Açılır kutular

Excel Vers. ve Dili
2003
Merhabalar,
Sorum şöyle. Yapacağım iş daha farklı ama, en basitinden İl / ilçe örneğini verebilirim. 1.açılır kutu illerden seçilecek ile göre 2. açılır kutudan o ile ait ilçelerin gelmesini istiyorum. İlleri ve ilçeleri ayrıca tablo haline getirdikten sonra olacak sanırım. Herhangibir tablo eklemedim çünkü şuan çalıştığım bilgisayarda access yok. Yardımcı olursanızı sevinirim.
Teşekkür ederim...

Excel Vers. ve Dili
2003
yanlış anlatmışım:(

guraycakir çok teşekkür ederim. Fakat ben derdimi doğru anlatamamışım sanırım. Bu gönderdiğiniz topic altındaki hazırlanmış olan program yeni girişler için hazırlanmış. Yani yeni bir il ve ona ait ilçe ile köylerini girerek tek bir tablo oluşturmak için hazırlanmış. Belkide il ilçe örneğim yanlış oldu.
Şöyle ki;
Benim iki tane formum ve bunlara ait tablolarım var. 1.formda ürün bilgilerini giriyorum. Yani ürünün stok kodu, kalitesi, ismi, ağırlığı vs...Stok kodu anahtar. İkinci form sipariş formu. Sipariş formu içinde sipariş bilgilerini girdikten sonra ürünleri yazıyoruz. Ürünlerin ise, açılır kutudan (Ürün tablosunu referans alarak) ürünün stok kodunu seçtiğim zaman o ürüne ait bazı bilgilerin (yine ürün tablosundan) alttaki boş kutulara otomatik olarak gelmesini istiyorum.
Yada başka bir örnek verecek olursam. Yine iki tane form ve tablo alalım. 1.formda kaliteler ve her kalite için ürünler kayıtlı. Diğer formda ise 1.açılır kutudan kaliteyi seçecem, 2.açılır kutu ise o kaliteye karşılık gelecek ürünleri içerecek ve bende ona göre seçecem.
Sanırım bunu yapmak için kod yazmamı gerekecek. Ama bir türlü yapamadım.

Excel Vers. ve Dili
2003
buldum sanırım

guraycakir göndermiş olduğun topic doğruymuş :D
Ekte basit bir dosya hazırlayıp yolluyorum. Fakat başka bir sorunum oluştu.
FormElemanlar formuna kayıt girerken istediğim gibi önce ili sonra ona bağlı ilçeyi seçebiliyorum. Fakat 2. bir kayıt girerken hangi ili seçersem seçim ilk seçtiğim ildeki ilçeler görüntüleniyor sadece. Formu kapatıp tekrar açtığımda düzeliyor.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın euskent,

Form Elemanların kod sayfasına aşğıdaki kodu yazarsanız sorununuz çözülür.

Private Sub Combo10_AfterUpdate()
Me.Combo12.Requery
End Sub

İyi çalışmalar :D

Excel Vers. ve Dili
2003
diğer sorum

Sayın modalı çok teşekkür ederim.
Eve gidince deniyecem, malum şuanki bilgisayarımda yok access. Bir sorum daha vardı onuda halledebilirsek sevinirim. Aynı durumu combo box olarak değilde normal text box olarak düşünürsek.
Yani şöyleki, Ürün kodu ve ürünlerin adlarının olduğu bir tablodan, diğer tabloya yada forma ürün kodunu combo boxtan seçerek alttaki kutuya ürün adının otomatik gelmesini nasıl sağlarız. Yani bir önceki sorumdaki ilin tek bir ilçesi olduğunu düşünürsek, on ilçenin ili seçince otomatik gelmesini istiyorum (text box'a)
Şimdiden teşekkürler...