Ağ Bağlantısı Hatası

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
İyi Geceler.

Bilgisayarıma format attıktan sonra ağ bağlantısı ile internete giremiyorum.USB ile giriş yapabiliyorum.Windows yüklemesi yaparken IP adresi otomatik alsını seçmeme rağmen ağ bağlantısını kontrol ettiğimde IP adresi bölümü boş çıkıyor.Açıkcası bu konularla ilgili pek fazla bilgim yok ama sanırım sürücülerle ilgili bir problem.

Bununla ilgili neleri kontrol edebilirim?

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
03-02-2026
hocam..! adres bölümüne..

192.168.2.5
255.255
192.168.2.1
PHS bölümüne
192.168.2.1
BOŞ

girseniz..nasıl olur..

internet kablosunuda kontrol etmekte yarar var, çünkü çok yanıltıyor. (iç tel ileti kısmı çok kolay kırılabiliyor)

veya int.bağlantı sihirbazını çalıştırarak yeniden bir bağlantı noktası oluşturarak denense..

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Yazdığınız İp'leri 1394 bağlantısındaki özelliklere girdim.Fakat sonuç yine aynı.Yada ben beceremedim.Dediğiniz gibi kablodan da olabilir.Kısa zamanda yenisini alarak deneyeceğim.

USB bağlantısında dikkatime çeken Qes Paket Zamanlayısının seçili olmasıdır.

Ayrıca donanımlarda "(MOBILE ASSIST) Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC" aygıtında (!) ünlem işareti var.

Bu donanımı kaldırıp tekrardan kurmak istediğimde ise "Aygıt başlatılamıyor.(Kod 10) hatası veriyor.

Aynı şekilde "Diğer Aygıtların" hepsinde (?) Soru işareti var.

Ağ bağlantısının bunlarla ilgisi var ise sanırım birşeyleri eksik kurdum.

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
sayın recep ipek

hep siz bana yardımcı oldunuz, şimdi ben yardımcı olmaya çalışayım.

-Modeminizdeki kod 10 hatası bildiğim kadarıyla sürücülerin doğru yüklenmediğini bu nedenle çalışamadığını gösterir. lütfen modeminizin sürücüsünü tekrar yükleyin.çalışmayan bir modem nete bağlanamaz.
-modem sürücüsünü yükledikten sonra modem IP nosunu explorer adres çubuğuna yazarak gelen ayarlar sayfasında gerekli ayarlarınızı yapın.
-diğer soru işareti çıkanlar ise yine driverler tanınmadığı için windows standart sürücüleri yüklemiş, yeniden gerçek sürücüleri yüklemeniz gerekecek. bunları yapın, sonuçları tekrar konuşuruz.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Teşekkürler.

Akşama tekrardan deneyeceğim.Dediğiniz gibi modem sürücüsünden olduğunu tahmin ederek hem cd'den, hemde netten birkaç defa yüklemeye çalıştım.Fakat bir türlü olmadı.
Modem onboard olduğu için sanırım arızalandı.

Peki bu modem dururken yeni bir tane harici ethernet kartı alsam kullanabilirmiyim?

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
Teşekkürler.

Akşama tekrardan deneyeceğim.Dediğiniz gibi modem sürücüsünden olduğunu tahmin ederek hem cd'den, hemde netten birkaç defa yüklemeye çalıştım.Fakat bir türlü olmadı.
Modem onboard olduğu için sanırım arızalandı.

