açılır kutu-karma kutu kullanımı

merhaba arkadaslar..umarım sorunuma bı care bulabılırsınız..bı bılgıye acıl ıhtıyacım var...şimdiden teşekkürler..sorunum şu:excel de araclar-denetim arac kutusu-karma kutu ozelliğini veya araclar-formlar-acılan kutu özelliğini nasıl kullanabılırım..bir rapor hazırlıyorum..mesela raporda şöle bir başlık olacak:
binanın yapısal özellikleri:[bu kısımda bahsettiğim acılan kutu olacak.]...o kutunun ıcınde verileri secerek ıslem yapmak ıstıyorum..o verılerı o kutunun ıcıne nasıl aktarıcam..sanırım kod yazmam gereklı..yardımcı olun lutfennn

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
veri doğrulama ile yapabilirsiniz.
seçimi yapmak istediğiniz hücreyi seçip, veri/doğrulama/liste demelisiniz.
bunun ayrıntılı açıklaması için excel dersanesini inceleyin orda geniş anlatım var.
eğer verileriniz başka bir sayfada ise verilerinizin olduğu alanı tanımlamanız gerekir.
daha sonra bilgilerinizin gelmesini istediğiniz hücrelere düşeyara formülünü uygulayacaksınız.
sorunuz genel olduğu için ben de genel bir cevap verdim.
dosya eklerseniz daha fazla yardımımız dokunur.
ayrıca foruımun arama kısmını kullanarak bu konu ile ilgili örneklere ulaşabilirsiniz.

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
yigit_sertac' Alıntı:
excel de araclar-denetim arac kutusu-karma kutu ozelliğini veya araclar-formlar-acılan kutu özelliğini nasıl kullanabılırım..
Önce Listeleyeceğiniz verileri bir sütun altına yazın .Ör:A1:A3 daha sonra eklediğiniz karma Kutunun üzerinde sağ tıklayıp özellikler Categorized Sekmesinden ListFillRange in karşısına verilerinizin bulunduğu sütunu yazın.Ör:Sayfa1!A1:A3 kaydedip listelerseniz iztediğniz olur.Başka çözümlerde var tabi...

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
yigit_sertac' Alıntı:
excel de araclar-denetim arac kutusu-karma kutu ozelliğini veya araclar-formlar-acılan kutu özelliğini nasıl kullanabılırım..
Önce Listeleyeceğiniz verileri bir sütun altına yazın .Ör:A1:A3 daha sonra eklediğiniz karma Kutunun üzerinde sağ tıklayıp özellikler Categorized Sekmesinden ListFillRange in karşısına verilerinizin bulunduğu sütunu yazın.Ör:Sayfa1!A1:A3 kaydedip listelerseniz iztediğniz olur.Başka çözümlerde var tabi...

dediğini yaptım hexadesimal..oldu gibi.ama okun üstüne geidiğimde secim yapamıyorum..karma kutunun okuna tıkladıgımda taşıma simgesi çıkıyo..ancak sağ tıklayıp combobox-edit dediğim zaman oluyo..ama bu da her seferinde yapılmaz..bu konuda da yardımcı olabılrmısın?saol şimdiden..

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
Üzerinde Sağ tıklayıp kod görüntüle penceresinden .Açılan kod bölümüne
Private Sub ComboBox1_Change()
ListFillRange = "A1;A5"
End Sub
ekleyip çalıştırırsanız olur.bende oldu.