Aklıma takılan bir kaç basit soru

Excel Vers. ve Dili
Office 2007-TÜRKÇE
Arkadaşlar exel'de çook yeni olduğumdan bazı şeyleri anlayamıyorum.
Eğer yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Derslerde şöyle bir ifade dikkatimi çekti
& işlemcisi ile sayısal değeri metine dönüştürür
uygulamasına baktığımda A1 & "" şeklinde yazılmış A1'in sağına??. Peki neden & işaretinden sonra "" kondu?
Birde sayısal ifadeye dönüştürmek için -- kullanılırmış ama -- A1'in soluna yazılıyor --A1 şeklinde doğru mu?
Bir de ben bu & işaretini şu şekilde de kullanıldığını gördüm.
=A1&" "&B1&" "&C1&" "&D1

yani A1 B1 C1 ve D1 deki yazıları tek bir hücrede birleştiriyor. Ama kullanım şeklini anlayamadım. Yani neden B1 hücresinin hem sağında hem solunda & var?

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Birinci sorunuzu anlayamadım ama ikinci sorunuzu bir örnekle açıklamaya çalışayım.

=A1&B1&C1& bu formül A1, B1 ve C1 hücrelerindeki verileri birleştirir.

=A1&" "&B1&" "&C1 bu formül ise A1, B1 ve C1 hücrelerindeki verileri aralarına birer boşluk koyarak birleştirir.

" " bu ifade bir boşluk demektir.

Örnek;

A1= Mustafa
B1=Kemal
C1=Atatürk

olsun.

Birinci formül MustafaKemalAtatürk olarak birleştirir, ikincisi ise Mustafa Kemal Atatürk şeklinde birleştirir.

Bunları birkaç alıştırma yaparak siz de görebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2007-TÜRKÇE
Lütfen kusura bakmayın.. Sizi yoruyorum ama napayım anlayamadım:(

Madem & hücreleri birleştirmeye yarıyor A1 ile B1'i birleştirip araya boşluk koyacaksam A1&" "B1 Yazman yeterli değil mi? Neden A1&" "&B1 yazılıyor?

1. sorumda da şunu demek istemiştim. & işareti hem birleştirme işine hem de hücredeki sayısal değeri metine dönüştürüyor, doğru mu?
Sayısal değeri metine dönüştürürken de A1& şeklinde mi yazmalıyım?

Bir başka sorum daha var :)
Çoğu örnekte $A$2 şeklinde bir kullanım var. Bu ne demek?

Zahmetleriniz için şimdiden teşekkürler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Madem & hücreleri birleştirmeye yarıyor A1 ile B1'i birleştirip araya boşluk koyacaksam A1&" "B1 Yazman yeterli değil mi? Neden A1&" "&B1 yazılıyor?
1. sorumda da şunu demek istemiştim. & işareti hem birleştirme işine hem de hücredeki sayısal değeri metine dönüştürüyor, doğru mu?
Sayısal değeri metine dönüştürürken de A1& şeklinde mi yazmalıyım?
Öncelikle A1&" "B1 şeklindeki yazımın hatalı olduğunu hücrede deneyerek görebilirsiniz. & işareti hem fonksiyolarda hemde VBAda birleştirme amacı ile kullanılır. Doğru yazım şekli olan A1&" "&B1 ele alırsak formül iki aşamalıdır. Birinci aşamada A1 hücresi ile boşluk birleştirilir. (A1&" ") ikinci aşamada ise ilk birleştirilen veri B1 hücresi ile tekrar birleştirilir. (ilkbirleştirilenkısım&B1) dolayısıyla her birleştirilen kısım arasında birleştir işareti kullanılır. Aslında bu işaret hücredeki sayısal değeri direk olarak metne dönüştürmez. ""&A1 şeklindeki bir yazım A1 hücresini tırnak işareti arasına almak için kullanılır. Böylece tırnak işareti arasındaki veride metin olarak algılanmış olur.

Bir başka sorum daha var :)
Çoğu örnekte $A$2 şeklinde bir kullanım var. Bu ne demek?
http://www.excel.web.tr/showthread.php?p=54593&highlight=%24+i%FEareti#post54593

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2007-TÜRKÇE
Levent Bey çok teşekkür ederim.
Çok iyi anladım.