Peki bu modem dururken yeni bir tane harici ethernet kartı alsam kullanabilirmiyim?
Harici bir ethernet kartı tabiiki kullanabilirsiniz. Hatta ben size kendi içinde firewall uygulaması olan harici bir adsl2 modem kullanmanızı bile tavsiye edeceğim. böylece sisteminiz hem dışarıdan gelecek saldırılara karşı güvenli olacak, hemde ana kartta veya ethernet kartında olabilecek arızalarda modeminiz etkilenmeyecek. forumda reklam yasak olduğundan marka tavsiyesi veremiyorum, pm'den mesaj atarım.
Not: Eğer harici modem alırsanız kablolu olmasına dikkat edin, kablosuzlar güvenlik açısından halen yetersiz bana göre.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sisteminizi yeni kurduktan sonra problem yaşadığınıza göre sorununuz onboard ethernet kartınızı doğru tanıtamamanızdan kaynaklanıyordur. Bahsettiğiniz Realtek RTL8139 ethernetini Xp ve Vista otomatik tanır. Ünlem işareti çıkması bir donanım çakışmasından olabilir. Bu anlattıklarımızın modeminizle en ufak bir ilgisi yok ve modem cd'si -eğer usbden bağlamayacaksanız- kesinlikle gerekmez. Modeminiz doğru ayarlı ve ethernet kablosuyla bağlıysa direkt olarak ip alır ve internete girersiniz. DHCP server- eğer devre dışı bırakmadıysanız- size yerel bir ip numarası sağlayacaktır. Bunun için ethernetinizin doğru çalışıyor olması lazım. Bence bilgisayarınızın biosundan etherneti (LAN) devre dışı bırakıp windowsu bir kez açın. Donanım aygıtlarında bilinmeyen hiç bir aygıt kalmadığına emin olun. (Yani herkes hangi kaynağı alacaksa alıp köşesine çekilsin) Sonra tekrar biosa girin ve etherneti devreye sokun. Bilgisayarı açın ve etherneti sorunsuz olarak bulamazsa sürücüsünü anakart cd'nizden yükleyin. Bence bu sorununuzu çözer. Aksi taktirde windows kurarken ağ hizmetlerini devre dışı bırakan yanlış bir sürüm yüklediğinizi düşüneceğim. O zaman en sağlamı windowsu başka bir kaynaktan yeniden yükleyin. Kolay gelsin..

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
merhabalar mehmet bey

doğrusu işin bu yönünü bende bu kadar detaylı bilmiyordum. olaya diğer bir yönden çözüm önermişsiniz. bildiğim kadarıyla ünlem işareti çıktığında işarete tıklarsanız sorunun ne olduğunu (çakışma, yazılım yüklenememesi vb.) windows söylüyor. sayın recep ipek mesajında "aygıt başlatılamıyor" hatası olduğunu söylüyor. oysa sizinde söylediğiniz gibi xp ve vista Realtek RTL8139 etherneti otomatik olarak tanır. şahsen daha önce onboard ethernet kartlarında donanımsal arızaları çokca yaşadığım için sayın recep ipekin sorununu başka bir yönden ele almıştım. umarım sizin önerdiğiniz yoldan çözülürde sayın recep ipeki yeni masraflardan kurtarırız :) paylaşımınız için tekrar teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Sn.mehmetdemiral

Detaylı açıklamanız için teşekkür ederim.Bende nette araştırma yapınca buna benzer yazılara ulaşmıştım.
DHCP hizmetinide yüklü olduğunu hizmetlerden görebiliyorum.Nedense bir türlü beceremedim.

Şu an için başka bir problem daha çıktı.Onun üzerinde çalışıyorum.

Sorun ise bilgisayar açılırken

D:\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

dosyası bozuk hata uyarısı.

Not:Windows D sürücüsünde kurulu.

Kurtarma Konsolu ile onarabilirsiniz yazıyor ama CD'yi takıp R tuşuna bastıktan sonra

Hangi işletim sistemi ile oturumu açmak istiyorsunuz? sorusunda 1 yazıp Enter'a bastıktan sonra ekran donuyor.
Aynı şekilde ise format atarak tekrardan Windows'u yüklemek istediğimde de donuyor.

Büyük ihtimalle bana hafta sonu tamirci yolu görünüyor. :(

Benim bu konularda asıl uğraşma nedenim ise bilgisayarın biraz teknik yönlerinide öğrenmektir.

Tekrardan değerli açıklamalarınız için hepinize teşekkür ederim.

Son düzenleme:

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
Recep İpek;248023' Alıntı:
Sn.mehmetdemiral

Detaylı açıklamanız için teşekkür ederim.Bende nette araştırma yapınca buna benzer yazılara ulaşmıştım.
DHCP hizmetinide yüklü olduğunu hizmetlerden görebiliyorum.Nedense bir türlü beceremedim.

Şu an için başka bir problem daha çıktı.Onun üzerinde çalışıyorum.

Sorun ise bilgisayar açılırken

D:\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

dosyası bozuk hata uyarısı.

Not:Windows D sürücüsünde kurulu.

