Adres Mektup Birleştirme Sihirbazı

Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
28/12/2022
Arkadaşlar Merhaba.
Benim sorum şu şekilde olacak. Word adres mektup birleştirme sihirbazını kullandığımda yaptığım işlemi her defasında tekrarlamam gerekiyor bu da benim işimi uzatıyor.
Yani demek istediğim Exceldeki verileri Word e bu sihirbaz sayesinde alıyorum.
Ama bidahaki ay aynı işlemleri tekrar yapmak zoruda kalıyorum.
Exceldeki bilgileri değiştirdiğimde Word deki sayfaları otomatik doldursun.
Böyle bir imkan var mı?
Aynı zamanda Başlık sabit kalcak Exceldeki bilgiler Başlığın altına sırayla yazılcak.
https://drive.google.com/open?id=0Bya50imCgrhNOEJMallTbmZ3YTQ https://drive.google.com/open?id=0Bya50imCgrhNdUNDRlA5WkpnUGcDosyadaki çalışmaya bakabilirsiniz.
Worddeki işlemi manuel yaptım. Yapmak istediğim bu işi otomatik yaptırmak.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Exceldeki verileri neden worde alıyorsunuz ki? Bırakın excelde dursun.

Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28/12/2022
Merhaba,

Exceldeki verileri neden worde alıyorsunuz ki? Bırakın excelde dursun.
Arkadaşlar ben her hafta cari ödeme yapıyorum. Programdan Excele kime ödeme yapacaklarımı çekip Word de talimat yazıp Bankaya gönderiyorum. Bunu Word de tek tek yazdığım için uzun sürüyor 20-30 kişilk liste yani.
Word de ki talimat şablonuma Excelde ki verileri otomatik atabilir miyim?
Adres mektup Birleştirmeyi denedim ama her bir kişi için ayrı ayrı talimat yazıyor. Benim istediğim talimatın altına bu isimleri ve tutarları sıralaması.

Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2010 TR
19-11-2020
makro kodu versem kullanmasini biliyor musunuz. yani modul acip yapistirip makro guvenlik seviyesi falan bunlari biliyor musunuz

bir de ben sizin yerinizde olsam baska turlu cozerim. mesela sayfa 1 de listeniz var diyelim bu listeyi filtre ile suzer gonderecegim listeyi belirlerim sonra bu suzdugum verileri sayfa ikiye atarim sayfa2 de de önceden sablon hazirlanmis olur. firma anteti saygilarimla vs. matbu şeyler . daha sonra bu sayfayi da pdf olarak cikti alir maile ekler şak diye gonderirim .. bunarin hepsini makro ile tek tıkla yapmak mumkun .

word u falan hic isin icine karistirmam. "Excel bize Yeter" ayrica mail de word dokuman yerine pdf dokuman gondermek daha şık değil mi ? ..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28/12/2022
makro kodu versem kullanmasini biliyor musunuz. yani modul acip yapistirip makro guvenlik seviyesi falan bunlari biliyor musunuz

bir de ben sizin yerinizde olsam baska turlu cozerim. mesela sayfa 1 de listeniz var diyelim bu listeyi filtre ile suzer gonderecegim listeyi belirlerim sonra bu suzdugum verileri sayfa ikiye atarim sayfa2 de de önceden sablon hazirlanmis olur. firma anteti saygilarimla vs. matbu şeyler . daha sonra bu sayfayi da pdf olarak cikti alir maile ekler şak diye gonderirim .. bunarin hepsini makro ile tek tıkla yapmak mumkun .

word u falan hic isin icine karistirmam. "Excel bize Yeter" ayrica mail de word dokuman yerine pdf dokuman gondermek daha şık değil mi ? ..
İlgin için teşekkür ederim. Makro kodlarıyla çalışabilirirm. Modül açıp kodları yapıştırırım sorun değil. Her türlü çözümü denicem hangisi kolay olursa onu yapıcam.

Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2010 TR
19-11-2020
aşaıdaki gibi bir kodu kendinize uyarlayablirsiniz sanirim.... bence bu işe hic girmeden bana ornek bir excel dosyasi ve bankalara gonderdiginiz talimatin sablonunu gonderin pdf olarak yapalim. e mail mi gonderiyorsunuz ? bu talimatlari

Sub WordSayfasiolustur()
Dim WordSayfasi As Object
Set WordSayfasi = CreateObject("Word.Application")
WordSayfasi.Visible = True
With WordSayfasi.Documents.Add
For i = 1 To 30
.Content.InsertAfter Workbooks("yeni.xlsm").Worksheets("Sayfa1").Cells(i, 1).Value & " "
.Content.InsertAfter Workbooks("yeni.xlsm").Worksheets("Sayfa1").Cells(i, 2).Value & " "
.Content.InsertParagraphAfter

Next i

.SaveAs ("C:\Users\hoguz2\Desktop\YeniWord.Doc")

End With

WordSayfasi.Quit

End Sub

Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28/12/2022
aşaıdaki gibi bir kodu kendinize uyarlayablirsiniz sanirim.... bence bu işe hic girmeden bana ornek bir excel dosyasi ve bankalara gonderdiginiz talimatin sablonunu gonderin pdf olarak yapalim. e mail mi gonderiyorsunuz ? bu talimatlari

Sub WordSayfasiolustur()
Dim WordSayfasi As Object
Set WordSayfasi = CreateObject("Word.Application")
WordSayfasi.Visible = True
With WordSayfasi.Documents.Add
For i = 1 To 30
.Content.InsertAfter Workbooks("yeni.xlsm").Worksheets("Sayfa1").Cells(i, 1).Value & " "
.Content.InsertAfter Workbooks("yeni.xlsm").Worksheets("Sayfa1").Cells(i, 2).Value & " "
.Content.InsertParagraphAfter

Next i

.SaveAs ("C:\Users\hoguz2\Desktop\YeniWord.Doc")

End With

WordSayfasi.Quit

End Sub
Excel Şablonum https://drive.google.com/open?id=0Bya50imCgrhNWk5xT3p1b1pVb2s
Word Talimat https://drive.google.com/open?id=0Bya50imCgrhNMTlNaFh2YU5sWG8
Ben genelde fax çekiyorum.

Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2010 TR
19-11-2020
merhaba sizin için bir şeyler yaptim fakat sizin tarzinizla degil kendi tarzimla :) bir inceleyin hosunuza giderse ve benim işime bu sekilde yarar derseniz yeni ozellikleri de ekleyip calismayi tamamlayayim.

yeni ozellikler :

PDF olarak otomatik cikti almak olacak ya da pdf olarak direkt mail gonderebileceksiniz

user formda ikinci bir sayfa var gormussunuzdur "" dataentry "" orayi da aktif edecegim data sayfaniza form uzerinden kayitlar ekleyip cikartabileceksiniz excel sayfasini pek kullanmayacaksiniz.

bu arada kisa aciklama gerekirse şu haliyle acilan listeden musterileri secip alttaki dugmeye tikliyorsunuz. "odemetab " sayfasina listeniz hazir oluyor sadece rakamla tutarlari yaziyorsunuz. yaninda yaziyla olan kisim icin her seyden önce ekte gonderdigim levent beyin hazirlamis oldugu yaziya cevir projesi var eklenti olarak excelinize eklemelisiniz bir kere eklerseniz butun excel dosyalariniz da kullanabilirsiniz. eklenti olarak eklemek konusunda kucuk bir aciklama var link de.. olmazsa forumdan da bakabilirsiniz .

dosya:
https://wetransfer.com/downloads/9098999881d770e26c39bb4785a1322020170423145321/664833d7d36f4bf3b338fe1ee84193a020170423145321/5a86af

Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28/12/2022
merhaba sizin için bir şeyler yaptim fakat sizin tarzinizla degil kendi tarzimla :) bir inceleyin hosunuza giderse ve benim işime bu sekilde yarar derseniz yeni ozellikleri de ekleyip calismayi tamamlayayim.

yeni ozellikler :

PDF olarak otomatik cikti almak olacak ya da pdf olarak direkt mail gonderebileceksiniz

user formda ikinci bir sayfa var gormussunuzdur "" dataentry "" orayi da aktif edecegim data sayfaniza form uzerinden kayitlar ekleyip cikartabileceksiniz excel sayfasini pek kullanmayacaksiniz.

