AD TANIMLAMA İLE ARKA ARKAYA EN AZ ÜÇ KEZ ARTAN YA DA AZALANI RENKLENDİRME

wundd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2024
İyi günler dilerim herkese.

Örnek dosyamda öğrenciler ve notları var.

İstiyorum ki bir öğrencinin notu en az üç sınavda arka arkaya düşüyorsa kırmızı ile,

Arka arkaya en az üç defa artıyor ya da sabit kalıyorsa da yeşil ile renklendirsin.

Koşullu biçimlendirmede nasıl bir formül yazmalıyım ki bu durumu sağlayabileyim?

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Dosyanızı göremem.
Yararlanabileceğinizi umduğum bir örnek...

Dosyada
25 öğrenci var.
Her öğrenci için, 20 adet Not C2 : U26 aralığında.. Notlar, aralarda boş hücre ya da metin yok.

Kullanılacak formülde Dizi Ayracı bulunmakta ve bu nedenle biçimlendirmede formül olarak kullanılamıyor.
O nedenle, Ad Tanımlaması yapılıp, Tanımlanan Ad, biçimlendirmede formül olarak kullanıldı.

PeşPeşe 3 Adet AZALAN için formül :
Kod:
=BAĞ_DEĞ_SAY(BUL({"110";"111"};PARÇAAL(ARALIKBİRLEŞTİR("00";--($D2:$V2<$C2:$U2);"00");SÜTUNSAY($C$1:C$1);5)))>0
a adıyla ad tanımlaması yapılıyor.
  • C2 hücresi seçiliyor.
  • Formüller >>> Ad Yöneticisi >> Yeni
  • Üstteki formül yazılıyor.
  • Tamam.
Ve
Koşullu Biçimlendirme için formül = a

PeşPeşe 3 Adet ARTAN için formül : (< işareti yerine >= işareti kullanılıyor)
Kod:
=BAĞ_DEĞ_SAY(BUL({"110";"111"};PARÇAAL(ARALIKBİRLEŞTİR("00";--($D2:$V2>=$C2:$U2);"00");SÜTUNSAY($C$1:C$1);5)))>0
b adıyla ad tanımlaması yapılıyor.
  • C2 hücresi seçiliyor.
  • Tamam.
Ve
Koşullu Biçimlendirme için formül = b

wundd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
10-12-2024
Dosyanızı göremem.

Dosyada
25 öğrenci var.
Her öğrenci için, 20 adet Not C2 : U26 aralığında.. Notlar, aralarda boş hücre ya da metin yok.

Kullanılacak formülde Dizi Ayracı bulunmakta ve bu nedenle biçimlendirmede formül olarak kullanılamıyor.
O nedenle, Ad Tanımlaması yapılıp, Tanımlanan Ad, biçimlendirmede formül olarak kullanıldı.

Kod:
=BAĞ_DEĞ_SAY(BUL({"110";"111"};PARÇAAL(ARALIKBİRLEŞTİR("00";--($D2:$V2<$C2:$U2);"00");SÜTUNSAY($C$1:C$1);5)))>0
  • C2 hücresi seçiliyor.
  • Tamam.
Ve

Kod:
=BAĞ_DEĞ_SAY(BUL({"110";"111"};PARÇAAL(ARALIKBİRLEŞTİR("00";--($D2:$V2>=$C2:$U2);"00");SÜTUNSAY($C$1:C$1);5)))>0
  • C2 hücresi seçiliyor.
  • Tamam.
Ve

Teşekkür ederim. Akşam deneyeceğim, inşallah başarırım.

wundd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
10-12-2024
Dosyanızı göremem.

Dosyada
25 öğrenci var.

Kod:
  • C2 hücresi seçiliyor.
  • Tamam.
Ve

Kod:
  • C2 hücresi seçiliyor.
  • Tamam.
Ve

Said Hocam çözümünüzü uyguladım ve tam olarak çalıştı. Çok teşekkür ederim.

Yalnız benim not listemde bazı sınavlara girmeyen öğrenciler var ve onların not hanesinde "GİRMEDİ" yazıyor. Bu durumda da formül çalışmıyor ve "GİRMEDİ" ifadesinden önceki not mesela yeşil olması gerekirken kırmızı oluyor.

Acaba bu sorunu aşmanın bir yolu var mıdır?

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
...... "GİRMEDİ" yazıyor. Bu durumda da formül çalışmıyor........
Bu durumu, zaten ilk mesajımda yazmıştım...

Ayrıca, dosyanızı göremediğimi de belirtmiştim.

