ALAN SABİTLEME

Schuba

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
microsoft 365 family türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-02-2026
değerili hocalarım excel sayfasında örneğin üstteki iki 4 satırı ve soldaki ilk 3 sütunu aynı anda sabitlemek istiyorum
bunu bölümleri dondur özelliğiyle yapmaya çalıştım olmuyor
mausun tekerleğini çevirdiğim zaman soltaraftaki sabitlediğim sütunlar yukarya doğru kayıyor yada altaki sayfa kaydırma çubuğunu sağa çektiğim zaman bu seferde üstteki sabitlediğim ilk 4 satır sola doğru kayıyor
benim istedediğim sabitlediğim alanlar hep sabit kalsın geri kalanlar kaysın
örnek dosyada detaylı açıklama mevcut ...

Ekli dosyalar

Greenblacksea53

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr
05-01-2025
Buyur kardeşim
Yapılışı: C5 hücresi ortak alan orayı seç Görünümden bölmeleri dondur açılır menüsünden yine bölmeleri dondur seç

Ekli dosyalar

Schuba

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
21-02-2026
Teşekkür ederim kardeşim sağolda yanlız mesajda belirtmiştim bölümleri dondurma ile olmuyor
Örneğin dediğini yapınca musun tekerleğini çevirince sol taraftaki mavi alanın satırları kayıyor sabit kalmıyor
Yani isteğim C5 hücresinin üstü ve sol tarafı gerek musun tekerleğin çevirince gerekse sayfanın altındaki kaydırma çubuğunu sağa sola çekince hiç birşekilde oynamıyıcak sabit kalıcak

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Sol taraftaki menüyü de 5. satırın üstüne alırsanız bölmeleri dondur seçeneği ile sonuca ulaşabilirsiniz.

Schuba

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
21-02-2026
Sol taraftaki menüyü de 5. satırın üstüne alırsanız bölmeleri dondur seçeneği ile sonuca ulaşabilirsiniz.
Korhan hocam anladım dediğinizi fakat menünün orda durması gerekiyor
Bağsettiğim olayın başka bir yöntemi yokmudur acaba

Schuba

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
21-02-2026
Korhan hocam üsteki menüyü bölümleri dondurma ile sabitlesek soltarafdaki menüyede mavi dik bir dörtgen şeklinde metin kutusu benzeri bir şekil eklesek ve o şeklin üzerine menüde yazan öğeleri butun ekleyerek o butonların üstüne yazsak ve sonra guruplandırırsak orda sabitleyebilirmiyiz aslında bu dediğimi yaptım ve o şekle hücreleri taşıma ve boyutlandırma seçeneğinde seçtim fakat olmadı musun tekerleğini çevirince şekilde yukarı kayıyor

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Eğer bir nesne kullanacaksanız bu nesne hücrelerle birlikte hareket edebilir. Forumda bu tarz uygulamalar var.

Arama sonuçları..