Alan İçi Mesaj

Excel Vers. ve Dili
office xp
sayın üstadlarım;
işyerimde personelin izin, rapor, mazeret gibi durumlarını takip edebileceğim bir çalmışmam var. ancak takıldığım bir noktada sizlerden yardım talep ediyorum. şöyleki ;
personel formum üzerinde başlangıç tarihini ifade eden [Btarih] dönüş tarihini ifade eden [Dtarih] alanlarım var. ve bu alanlara koşullu biçimlendirdiğim [uyarı] alanım var. uyarı alanının koşullu biçimlendirmesine;
[Btarih]<=[Dtarih] ise alan rengi kırmızı olsun diye yaptım çalışıyor sorun yok. alan içine "ÇALIŞTIR" gibi uyarı metni yazdırmak istiyorum. bunu nasıl yapabilirim?
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın u4select,

Formun Load ve Current olayına ve BTarih ve DTarih lerin AfterUpdate olaylarına şöyle bir kod yazabilirsiniz:

Kod:
If [Btarih]<=[Dtarih] Then
  Me.uyarı = "ÇALIŞTIR"
End If
Tabi arada uyarı alanını gösterip göstermemeyi de kodlayabilişrsiniz.

Yukarıdaki kod en basit çalıştırma şekli.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
office xp
sayın modalı;
verdiğiniz kodu ilgili bölümlere yazdım. tarihi uyan kayıtlarda "ÇALIŞTIR" uyarısı alan içerisinde yazdı. [Btarih] ve [Dtarih] alanlarını boşalttığım halde [uyarı] alanında beliren "ÇALIŞTIR" yazısı silinmiyor. kayıt gezinti düğmeleriyle kayıtlar arasında geçiş yaparkende "ÇALIŞTIR" yazısı görünmeye devam ediyor. formu kapatıp tekrar açarsam o zaman kayboluyor. örneğim ektedir. ilginize şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın u4select,

Aşağıdaki gibi değiştirebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Kod:
If [btar] <= [dtar] Then
  Me.uyari.Visible = True
  Me.uyari = "ÇALIŞTIR"
Else
  Me.uyari.Visible = False
  Me.uyari = ""
End If

Excel Vers. ve Dili
office xp
sayın modalı;
verdiğiniz kod işimi gördü. ancak sayenizde bir hatamında farkına varmış oldum. izin mazeret dönüş tarihini başlangıç tarihine esas alarak uyarı almaya çalışıyordum. oysaki ben bu günki tarihi esas almam gerekiyormuş. kodu yazıp tarih alanına her tarih girdiğimde eğer [dtar] [brat] alanından büyükse "ÇALIŞTIR" iletisi çalışıyordu. hatamın farkına vararak bu kodu kullanacak diğer form üyelerine hatırlatma babında şu şekilde değiştirdim.

If [dtar] <= date Then
Me.uyari.Visible = True
Me.uyari = "ÇALIŞTIR"
Else
Me.uyari.Visible = False
Me.uyari = ""
End If

yardımlarınız için tekrar teşekkürler. iyi çalışmalar.