Dosyanızın yapısını görmeden, maxi kaç adet sınav notu olacağını, hangi satır ve sütunlara biçimlendirme uygulanacağını, Girmedi / BOŞ hücre olaylarına neyin nasıl uygulanacağını.....vs bilemem.

Örneğin,
Aşağıdaki tabloya bakıldığında,

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

1

Okul No

Öğrenci

N 01​

N 02​

N 03​

N 04​

N 05​

N 06​

N 07​

N 08​

N 09​

N 10​

N 11​

N 12​

N 13​

N 14​

N 15​

N 16​

N 17​

N 18​

N 19​

N 20​

2

444

Öğrenci 0004

8​

5​

4​

Girmedi

6​

7​

5​

4​

6​

7​

G

6​

5​

4​

• Veriler 2. Satırdan başlıyor.
  • Henüz gerçekleşmese bile 20 adet Sınav kolonu mevcut. 15 Sınav gerçekleşmiş, 5 adedi ise henüz yapılmamış ve BOŞ.
  • Girilmeyen sınavlara Sayı harici değer yazılıyor ya da BOŞ bırakılıyor. Sınava girdi ve 0 aldıysa 0 yazılıyor. Girmediyse, tabloda da görüleceği üzere METİN bir değer yazılıyor (şu haliyle BOŞ hücre YOK ama BOŞ da bırakılabilir.
  • Kaç adet öğrenci için planlanacak. (Koşullu Biçimlendirme alanı için geçerli bir veri)

Şimdi sorular :
  1. Maxi kaç Sınav Notu olacak... Bu değer hem formül ve hem de biçimlendirme aralığı için önemli.
  2. Başta, Sonda ya da aralarda Girilmeyen sınavlar olabilir. Değerlendirme nasıl olacak?
Örneğin, Öğrenci 7 No.lu sınava girmemiş ve o nedenle de I2 hücresine yazılmış.
  • Girilmeyen sınav sonrasındaki Notlar, yeni baştan mı değerlendirilecek? Yani, J2 ye bakıyoruz 5, K2 ye bakıyoruz 4 Evet azalma var ama, L2 ye bakıyoruz 6 ve Artış var. Bu durumda, peşpeşe 3 adet azalma / artma olmadığından J2 için Renklendirme yapılmayacak....K2 için yeniden değerlendirme yapılacak...
  • Girilmeyen sınavdan önce alınan puana göre mi değerlendirme yapılacak? Yani, 7. Sınava girmemiş ama 6. sınava girmiş ve hatta 5. sınava da girmiş
  • 5 ve 6 sınava bakıyoruz. Artış var. Girilmeyeni saymıyoruz. 8. sınava bakıyoruz Azalma var. O nedenle 5. sınav renklenmiyor.
  • 6. sınava bakıyoruz 7, Girilmeyeni saymıyoruz ve 8. sınava bakıyoruz 5.... Bu durumda bir AZALMA var. 9. sınava da bakıyoruz. 4.... 8. sınava göre bir AZALMA var. Bu durumda, 6 - 8 - 9 no. lu sınavlarda Peşpeşe 3 AZALMA var. Ve Renklendirilecek.
Değerlendirme NASIL olacak?

Benim açımdan bakıldığında, durumun netleştirilmesi gerekir.
Belki de dosyanızı görebilen, diğer üyeler cevap yazacaktır.

Son düzenleme:

wundd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
10-12-2024
Bu durumu, zaten ilk mesajımda yazmıştım...

Ayrıca, dosyanızı göremediğimi de belirtmiştim.

Dosyanızın yapısını görmeden, maxi kaç adet sınav notu olacağını, hangi satır ve sütunlara biçimlendirme uygulanacağını, Girmedi / BOŞ hücre olaylarına neyin nasıl uygulanacağını.....vs bilemem.

Örneğin,
Aşağıdaki tabloya bakıldığında,

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

1

Okul No

Öğrenci

N 01​

N 02​

N 03​

N 04​

N 05​

N 06​

N 07​

N 08​

N 09​

N 10​

N 11​

N 12​

N 13​

N 14​

N 15​

N 16​

N 17​

N 18​

N 19​

N 20​

2

444

Öğrenci 0004

8​

5​

4​

Girmedi

6​

7​

5​

4​

6​

7​

G

6​

5​

4​

• Veriler 2. Satırdan başlıyor.
  • Henüz gerçekleşmese bile 20 adet Sınav kolonu mevcut. 15 Sınav gerçekleşmiş, 5 adedi ise henüz yapılmamış ve BOŞ.
  • Girilmeyen sınavlara Sayı harici değer yazılıyor ya da BOŞ bırakılıyor. Sınava girdi ve 0 aldıysa 0 yazılıyor. Girmediyse, tabloda da görüleceği üzere METİN bir değer yazılıyor (şu haliyle BOŞ hücre YOK ama BOŞ da bırakılabilir.
  • Kaç adet öğrenci için planlanacak. (Koşullu Biçimlendirme alanı için geçerli bir veri)

