Activesheet problemi

mamita

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
24-11-2026
Merhaba,

Tek userformla farklı sayfalarda kaydetme güncelleme veri alma gibi işlemleri yapmak istiyorum Fakat yazdığım kodlarla sadece excel arka planında açık bulunan sayfa için işlem yapabiliyorum Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
08-06-2027
Merhaba Değerli Arkadaşım

Eğer istediğiniz böyle bir şeyse aşağıda bu konuda yorumlar bulunmaktadır.

Sizin istediğiniz açtığınız her excel dosyasında yazdığınız kodlara ulaşmak ve her açılan excel dosyasında istediğiniz
zaman bu kodların çalışmasını sağlamak olsun.

Bunun için bilgisayarınızdaki tüm excel dosyalarında çalışmasını istediğiniz kodları Windows Klasöründe bulunan
XLSTART klasörünün içindeki PERSONAL.xlsb dosyasına kaydetmeniz lazım..

Böylece tüm Excel dosyalarınızda o kodlar otomatik çalışıyor.

Her excel sürümünde PERSONAL.xlsb dosyasını barındıran XLSTART kalsörünün yeri değişkenlik gösterebiliyor.
Kendi bilgisayarımdaki excel için geçerli XLSTART klasörünün yerini aşağıdaki internet bilgisi yardımıyla bulmuştum.

İnternet Bilgisi:
Office365 veya 2019 64 bit için:
C:\Program Dosyaları\Microsoft Office\root\xx\XLSTART
"xx" kullandığınız sürümü temsil ettiği durumlarda (örneğin, Office15, Office14, vb.).

Bu sitede arama yaparak PERSONAL dosyasına nasıl kod ekleme yapılır bilgilerinede ulaşabilirsiniz.

Örneğin Makro Kaydet yöntemi ile makro kaydetme yeri olarak Makronun saklanacağı yer kısmına
Kişisel Makro Çalışma Kitabı seçerseniz kaydedilen makro otomatik sizin PERSONAL dosyanıza kaydedilir.

Böylece kendi PERSONAL dosyanız otomatik bilgisayar tarafından oluşturulmuş olur.

Daha sonrada Geliştirici - Kod Görüntüle menülerinden devam ederek gelen ekrandan sol taraftaki PERSONAL
dosyanıza kendiniz istediğiniz kodları ve userformları ekleyebilir, kendi kodlarınızı ve userformlarınızı hazırlayıp bilgisayarınızdaki tüm excel dosyalarında kullanabilirsiniz.

Selamlar...

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Kodlarınızı görmek lazım.
Dosyanızı paylaşabilirsiniz.

mamita

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
24-11-2026
Merhaba Değerli Arkadaşım

Eğer istediğiniz böyle bir şeyse aşağıda bu konuda yorumlar bulunmaktadır.

Sizin istediğiniz açtığınız her excel dosyasında yazdığınız kodlara ulaşmak ve her açılan excel dosyasında istediğiniz
zaman bu kodların çalışmasını sağlamak olsun.

Bunun için bilgisayarınızdaki tüm excel dosyalarında çalışmasını istediğiniz kodları Windows Klasöründe bulunan
XLSTART klasörünün içindeki PERSONAL.xlsb dosyasına kaydetmeniz lazım..

Böylece tüm Excel dosyalarınızda o kodlar otomatik çalışıyor.

Her excel sürümünde PERSONAL.xlsb dosyasını barındıran XLSTART kalsörünün yeri değişkenlik gösterebiliyor.
Kendi bilgisayarımdaki excel için geçerli XLSTART klasörünün yerini aşağıdaki internet bilgisi yardımıyla bulmuştum.

İnternet Bilgisi:
Office365 veya 2019 64 bit için:
C:\Program Dosyaları\Microsoft Office\root\xx\XLSTART
"xx" kullandığınız sürümü temsil ettiği durumlarda (örneğin, Office15, Office14, vb.).

Bu sitede arama yaparak PERSONAL dosyasına nasıl kod ekleme yapılır bilgilerinede ulaşabilirsiniz.

Örneğin Makro Kaydet yöntemi ile makro kaydetme yeri olarak Makronun saklanacağı yer kısmına
Kişisel Makro Çalışma Kitabı seçerseniz kaydedilen makro otomatik sizin PERSONAL dosyanıza kaydedilir.

Böylece kendi PERSONAL dosyanız otomatik bilgisayar tarafından oluşturulmuş olur.

Daha sonrada Geliştirici - Kod Görüntüle menülerinden devam ederek gelen ekrandan sol taraftaki PERSONAL
dosyanıza kendiniz istediğiniz kodları ve userformları ekleyebilir, kendi kodlarınızı ve userformlarınızı hazırlayıp bilgisayarınızdaki tüm excel dosyalarında kullanabilirsiniz.

Selamlar...
Merhabalar, ilginiz için çok teşekkür ederim Excel dosyalarından ziyade tek excel dosyasındaki farklı sekmelerden bahsediyorum Arka planda çalışan yani aktif olan sekmede işlem yapabiliyorum

mamita

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
24-11-2026
Kodlarınızı görmek lazım.
Dosyanızı paylaşabilirsiniz.
Merhaba Ömer Faruk hocam, kodlarım biraz karışık olabilir Userformda farklı butonlar var Bir buton bir sekmede işlem yaparken diğer buton farklı sekmede işlem yapsın istiyorum Fakat arka planda hangi sekme varsa onun makro kodu çalışıyor Dilerseniz iki farklı buton için yaptığım kodları paylaşabilirim