açılır pencerede tekrar süzme işlemi yapma

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14-07-2022
iyi günler, yaklaşık 150 kişilik bir isim listesi için oluşturduğum açılır listemde seçmek istediğim kelimenin ilk harfini yazarak tekrar süzme işlemi yapmasını istiyorum. Bu mümkün müdür? Yani hücreye tıklayıp tüm listeyi açtığımda a'dan z'ye alfabetik olarak tüm isim listem geliyor. Ama diyelim ki seçmek istediğim isim t harfi ile başlıyor. Ben klavyede t harfine bastığımda altta listede sadece t harfi ile başlayan isimlerin kalmasını sağlayabilir miyiz ? Forumda epeydir aradığım benzer başlıklar altında tam cevabını bulamadığım bir konu oldu. Destek olursanız sevinirim. İyi çalışmalar, yanıtlayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Örnek dosyanızı ekleyiniz.:cool:

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Veri doğrulamada böyle bir seçenek yoktur.:cool:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

İsteğinizi tam olarak anlamamış olabilirim.

Yanlış anlamıyorsam; fikrimi söyleyeyim, belki faydası olur ya da iistediğiniz böyle bir şeydir.

-- Önce Sayfa3'teki isim listesini alfabetik sıralanmasını sağlayın,
-- Ardından veri doğrulama uygulanacak alan seçili durumdayken,
VERİ DOĞRULAMA=>LİSTE özelliğini seçip, alttaki formül kısmına aşağıdaki formülü uygulayın,
-- VERİ DOĞRULAMA uygulama ekranındaki GİRDİ İLETİSİ ve HATA UYARISI kulakçıklarında üstteki ONAY kutularını TEMİZLEYİN ve işlemi onaylayın.

Sonuç olarak; hücre boşken listeyi açarsanız tüm liste görüntülenir, yazılan harfle başlayan kelime yoksa BOŞ liste görüntülenir, yazılan harfle başlayan kelime varsa sadece yu harfle başlayan veriler görünür.

Uyarı; ilgili hücrelere KOŞULLU BİÇİMLENDİRME yaparak, listede olmayan bir veri yazılması halinde renk uygulaması
( =VE($A3<>"";EĞERSAY(Sayfa3!$A:$A;$A3)=0 gibi bir formül olabilir) olursa hatalı veri girişi yapıldğına dair dikkat çekmek yerinde olur.
.
Kod:
=DOLAYLI("Sayfa3!A"&EĞER(EHATALIYSA(KAÇINCI($A3&"*";Sayfa3!$A:$A;0));1;KAÇINCI($A3&"*";Sayfa3!$A:$A;0))&":A"& EĞER(EHATALIYSA(KAÇINCI($A3&"*";Sayfa3!$A:$A;0));1;KAÇINCI($A3&"*";Sayfa3!$A:$A;0)+EĞERSAY(Sayfa3!$A:$A;$A3&"*")-1))

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
"Sayfa3" isimli sayfanızdaki listenizi alfabetik sıralarsanız ekteki örnek dosyayı kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Merhabalar,

Ben Korhan Bey'in eklediği örneği indirdim. Ancak açılan kutuda süzme işlemi olmadı. Yapılacak başka işlem var mı? Sn Cem116 siz sonuca nasıl ulaştınız?

Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
14-07-2022
Merhabalar,

Ben Korhan Bey'in eklediği örneği indirdim. Ancak açılan kutuda süzme işlemi olmadı. Yapılacak başka işlem var mı? Sn Cem116 siz sonuca nasıl ulaştınız?

Saygılarımla.
Korhan beyin yaptığı çalışma bende çalıştı ancak şöyle bir farkla ben liste açıldığında hangi harfe basarsam ona göre süzme işlemi yapar mı acaba diye düşünyordum, Korhan Bey in dosyası ilgili hücreye girip oraya harfi yazdığınızda yapıyor bu süzme işlemini. Sanırım ben internet sitelerinde filan alışkın olduğum şeyi arıyorum ama sagolsun Korhan Beyin yaptığı çalışma da benim işimi gördü.

Önemli bir ayrıntı da şu ki Korhan Beyin yaptığı çalışmada veri kaynak formülünde "liste" yazıyor ancak benim listemin adı "ad" o nedenle çalışmamıştı ve ilgili formülde "liste" yazan yerleri "ad" olarak değiştirdim. Belki siz de onu fark etmemiş olabilirsiniz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Benim eklediğim dosyadaki ad tanımlaması dinamiktir. Veri eklendikçe kendisini otomatik günceller. Sadece alfabetik sıralama işlemi elle yapılması gerekiyor.