bu arada kisa aciklama gerekirse şu haliyle acilan listeden musterileri secip alttaki dugmeye tikliyorsunuz. "odemetab " sayfasina listeniz hazir oluyor sadece rakamla tutarlari yaziyorsunuz. yaninda yaziyla olan kisim icin her seyden önce ekte gonderdigim levent beyin hazirlamis oldugu yaziya cevir projesi var eklenti olarak excelinize eklemelisiniz bir kere eklerseniz butun excel dosyalariniz da kullanabilirsiniz. eklenti olarak eklemek konusunda kucuk bir aciklama var link de.. olmazsa forumdan da bakabilirsiniz .

dosya:
https://wetransfer.com/downloads/9098999881d770e26c39bb4785a1322020170423145321/664833d7d36f4bf3b338fe1ee84193a020170423145321/5a86af
Çok Teşekkür ediyiorum çok güzel olmuş. Son eklentileri de yapıp gönderirseniz sevinirim. Elinize sağlık.
Ayrıca birşey daha sormak istiyorum bazı ödemeleri Euro ve Dolar cinsinden de yapıyoruz. Bunla alakalı da bişey yapma imkanınız var mı.?
Pdf çıktısının en altına İmza kısımını da ekler misiniz Word de olduğu gibi.
Pdf yi çıktı alıp ıslak imzalı fax çekicem ya da taratıp mail atıcam.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2010 TR
19-11-2020
Merhaba ,

imzali gondermem gereke dediginiz için "direkt mail gonderme" işine hiç girmedim sadece pdf olarak kayit edilebilir şeklinde calismami sonlandirdim. gule gule kullanin.

eur usd işi şöyle olabilir : odeme tab sayfasini usdtab eurtab vs cogaltirsiniz. matbu kisimlari degistirrisiniz. user formda iki uc tane check box yerlestirilir. secilenleri aktar butonunun yanina konur. hangi checkbox secili ise listenizde isaretlediginiz firmalari usdtab, eurtab hangi check box secili ise o sayfaya gonderir.. yaziya cevirme işi için yazytl eklentisini vba projesini acip ctrl+h kullanarak" turk lirasi" yazilarini USD AMERİKAN DOLARİ vs degistirebilirsiniz. yeni eklenti olarak kaydedersiniz . yeni dovizli ödeme sayfalarinizda o eklentileri kullanirsiniz...
dosyaniz:
https://wetransfer.com/downloads/42eaafcd022f61c281401268e83939f620170424101955/e0eb5f50a550824aeaf5a2ddb6a7517520170424101955/e99958

Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28/12/2022
Merhaba ,

imzali gondermem gereke dediginiz için "direkt mail gonderme" işine hiç girmedim sadece pdf olarak kayit edilebilir şeklinde calismami sonlandirdim. gule gule kullanin.

eur usd işi şöyle olabilir : odeme tab sayfasini usdtab eurtab vs cogaltirsiniz. matbu kisimlari degistirrisiniz. user formda iki uc tane check box yerlestirilir. secilenleri aktar butonunun yanina konur. hangi checkbox secili ise listenizde isaretlediginiz firmalari usdtab, eurtab hangi check box secili ise o sayfaya gonderir.. yaziya cevirme işi için yazytl eklentisini vba projesini acip ctrl+h kullanarak" turk lirasi" yazilarini USD AMERİKAN DOLARİ vs degistirebilirsiniz. yeni eklenti olarak kaydedersiniz . yeni dovizli ödeme sayfalarinizda o eklentileri kullanirsiniz...
dosyaniz:
https://wetransfer.com/downloads/42eaafcd022f61c281401268e83939f620170424101955/e0eb5f50a550824aeaf5a2ddb6a7517520170424101955/e99958
Üstad eline sağlık çok güzel olmuş. Yalnız pdf kaydet butonundaki vba kodlarınızdaki dosya yolunu değiştirmem gerekiyor dimi. Çünkü kaydetmedi. Değiştirmeyi denedim ama olmadı yine. "not possible to creat the pdf..." şeklinde msgbox yazısı çıkıyor.

Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2010 TR
19-11-2020
merhaba ,

aslinda bir sey yapmaniza degistirmenize gerek yok oldugu gibi calisiyor. fakat tefarruatli bir kod. Microsoft Shared\OFFICE eklenti falan kullaniyor sanirim .. benim bilgisayarda calisiyor ama sizde ne gibi bir sıkıntı oldu bilemiyorum. forumda cok kod var pdf ile ilgil mesela şu aşağıya yazdığımla değiştirin onu kullanın aynı işi yapar.

Sub PDF_Click()

dosya_adı = Cells(6, "D").Value
If dosya_adı = "" Then
MsgBox "Dosya adı yok"
Exit Sub
End If

a = MsgBox(" Kayıt etmek istiyormusunuz.?", vbYesNo + vbInformation, " Uyarı")

If a = vbNo Then
MsgBox "işlemi iptal ettiniz.!"
Exit Sub
End If

ActiveSheet.ExportAsFixedFormat Type:=xlTypePDF, FileName:= _
ThisWorkbook.Path & "\" & dosya_adı, Quality:=xlQualityStandard, _
IncludeDocProperties:=True, IgnorePrintAreas:=False, OpenAfterPublish:=False
End Sub

bu kod d6 hucresindeki veriyi dosya adı olarak kullanarak asil calisma yaptiginiz excelin oldugu klasorun içine pdf olarak kaydediyor. d6 degilde tarihin oldugu hucreyi belirtebilirsiniz mesela daha kullanışlı olur =bugün() & "HALKBANK TALİMAT" gibi bir sey yazarsiniz hucreye tarih şeklinde talimatlari da klasorlemiş olursunuz.

iyi calismalar.

Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28/12/2022
merhaba ,

aslinda bir sey yapmaniza degistirmenize gerek yok oldugu gibi calisiyor. fakat tefarruatli bir kod. Microsoft Shared\OFFICE eklenti falan kullaniyor sanirim .. benim bilgisayarda calisiyor ama sizde ne gibi bir sıkıntı oldu bilemiyorum. forumda cok kod var pdf ile ilgil mesela şu aşağıya yazdığımla değiştirin onu kullanın aynı işi yapar.

Sub PDF_Click()

If dosya_adı = "" Then
MsgBox "Dosya adı yok"
Exit Sub
End If

If a = vbNo Then
Exit Sub
End If

End Sub

bu kod d6 hucresindeki veriyi dosya adı olarak kullanarak asil calisma yaptiginiz excelin oldugu klasorun içine pdf olarak kaydediyor. d6 degilde tarihin oldugu hucreyi belirtebilirsiniz mesela daha kullanışlı olur =bugün() & "HALKBANK TALİMAT" gibi bir sey yazarsiniz hucreye tarih şeklinde talimatlari da klasorlemiş olursunuz.

iyi calismalar.
Allah razı olsun. Çok süper oldu. Elinize sağlık... Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28/12/2022
Allah razı olsun. Çok süper oldu. Elinize sağlık... Teşekkür ederim.
Buna bir de pdf olarak kaydetmeden önce pdf önizlemesini görmek mümkün mü? Önizleme diye bir buton yapabilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2010 TR
19-11-2020
Sub PDF_Click()

If dosya_adı = "" Then
MsgBox "Dosya adı yok"
Exit Sub
End If
ActiveWindow.SelectedSheets.PrintPreview

If a = vbNo Then
Exit Sub
End If

End Sub

eklenen satir ActiveWindow.SelectedSheets.PrintPreview satiri
isterseniz kod içinde degil dediginiz gibi ayri buton a da atayabilirsiniz

bundan sonraki eklentiler hediyeye tabi ... :))

Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28/12/2022
Sub PDF_Click()

If dosya_adı = "" Then
MsgBox "Dosya adı yok"
Exit Sub
End If
ActiveWindow.SelectedSheets.PrintPreview

If a = vbNo Then
Exit Sub
End If

End Sub

eklenen satir ActiveWindow.SelectedSheets.PrintPreview satiri
isterseniz kod içinde degil dediginiz gibi ayri buton a da atayabilirsiniz

bundan sonraki eklentiler hediyeye tabi ... :))
Üstad işlerin yoğunluğundan yazamadım. Çok Teşekkür ediyorum. Allah Razı olsun sizden. Yaptığınız çalışma gayet güzel bi şekilde işimi görüyor.
Hediye için sıkıntı yok :)