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
örnek

aynı soruyu bir başka forumda da sormuşsunuz ben genede elimdeki programı göndereyim işinizi görür sanırım

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Siz beni sanırım yanlış anladınız. Benim istediğim bu değil. 15 tane açılan kutudaki bütün veriler 1 ile 15 arasındaki sayılardır. Herhangi birini bir yerde kullanınca kullanılan sayı açılan kutudan eksilmeli. Sizin örnekte il seçilince ilin adının artık yok olması gibi. Yoksa seçilen ile göre ilçelerin gelme örneği benim işime yaramıyor.
Yine de teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Açılan kutunun veri ölçütüne "diğer kutularda yazılanlar hariç" mealinde şart gösterin..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Sayın Taruz, bu dediğinizi nasıl yapabilirim. Zaten mesele de o. Elinizde bir örnek var mı? Veya bir örnek kod yazar mısınız? Sanırım SQL sorgusu ile yapılabilir ama ben sql bilmiyorum.

Teşekkür ederim yardımlarınız için.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Uygulama yapınızı görmek lazım. Bu standart bir işlem değil. Hazır örnek olması zor. Sürekli bir form yapınız varsa sql yeterli olmayabilir..

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Evet, bence de bir örnek bulmak mümkün olmaz. Aslında benim aklıma gelen şey şu, bir liste kutusu olsa, içine kullanılanlar gönderilse.. Ya da ordan eksilse.. Açılan kutu işte ordan nasıl referans alır ve bu iş nasıl yapılır? Bir diğer alternatif yöntem de, tablo yapma sorgusu kullanarak, her seçimden sonra açılan kutunun veri kaynağı olan tablonun yenilenmesi olabilir. Ama ben de sql'i çok iyi bilmediğimden Sql konusunda fikir veremiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın Taruz, ben sizin ip'leri gördüğünüzü bile bile öyle birşeyi neden yapayım? Ceren benim kızım. Lise 2'de okuyor. Access dersleri var ve bir proje hazırlıyorlar. Projedeki konusunu ben seçtim. Benden de yardım istiyor ama takıldığı konuda ben de bir çözüm bulamadım. Bu yüzden de excel.web.tr'ye ve başka access forumlarına kaydını birlikte yaptık. Sorusunu sormasına ve temeli oluşturmasına yardımcı oldum. Evde 3 tane bilgisayar var. Herkesin ip'si aynı. Başka bir amacım olsa 2 dakikalığına ip değiştirmek için ya bir proxy üzerinden girerdim ya da modemi resetleyip başka bir ip den.. Ayrıca elimde uzak masaüstü ile girebileceğim bir sürü uzak makine 24 saat online olarak açık duruyor. Onlardan biriyle girerdim. Hepsinin iplerini biliyorum veya mine.nu yönlendirmelerini ben yaptım. Kızımın şifresini bilmiyorum. Bilsem şu anda aynı anda onun şifresiyle başka bir makineden de oturum açabilirdim.

Kaldı ki benim 2 hesap kullanmadığımı siz biliyorsunuz. Kullansam sizin diğer forumda kullanırdım. Aşkolsun yani. Heryerdeki kullanıcı adım ya megamehmet ya da mehmetdemiral'dir. Mega da büyük olduğumdan değil Firma adımın MEGA BİLGİ İŞLEM olmasından kaynaklıdır.

Bilgilerinize sunuyorum. Size özel mesaj yazamadığımız için buraya yazmak zorunda kaldım. Keşke siz de bana özel mesaj yazsaydınız.

