Additional Control sorunu

Excel Vers. ve Dili
2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-02-2024
Merhaba arkadaşlar.
Masa üstü pc de Toolbox'tan additional control kısmını açamıyorum.
Ofis 2003 kullanıyorum, iki sefer ofisi kaldırıp tekrar yükledim.
mscomtl.ocx dosyasını register ettim, References VbaProject kısmından mscomtl.ocx dosyasını bulup işaretlememe rağmen additional control bölümüne erişim yapamıyorum. Dolayısıyla userform üzerinde bulunan bir takım nesneler yüklenemiyor.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Daha önce benimde başıma gelmişti. Nette çözüm aramıştım fakat net bir cevaba ulaşamamıştım.

Bulduğum çözümde ise sisteme yeni bir kullanıcı profili tanımlanın gerektiği belirtiliyordu.

Benim kanaatime göre bir şekilde register ettiğimiz harici nesneler altyapıda başka bölümleri etkilediği için bozulmalara sebep oluyor. Office kurulumunu yeniden yapmak yada onarma işlemi yapmak maalesef bende çözüm üretmemişti.

Kalıcı bir çözüm bulamadığım için format atarak çözüme ulaşmıştım.

Excel Vers. ve Dili
2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-02-2024
Korhan hocam teşekkür ederim.
Formatlamaktan başka çare görünmüyor galiba.
Anlamadığım husus, iki farklı dosyam var ve her ikisinde de listview var. Dosyaların biri çalışıyor diğeri çalışmıyor.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Benimde bir çok kez başıma geldi bu durum bugün iki defa oldu bilgisayarıma imajı yüklüyorum sorun yok ama kapatıp açınca excelde Additional Controls açılmıyordu
ofis proğramını silip yeniden yükledim ama olmadı.

bilgisayarımda windows xp sp3 yüklü ofisinde 2003'ü yüklü

Aşağıdaki uygulamaları yaptım Additional Controls perceresi açıldı

1-Başlat / Çalıştır = Regedit

2-HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID anahtarına gelip üzerindeyken sağ tıklayıp "İzinler" e basıyoruz.
( Ya da HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID yolu da olabilir)

3-Administrators(Kullanıcı Adı\Administrators) için "Tam Denetim" ve "Oku" kısımlarını "İzin ver" olarak seçip "Gelişmiş" düğmesine basıyoruz.

4-Açılan ekranda "İzinler" tabındayken Administrators(Kullanıcı Adı\Administrators) 'a tıklayıp
"Tüm bağımlı nesnelerdeki izin girdilerini burada gösterilen ve bağımlı nesnelere uyanlarla değiştir" kutusunu
işaretliyoruz ve "Uygula" deyip çıkan uyarıya da "Evet" diyoruz sonra da "Tamam" deyip çıkıyoruz

ve Additional controls açıldı

görsel video