Açılır liste

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 - Türkçe (64 bit)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31-01-2025
Arkadaşlar, sayın hocalarım. Aradım bulamadım.
Açılır liste yapıyoruz tamam, sorun yok. Ama sütunda aynı isimden 2 hatta 3 tane var. Açılır listede her isimden sadece bir kere görünsün. Nasıl yapabilirim.
Teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Önce verilerinizi yardımcı bir sütunda benzersiz hale getirmelisiniz. Sonra bu sütunu veri doğrulamada kaynak olarak kullanabilirsiniz.

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
31-01-2025
Merhaba,

Önce verilerinizi yardımcı bir sütunda benzersiz hale getirmelisiniz. Sonra bu sütunu veri doğrulamada kaynak olarak kullanabilirsiniz.
Hocam, ben Etopla ile (mesela Murat'ların değerini toplayacaktım. Nasıl yapabilirim. Düşeyara ile mi?

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
@muratgunay48,

İlk sorunuz Açılır Liste idi. Daldan dala atlıyorsunuz... Farklı içerikler için farklı başlıklar açmalısınız. Bu şekilde konu bütünlüğü bozuluyor.

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
31-01-2025
@muratgunay48,

İlk sorunuz Açılır Liste idi. Daldan dala atlıyorsunuz... Farklı içerikler için farklı başlıklar açmalısınız. Bu şekilde konu bütünlüğü bozuluyor.
Hocam özür dilerim. Açılır liste kullanarak yapılmayacak mı?. O zaman yanlış biliyorum
Ben şöyle düşünmüştüm =Etopla(A2:A16;D3;B2:B16) D3 açılır liste olacak, ama A sütunundakiler sadece 1 kere çıkması gerekiyor.
Yanlış yoldan mı gittim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ben açıkçası ETOPLA ile açılır listenin bağlantısını kuramadım...

Siz açılır listedeki verileri tekrarsız olmasıyla ilgili soru sordunuz bende onu yanıtladım. Bu işlem için yardımcı sütun kullanmanız gerekir. Forumda "benzersiz liste" ifadesi ile arama yaparsanız örneklere ulaşabilirsiniz.

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
31-01-2025

Siz açılır listedeki verileri tekrarsız olmasıyla ilgili soru sordunuz bende onu yanıtladım. Bu işlem için yardımcı sütun kullanmanız gerekir. Forumda "benzersiz liste" ifadesi ile arama yaparsanız örneklere ulaşabilirsiniz.
Hocam, tüm samimiyetimle söylüyorum. Bazen soru sormak için bile yetersiz bilgi oluyor. Gerçekten soru sormak için bile bir bilgi birikimi gerekiyor.
Acaba şu linke bakmanız mümkün mü?

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
31-01-2025
@Korhan Ayhan hocam, verileri başka bir yerde benzersiz yapmadan, açılır listedeki verilerden birer tane göstermenin yolu var mı acaba. Ofis 365'de Benzersiz diye var sanırım. Ama ben 2016 kullanıyorum.
Size zahmet hocam. Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
31-01-2025

Hocam, şu şekilde yaptım. Sizin dediğiniz yoldan. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Murat Bey,

Paylaştığınız linke baktım. Kritere göre ETOPLA işlemi yapılıyor. Ama ben bunun sizin açtığınız konuyla ilgili bağlantısını çözemedim.

Sanırım siz videodaki KATEGORİ seçeneğinin nasıl BENZERSİZ oluşturulduğunu merak ediyorsunuz.

Ofis 365 sürümünde evet BENZERSİZ fonksiyonu var. Fakat bu fonksiyon dizi yöntemiyle çalıştığı için VERİ DOĞRULAMA formül bölümünde kullanılamıyor. Çünkü VERİ DOĞRULAMA kaynak verisi olarak dizileri kabul etmiyor. Kaynak hücre başvurusu istiyor. Bu sebeple Ofis 365 sürümünde de benzersiz veri doğrulama için yardımcı alan kullanma zorunluluğu var.

Ofis 365 WEB sürümünde ise durum tamamen farklıdır. Aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere VERİ DOĞRULAMA menüsü otomatik olarak seçtiğiniz kaynak listede bulunan tekrar eden verileri eleyerek benzersiz bir doğrulama listesi oluşturmaktadır. Hatta durum bu sürümde daha da işlevsel hale getirilmiştir. Doğrulama hücresine harfleri yazmaya başladığınızda yazdığınız harflere uyan birden fazla kayıt varsa liste dinamik olarak bunları göstermektedir. Bu durumuda 2. görselde görebilirsiniz.

240906

240907

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
31-01-2025
Ek olarak sizin paylaştığınız dosyada benzersiz alfabetik listeyi formüllerle oluşturabilirsiniz.

Örnek dosya ektedir.
Çok teşekkür hocam. Oldukça farklar var. 365 kullanmayı düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Evet imkanınız varsa geçmenizi tavsiye ederim. Yenilikleri görünce hoşunuza gidecektir. Eski sürümlerde eziyet olan işler Ofis 365 ile artık daha kolay yapılabilir hale gelmiş.

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
31-01-2025
Evet imkanınız varsa geçmenizi tavsiye ederim. Yenilikleri görünce hoşunuza gidecektir. Eski sürümlerde eziyet olan işler Ofis 365 ile artık daha kolay yapılabilir hale gelmiş.
Çok teşekkür ederim hocam. Uygun fiyatlara mevcut. Hemen edineceğim.