Kızım bu evden bir siteye girdiğinde hep ben bunu yaşayacak mıyım? Daha önce de benzer şeyler olduğu için yanlış anlaşılmalar oluyor. Benim yazdığım mesaja bakarsanız, beni de yardımcı olmak için fikirler verdiğimi ve ql bilmediğim için yardımcı olamadığımı oraya yazdım. Bunu yapmamın sebebi sizin aynı ip'den çıktığımızı görüyor olmanızdan kaynaklıdır. Yoksa kaldı ki dediğim gibi modeme reset göndermek için yerimden bile kalkmama gerek yok. Bu siteye 916 mesaj yazan bir adamın 2006'dan beri yapmadığı şeyi yapmasına ne gerek var ki? Ayrıca siz kibarlık yapıp direkt olarak benim ve ceren'in aynı kullanıcı olduğunu yazmamışsınız. Neden kendimi afişe edeyim değil mi? Ceren olarak girip yazardım yoksa, dediğiniz gibi olsa.

Yanlış anlaşılmamın düzeltilmesini diliyorum. Bu arada yardımlarınız için de teşekkürler.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2019
:)

Bu durumun benim tasarrufumla ilgisi yok.. Forumumuz sistemi bu tür durumlarda uyarı verir. Her mesaj yazdığınızda da aynı şey geçerli.. Aşkolsunla ilgisi yok yani. Sadece uyarıyı gördüğümde tebessüm ettğimi söylebilirim size. Neticede sizi yeterince tanıdığımı düşünüyorum..

Sistem yeni üyeliğinizi silmeden, iyi niyetle uyardım..

Sorunuza gelince.. Amaca yönelik bir dosya eklerseniz kızınızın ödevine yardımcı olurum..

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Kutuların denetim kaynağı gerçekte de ilişkisiz mi olacak?

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın modalı
Yine harikasınız. Çok teşekkürler. Süper bir çözüm. Ellerinize beyninize sağlık.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın mehmetdemiral,

Yalnız ben size kırgınım bir yerlere yazdığınız bir mesajınızı paylaşmak istedim:

Bu sorunuzu diğer forumlarda da sormuşsunuz, gördüm. Yönetimin aldığı bir kararla moderatör arkadaşlar tarih itibariyle önce accesstr.net'e sorulmayan sorulara artık cevap yazmayacaklar. Ben sizin diğer forumlara da sormanıza değil ama önce bize sormamanıza üzüldüm. Tarihine bakarak önce bize sorulmayan sorular elden geldiğince yanıtlanmayacaktır. Bu site yönetimindeki tüm arkadaşlar tüm access forumlarını incelemektedir.
Unutmayın ki www.accesstr.net sitesinde 2 admin 12 moderatör vardır ve tümü de oldukça bilgili insanlardır. Türkiye'de access destek konusunda şu an için en aktif forum sitesiyiz. Bizde mutlaka sorunuza yanıt alacağınızı bilerek lütfen bundan sonra sorularınız önce buraya, (pek mümkün değil ama) tatmin edici bir şekilde yanıt alamazsanız başka sitelere sormanızı rica ederim

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın modalı
Benim ya da accesstr'de hiçbir arkadaşın bu siteyle olan gönül bağımız yadsınamaz. Ben excel.web.tr ile olan bağımı hiç kopartmadım. Ama bazı arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu bağlamda sevgili Ozan Akkaya'nın sahibi olduğu accesstr.net sitesi de oldukça hızlı gelişen ve excel.web.tr'nin misyonunda ilerleyen bir sitedir. Her sitenin de bir yönetimi vardır. Ben de bana verilen bir görevi tıpkı sizin gibi elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Bu sitede kullanıcı olabilirim, ama başka bir sitede kendi çapımda bir yöneticiyim. Kastedilen site sizin siteniz değildir ama yine söylüyorum ki, 50 tane sorusunun 49'una cevap verdiğim bir insanın gidip de başka bir siteye -yine söylüyorum bu excel.web.tr değildir- soru sorması ve önce oraya sorması rahatsız edicidir. Bunu siz de kabul etmiyorsunuz gördüğüm kadarıyla. Herkes elbette heryere soru sorar, buna kimsenin sözü olamaz. Ama herkes önceliğin kendisinde olmasını ister ve bununla ilgili yaptırımlar uygulayabilir. Bizim sitemizde de bu şekilde alınmış bir karar vardır ve ben onu duyurmuşum. Gayet doğal bir durumdur bu..