Şimdi sorular :
  1. Maxi kaç Sınav Notu olacak... Bu değer hem formül ve hem de biçimlendirme aralığı için önemli.
  2. Başta, Sonda ya da aralarda Girilmeyen sınavlar olabilir. Değerlendirme nasıl olacak?
Örneğin, Öğrenci 7 No.lu sınava girmemiş ve o nedenle de I2 hücresine yazılmış.
  • Girilmeyen sınav sonrasındaki Notlar, yeni baştan mı değerlendirilecek? Yani, J2 ye bakıyoruz 5, K2 ye bakıyoruz 4 Evet azalma var ama, L2 ye bakıyoruz 6 ve Artış var. Bu durumda, peşpeşe 3 adet azalma / artma olmadığından J2 için Renklendirme yapılmayacak....K2 için yeniden değerlendirme yapılacak...
  • Girilmeyen sınavdan önce alınan puana göre mi değerlendirme yapılacak? Yani, 7. Sınava girmemiş ama 6. sınava girmiş ve hatta 5. sınava da girmiş
  • 5 ve 6 sınava bakıyoruz. Artış var. Girilmeyeni saymıyoruz. 8. sınava bakıyoruz Azalma var. O nedenle 5. sınav renklenmiyor.
  • 6. sınava bakıyoruz 7, Girilmeyeni saymıyoruz ve 8. sınava bakıyoruz 5.... Bu durumda bir AZALMA var. 9. sınava da bakıyoruz. 4.... 8. sınava göre bir AZALMA var. Bu durumda, 6 - 8 - 9 no. lu sınavlarda Peşpeşe 3 AZALMA var. Ve Renklendirilecek.
Değerlendirme NASIL olacak?

Benim açımdan bakıldığında, durumun netleştirilmesi gerekir.
Belki de dosyanızı görebilen, diğer üyeler cevap yazacaktır.
Said hocam bu kadar ayrıntılı yanıt yazma zahmetinde bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Örnek dosyayı inceleyebilmeniz adına Yandex Disk ile paylaştım.

Ben 5 ve 6 sınıflar için 12 denemelik bir tablo, 7 ve 8 sınıflar için ise 15 denemelik bir tablo hazırladım.

Örnek dosya 15 denemelik tablo şeklindedir. Bu tablolarda öğrencilerin notları yazmıyor. Denemelerde elde ettikleri "okul sırası" yazıyor. Örneğin 1. sınavda üçüncü, 2. sınavda da otuzuncu olduysa gerilemeden dolayı ilk sınav yeşil ikinci sınav ise kırmızı olmalı.

Bir öğrenci bu denemelerden herhangi birine girmediğinde "GİRMEDİ" yazıyor ve daha sonra girme şansı da olmuyor.

Yapılması planlanan ama henüz yapılmayan sınavlar için de "Sınav Henüz Yapılmadı!" yazıyor.

Öğrencilerin "GİRDİKLERİ DENEME SIRALARI", "GİRDİKLERİ DENEME SAYISINA" bölünerek ortalama alınıp OKUL SIRASI oluşturuluyor.

Sınava giren öğrenci sabit olmayıp yıl içinde nakil gelen ya da giden olabilmekle birlikte ortalama 300-400 öğrenci bulunabiliyor. Bu nedenle ben 999. satırı liste sonu gibi değerlendiriyorum.

Biçimlendirilecek aralık E3'ten S999'a kadar oluyor.

Formülün GİRMEDİ ifadeleri yokmuş gibi renklendirme yapması benim için tercih edilen durum olacaktır. Yani "5 - 2 - GİRMEDİ - 1" seklindeki sınav derecesi "yeşil - yeşil - yeşil" olursa akış bölünmemiş olur.