Kurtarma Konsolu ile onarabilirsiniz yazıyor ama CD'yi takıp R tuşuna bastıktan sonra

Hangi işletim sistemi ile oturumu açmak istiyorsunuz? sorusunda 1 yazıp Enter'a bastıktan sonra ekran donuyor.
Aynı şekilde ise format atarak tekrardan Windows'u yüklemek istediğimde de donuyor.

Büyük ihtimalle bana hafta sonu tamirci yolu görünüyor. :(

Benim bu konularda asıl uğraşma nedenim ise bilgisayarın biraz teknik yönlerinide öğrenmektir.

Tekrardan değerli açıklamalarınız için hepinize teşekkür ederim.
Harddiskiniz fiziki olarak 2 ayrı harddisk mi (C ve D) yoksa tek harddisk 2 sürücü olarakmı tanımlı?

Eğer 1.seçenekse bios ayarlarından D harddiskini master diğerini slave olarak tanıtıp açabilirsiniz. 2.seçenek geçerliyse bir sorun olmaz ama C'de windows'unuzun kurulu olmasını tavsiye ederim.

İşletim sistemi sorması ise (eğer ekranda 2 ayrı işletim sistemi görünmediği halde soruyorsa) daha önceki yüklemenizin problemli olduğunu gösterirki zaten "D:\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM dosyası bozuk" hatası bunu destekler gibi görünüyor.

Format atmak için Fdisk veya Partition magic gibi programlar kullanmanızı öneririm. Temiz bir format atıp internetten gerekli güncellemeleri yaptıktan sonra kullanımı sorunsuz bir windowsunuz olacak. (merak etmeyin uzun sürmez :) )

Sayın recep ipek bende teknik bir eleman değilim sadece tamircilerin yolunu çokca aşındırmış bir kullanıcıyım :)

şimdiden kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sevgili dostlar.. Ben bu konuda size birçok yol önerebilirim. Teknik servisimde hergün böyle onlarca bilgisayarı onarıyoruz. Bahsettiğiniz hatalar genelde Ram yüzünden ortgaya çıkan hatalar.. Garip gelecek ama bazı ram arızalarında bu türden dosya bozulmaları ve dosya bulunamadı uyarıları ortaya çıkıyor. Eğer birden çok ram takılıysa teker teker deneyin. Arızalı rami bulabilirsinizin. Genellikle ikisi bir takıldığında sizi aldatır. Tek ram varsa emanet bir ramla deneyebilirsiniz. Kurtarma konsulunde kitlenmesi de bundan olabilir. En sağlamı cdden boot edebilen bir işletim sistemi (live linux sürümleri ve tabii ki varsa xp sürümleri) denenebilir. Eğer cd'den bootta sorun çıkmazsa ram arızasını unutabilir, o zaman hdd arızası ve bozuk bölge ihtimali üzerinde durulur. Sistemi tekrar kuramamanız nedeniyle başka yollar deneyhelim.
Önce çalıştıra gelip services.msc yazarak çalışan servisleri görelim. Burada ağ ile ilgili olanların pek çoğunun çalışıyor olması gerekir. Bir hata veya problem olması durumunda buradaki servislerden birçoğu devre dışı görünür. Ekte bununla ilgili bir döküman gönderiyorum. İyice inceleyin..

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Uzun uğraşlardan sonra bilgisayarımı tekrardan çalışır duruma getirdim.

Fakat hala daha ethernet kartı ile internete bağlanamıyorum.Ağ Bağlantılarını açtığımda sadece 1394 Bağlantısını görüyorum.
Araştırdığıma göre bu bağlantı dijital kameralar için ( IEEE 1394 ) kullanılıyormuş.
Silme veya yeni bir ağ bağlantısını da kabul etmiyor.Yeni bir network kablosu da denedim.Sonuç yine aynı.

Bu sorunu nasıl aşabilirim?

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Bilgisayarınızda bilinmeyen aygıtlar listesinde görülüyor mu? Eğer görülmüyorsa 3 ihtimal var:

1- Yanlış sürücü nedeniyle ethernet kartı doğru çalışmıyor.
2- Biostan "onboard lan" seçeneği kapalı konumda (disable)
3- Anakartınızın etherneti arızalı. Yenisi 5 dolardan PCI bir ethernet kartı alıp bilgisayarınıza takın gitsin.

Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Dediğiniz gibi 5 dolarlık bir ethernet kartı takınca oldu.

Demek ki bazı şeylerin çözümü yenisini almaktan geçiyor. :D

Tekrar teşekkürler.