Excel.web.tr'de 1000 tane mesajım var. Bilgim dahilinde burda da sorulara yanıt yazıyorum. Bu siteyi terketmiş değilim. Bana düşen bir görev olsa her zaman yaparım. Sizin Modalı olarak benim için değeriniz her zaman en üsttedir. Bunu muhtelif kereler yazdım. Burada da açık ve net olarak yazıyorum. Ama mensup bulunduğum bir grupta yönetici olduğum bir sitede doğru olan neyse, uyarma adına onu gerçekleştirdim.

Üzüntünüz beni de üzdü. Böyle bilmenizi isterim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Ayrıca gerek ben gerekse accesstr'deki tüm yönetimde olan 14 arkadaşım adına kendimizi excel.web.tr'nin kardeş sitesi olarak gördüğümüzü; daha geniş kapsamlı bir yapısı olan excel.web.tr'nin -ki isminden de bu farklılık anlaşılabilir- sadece access sitesi olmaması itibariyle farklı bir çizgide durduğunu düşündüğümüzü de bilmenizi isteriz. Bu itibarla sizinle herhangi bir rekabetimiz söz konusu değildir. Biz sizi dostlarımız olarak görüyor, tüm bu saçma çekişmelerden de muaf olmanızı istiyoruz.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
"Kastedilen site sizin siteniz değildir" ne demek bunu da açıklayın hangi siteden bahsediyorsunuz..
Destek konusunda en aktif sitenizde neden sorunuza yanıt bulamadınız?

Siz accesstr.net'te yöneticisiniz ve yönetici olduğunuz halde kendi kararlarınızla çelişiyorsunuz? Neden kendi kararlarınıza bir yönetici olarak ilk önce siz uymuyorsunuz da burda soru soruyorsunuz?!! Üstelik 2 admin 12 mod da varken??!!

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın beab, ben uzman değilim bu sitede sizin gibi. www.accesstr.netde de uzman değilim. Sadece yöneticiyim. Bizim sitemizde de uzman arkadaşlar vardır ama ben bu siteyi de çok severim, modalı'yı çok severim, Taruz'u çok severim, Zeki Bey'i çok severim. Gidip de sizin siteniz olan Access Forumlarında sormuyorum da gelip excel.web.tr'de soruyorsam bu benim excel.web.tr'yi her türlü kaprisin üzerinde tutmamdan kaynaklanır. Bu sitede bilgisine çok güvendiğim bir sürü arkadaşım mevcuttur. Elbette siz de bunlardan biri olabilirsiniz. Ama insanlara yardım etmek yerine artistlik yapıp kimi madara edeyim bugün diye düşünmüyorum sizden farklı olarak. Elimden geldiğince insanlara da yardım ediyorum. Sizin sitenizde de bilgim dahilinde insanlara yardım ettiğim olmuştur. Sen asıl Access sitesi kurup da hiç bir soruya cevap yazmayan biri olmaktan kurtar kendini. Her muhabbete de YDÇ gibi lütfen dalma.. Bu konuşmayı Modalı'yla yapıyoruz.
Neden bu siteye soru sorduğumu ise yukarda açıkladım. Ben bu siteye çok soru sordum sayın beab05. Bu siteye soru sormaktan yüksünmem. Yüksündüğüm tek şey senin gibi arkadaşların ukalalık yapmasıdır. Bu sitedeki insanlarla ilgili yazışmalarımız, senin ne kadar bu siteyi sevdiğini de gösteriyor. Modalı'nın kulakları çınlamıştır sanırım.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Ben şaşırmadım bu duruma açıkçası.. Hoş şey değil bunlar.. "Excel.web.tr nin misyonunda ilerleyen" bir site cümlesi ise en büyük gaf ve çelişkidir.. Burada yukardaki alıntı gibi bir yazı görülemez..

Demogojiye de hiç gerek yok Mehmet Bey.. Biz biliyoruz neyin ne, kimin kim olduğunu.. Konuyu uzatmayalım artık.. Sorunuzu sordunuz, cevabınızı aldınız neticede