Veri doğrulama işlemi normalde sizin istediğiniz şekilde yazarken liste oluşturmaz. İstediğinize en yakın çözüm önerdiğim çözümdür.

Diğer türlü yazarken liste oluşturmak için makro kullanmak gerekir.

Makro ile;

1 - Combobox kullanılarak istenilen çözüme ulaşılabilir.
2 - Userform ile çözüm hazırlanabilir.

Bunlar benim aklıma gelen ilk çözümler. Başka üyelerimiz belki farklı önerilerde bulunabilirler.

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Korhan Bey merhaba ben sizin örneğinizi indirdim. A3 hücresine A yazdığımda a ile başlayanların gelmesini istiyorum. Sizin örnekte ben fark göremedim. Benim ek bir şey yapmam gerekiyor mu?

Saygılarımla.

KMLZDMR

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE EXCEL
10-04-2025
Sayın Ömer Baran üstadım,
VERİ DOĞRULAMA=>LİSTE özelliğini seçip, formül kısmına ilgili formülü uyguladım.
ancak, hata uyarısı girdi iletisi içene dahi giremeden aşağıdaki uyarıyı almaktayım."! Veri geçerli kılma ölçütü için diğer çalışma sayfalarına ya da çalışma kitaplarına yapılan başvurular kullanamazsınız."
" sebebini çözemedim. "Boşluğu yoksay" ve "Hücrede açılma" işaretlerini boşalttım.
ayrıca veri doğrulam liste alanına ilgili formül hangi sayfada iken yapılacak?
lütfen yardımcı olur musunuz?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Sn. relaxim,

Hücreye "A" yazıp yanındaki veri doğrulama okuna basmanız gerekiyor. Harf yazdıkça bu işlemi yapmalısınız. Doğrulama bu şekilde tepki veriyor.

Sn. KMLZDMR,

2003 versiyon farklı sayfadaki kaynağı desteklemiyordu sanırım.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
14-07-2022
Merhaba.

İsteğinizi tam olarak anlamamış olabilirim.

Yanlış anlamıyorsam; fikrimi söyleyeyim, belki faydası olur ya da iistediğiniz böyle bir şeydir.

-- Önce Sayfa3'teki isim listesini alfabetik sıralanmasını sağlayın,
-- Ardından veri doğrulama uygulanacak alan seçili durumdayken,
VERİ DOĞRULAMA=>LİSTE özelliğini seçip, alttaki formül kısmına aşağıdaki formülü uygulayın,
-- VERİ DOĞRULAMA uygulama ekranındaki GİRDİ İLETİSİ ve HATA UYARISI kulakçıklarında üstteki ONAY kutularını TEMİZLEYİN ve işlemi onaylayın.

Sonuç olarak; hücre boşken listeyi açarsanız tüm liste görüntülenir, yazılan harfle başlayan kelime yoksa BOŞ liste görüntülenir, yazılan harfle başlayan kelime varsa sadece yu harfle başlayan veriler görünür.

Uyarı; ilgili hücrelere KOŞULLU BİÇİMLENDİRME yaparak, listede olmayan bir veri yazılması halinde renk uygulaması
( =VE($A3<>"";EĞERSAY(Sayfa3!$A:$A;$A3)=0 gibi bir formül olabilir) olursa hatalı veri girişi yapıldğına dair dikkat çekmek yerinde olur.
.
Kod:
=DOLAYLI("Sayfa3!A"&EĞER(EHATALIYSA(KAÇINCI($A3&"*";Sayfa3!$A:$A;0));1;KAÇINCI($A3&"*";Sayfa3!$A:$A;0))&":A"& EĞER(EHATALIYSA(KAÇINCI($A3&"*";Sayfa3!$A:$A;0));1;KAÇINCI($A3&"*";Sayfa3!$A:$A;0)+EĞERSAY(Sayfa3!$A:$A;$A3&"*")-1))
kusura bakmayın sanırım sizin yanıtınıza cevap yazmamışım. Çok özür diliyorum. Çalışmanız ve yardımınız için teşekkürler.

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Korhan Bey teşekkürler. Ben ok işaretine basmadığım için olmamıştı. Şimdi çalışmama uygulayabilirim. Öncekine göre daha kolay olacak....