Ağdaki sql

Ağdaki pc1 de yüklü olan mssql 2005 deki bir tabloya
pc2 den nasıl ulaşabilirim
teşekürler

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın hedefkaya,

Bilgisayarlar aynı ağın üstünde mi yoksa birbirinden uzakta mı? sqlServer Express 2005 mi sqlServer 2005 mı?

İyi çalışmalar

--------------------------------------------------------------------------------

sayın modalı aynı ağda ve sqlServer Express 2005 kullanıyorum

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın hedefkaya,

Kendi pc de bağlanmak istediğinizde Sql server express e şu şekilde bağlanabilirsiniz :
.\SQLExpress

Ağ üzerinde başka bir sql server istemcisinden veya başka bir IIS üzerinden :

BİLGİSAYAR ADI\SQLExpress

Buradaki BİLGİSAYAR ADI yerine kendi bilgisayarınızın adını yazmalısınız tabii.

Data Source=BILGISAYAR\SQLExpress;User ID=Ex_nor;Password=senhicatesbocegigordunmu;

Bu meseleyi hallettikten sonra karşınıza şu mesele çıkabilir.
Varsayılan porttan bağlanamayabilirsiniz. Gerçi bu yerel ağda çıkan bir sorun değil ama, eğer karşına bu problem çıkarsa kullanılmayan bir port üzerinden SQL Server Surface Area Configuration ile yetki vermen,z gerekir.

Bu port meselesine takıldığınızı nasıl anlarsın? O bilgisayardan erişebiliyor ama diğerinden erişemiyorsan firewall u kapattığınız halde hemde, o zaman surface area yı açıp port yetkilendirmesi yapmanız lazım.

İyi çalışmalar

sayın modalı kusura bakmayın ama ben içinden çıkamadım
benim istediğim denetim masası/yönetimsel araçlkar/ içindeki veri kaynaklarından
ağda bulanan sqlServer Express 2005 içinde bulunan STOK veritabına bağlanma
böyle bir şey mümkünmüğ acaba

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
sql server 2005 express network ağ bağlanma çalıştırma tcp udp uzak bağlantı paylaşma paylaşım üzerinde üzerinden
-----------------------------------------------------------------
SQL Express’in Remote bağlantıları kabul edecek şekilde konfigure edilmesi.
SQL Server Express edition’da networking protokolleri varsayılan olarak kapalı gelmektedir. Bu nedenle Express’in kurulumu sırasında varsayılan seçeneklerle kurulum gerçekleştirdiyseniz kurulum sonrasında Express, yerel bilgisayar dışından gelecek bağlantı taleplerini desteklemeyecektir. Dokumanın devamında yerel bilgisayar dışından gelecek bağlantı taleplerinin karşılanması için gerekli işlemleri adım adım açıklıyor olacağız.
Adım 1: TCP/IP’nin Aktif Hale Getirilmesi
İlk olarak SQL Express’in TCP/IP protokolünü dinlemesini söylemeliyiz. Bunun için;
- Microsoft SQL Server CTP menüsünden SQL Server Configuration Manager’ı açıyoruz.
- Protocols for SQLEXPRESS nodunu tıklıyoruz.
- TCP/IP’yi sağ tıklayarak Enable komutunu veriyoruz.
Adım 2: SQL Browser Servisi?
İkinci adımda SQL Browser servisini çalıştırıp çalıştırmayacağımızı belirliyoruz. Bu servisi çalıştırıyor olmamızın iyi tarafı, uzaktan bağlanan kullanıcıların bağlantı satırında port numarası belirtmelerine ihtiyaç kalmaması. (Not: SQL Browser servisi, bir udp portunun dinlenmesi gereğini ortadan kaldırarak güvenlik açısından risk oluşturduğundan bu servisin çalıştırılmaması önerilir.)
> Seçenek A
Eğer kullanıcıların bağlantı sırasında port numarasını belirtmesini istiyorsak (yani SQL Browser servisini çalıştırmıyorsak) aşağıdaki adımları izleyin.
- Microsoft SQL Server 2005 CTP menüsünden SQL Server Configuration Manager’ı çalıştırın.
- Protocols for SQLEXPRESS nodunu tıklayın.
- TCP/IP alt nodunu tıklayın.
- Sağ panelde IPALL bölümünü göreceksiniz, bu bölümü sağ tuşla tıklayıp açılan menüden Properties komutunu tıklayın.
- “TCP Dynamic Ports” alanını seçili ise seçimi kaldırın, seçili değilse olduğu gibi bırakın.
- Uzak bağlantılarda kullanılmasını istediğiniz TCP port numarasını belirtin. Bu örnekte 1927 numaralı portu kullanacağız.
- Bu aşamada SQL Server Express servisini yeniden başlatmanız gerekiyor. Restart sonrasında SQL Express yerel makina dışından gelecek bağlantı taleplerini karşılamaya başlayacaktır. Bağlantıyı denemek için SQLCMD komutunu farklı bir makinadan deneyebiliriz;

SQLCMD –E –S SunucuAdi\SQLEXPRESS,1927

Yukarıdaki ifadede kullanılan virgül, ”,” SQLCMD uygulamasına ağlantıda kullanılacak port numarasını bildireceğimiz anlamına geliyor.
Bunları yaptığınız halde halen bağlantıda sorun yaşıyorsanız Adım 3’e göz atmanızı öneriyorum.
> Seçenek B
Eğer SQL Browser servisini kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın;
Not:
April CTP veya daha önceki versiyonları kullanıyorsanız Registry üzerinde bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir.
SQLBrowser servisini 1434 numaralı port üzerinde aktif hale getirmek için aşağıdaki registry anahtarının değeri 1 olarak belirtilmelidir.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Microsoft SQL Server\90\SQL Browser\Srsplistener
Registry anahtarının değerini 1 olarak değiştirdikten sonra sqlbrowser servisini yeniden başlatmanız gerekmektedir.
- SQL Browser Servisini başlatın
Adım 3: Firewall
Bu noktaya geldiğinizde yerel bilgisayar dışından gelecek taleplerin karşılanıyor olması gerekir ancak SQL Express’in çalıştığı bilgisayarda aktif halde olan bir firewall’dan kaynaklanan bağlantı sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Aşağıdaki adımlar Windows XP SP2 ile gelen firewall’ın SQL Express trafiğine izin verecek şekilde konfigure edilmesini sağlayacaktır.
- Denetim masasından Windows Firewall konfigurasyon aracını çalıştırın.
- Exceptions sekmesini açın
- “Add Programs” ı tıklayın ve açılan diyaloğu kullanarak SQL Server Express’in kurulum klasöründe yer alan “sqlservr.exe” dosyasını seçin.

Bu noktadan sonra uzak bağlantılarda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması gerekiyor.
Not: Eğer SQL Browser servisini kullanıyorsanız Exceptions listesine UDP 1434 portunu dinlediğinden dolayı SQL Browser uygulama dosyasınıda eklemeniz gerekmektedir.
(mye forumlarından alıntıdır)