Bu ayrıntılar ekseninde formülü nasıl şekillendirebileceğim hakkında bir yol gösterebilirseniz minnettar kalacağım.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Örnek dosya 15 denemelik tablo şeklindedir. Bu tablolarda öğrencilerin notları yazmıyor. Denemelerde elde ettikleri "okul sırası" yazıyor. Örneğin 1. sınavda üçüncü, 2. sınavda da otuzuncu olduysa gerilemeden dolayı ilk sınav yeşil ikinci sınav ise kırmızı olmalı.
İşin şekli değişti. İlk sorunuzdaki gibi PeşPeşe 3 adedin değerlendirilmesi DEĞİL...
Değerlendirme, bir önceki sonuca göre Artma/Azalma şeklinde.
Ve bir de YANLIŞ var.
İlk Sınavın öncesi yok. İlk sınav için 2. sine bakılamaz.
Örnek mi, 1. Sınav 40, 2. sınav 30 ve 3. Sınav tekrar 40 olsun. 2. sınav için hangi RENK olacak? Hem Artma ve hem de Azalma var.

O nedenle, daima bir önceki sonuca göre değerlendirme yapılır.
İlk sınav için bir değerlendirme söz konusu olamaz.

Ayrıca, dosyanızda nedenini bilmediğim bir PROBLEM var. Biçimlendirmeleri tamamlayamadan dosyayı kapatıyor.
Dosyanızın bir örneğini yaparak cevap veriyorum.

Bu durumda,
İlk sınavın olduğu E kolonuna biçimlendirme YOK. Biçimlendirme Alanı : F3 : S1000 aralığı...
Biçimlendirme Formülleri değişti. a ve b ad tanımlamaları YOK. Silindi.
Formül için 3 durum söz konusu
Sınav sonucu bir önceki sonuca göre EŞİT
Kod:
=VE(ESAYIYSA(F3);F3>=0;F3=İNDİS(E3:$E3;KAÇINCI(9^99;E3:$E3)))
Sınav sonucu bir önceki sonuca göre KÜÇÜK
Kod:
=VE(ESAYIYSA(F3);F3>=0;F3<İNDİS(E3:$E3;KAÇINCI(9^99;E3:$E3)))
Sınav sonucu bir önceki sonuca göre BÜYÜK
Kod:
=VE(ESAYIYSA(F3);F3>=0;F3>İNDİS(E3:$E3;KAÇINCI(9^99;E3:$E3)))
Size 2 farklı tipte Koşullu Biçimlendirme yapıldı.
1 - Hücrelerin dolgu renklendirilmesi
2 - Büyük - Küçük - Eşit durumlarının oklarla gösterimi.

wundd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
10-12-2024
İşin şekli değişti. İlk sorunuzdaki gibi PeşPeşe 3 adedin değerlendirilmesi DEĞİL...
Değerlendirme, bir önceki sonuca göre Artma/Azalma şeklinde.
Ve bir de YANLIŞ var.
İlk Sınavın öncesi yok. İlk sınav için 2. sine bakılamaz.
Örnek mi, 1. Sınav 40, 2. sınav 30 ve 3. Sınav tekrar 40 olsun. 2. sınav için hangi RENK olacak? Hem Artma ve hem de Azalma var.

O nedenle, daima bir önceki sonuca göre değerlendirme yapılır.
İlk sınav için bir değerlendirme söz konusu olamaz.

Ayrıca, dosyanızda nedenini bilmediğim bir PROBLEM var. Biçimlendirmeleri tamamlayamadan dosyayı kapatıyor.
Dosyanızın bir örneğini yaparak cevap veriyorum.

Bu durumda,
İlk sınavın olduğu E kolonuna biçimlendirme YOK. Biçimlendirme Alanı : F3 : S1000 aralığı...
Biçimlendirme Formülleri değişti. a ve b ad tanımlamaları YOK. Silindi.
Formül için 3 durum söz konusu
Sınav sonucu bir önceki sonuca göre EŞİT
Kod:
=VE(ESAYIYSA(F3);F3>=0;F3=İNDİS(E3:$E3;KAÇINCI(9^99;E3:$E3)))
Sınav sonucu bir önceki sonuca göre KÜÇÜK
Kod:
=VE(ESAYIYSA(F3);F3>=0;F3<İNDİS(E3:$E3;KAÇINCI(9^99;E3:$E3)))
Sınav sonucu bir önceki sonuca göre BÜYÜK
Kod:
=VE(ESAYIYSA(F3);F3>=0;F3>İNDİS(E3:$E3;KAÇINCI(9^99;E3:$E3)))
Size 2 farklı tipte Koşullu Biçimlendirme yapıldı.
1 - Hücrelerin dolgu renklendirilmesi
2 - Büyük - Küçük - Eşit durumlarının oklarla gösterimi.

Said hocam tam olarak istediğim bu idi. İnanılmaz bir bilgi, özveri ve nezaket örneği oldu. Çok çok teşekkür ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Ben teşekkür ediyorum
Yardımcı olabildiğime sevindim.
İyi çalışmalar sizlere...