Alan Seçimine Göre Rapor Oluşturmak

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Arkadaşlar,

Bir form üzerinde raporda bulunmasını istediğimiz alanları seçerek düğmeye tıkladığımız zaman raporda seçtiğimiz alanlar bulunsun diğer alanlar bulunmasın istiyorum. Ayrı ayrı rapor oluşturmak mesela adres bulunan bir rapor, ve adresin bulunmadığı bir rapor hazırlayıp kaydetmek bir sürü rapor hazırlamak demektir. Bu kullanışlı değil. Form üzerinde yapacağımız alan seçimine göre tek rapor üzerinde bu işi yapmak işin mantıklı olanıdır. Bu konuda elinde örnek olan ya da yardımcı olabilecek arkadaş var mı?. Hazırlık olsun diye veritabanı oluşturdum. Ektedir. İyi çalışmalar. :yardim:

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın Hızır,

Geçen defa sorduğunuzda da çözüm aklıma gelmişti ama o zaman bir hata yaptım olmayınca da vazgeçtim. Herneyse iyi ki bir daha sordunuz soruyu.

İyi çalışmalar :hey:

Excel Vers. ve Dili
2010
sayın modalı eline sağlık kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Sayın Modalı hocam,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Araya bayram girmesi ve dosya üzerinde inceleme yaptıktan sonra sorabileceğim konular olabilir düşüncesiyle cevabım gecikti. kusura bakmayın. Ben ilgili dosya üzerinde makroları kullanarak ilaveler yaptım. Dosya Ektedir. Boyumuzu aşan konulara belki giriyorum ama işin bir inceliği var. Ondan vazgeçilse olur ama o incelik de programda bulunsa daha şık olur diye düşünüyorum. Sıkıntı şu raporun tasarımına koyduğumuz alan sayısı bazan az sayıda olup A4 kağadına dikey sığabildiği gibi alanlar rapor tasarımında çok sayıda yer alıp siz seçimi az sayıda yapsanız da boş alanlar olduğu içın tek A4 kağıdına sığmayıp ikinci veya üçüncü sayfalar boş kalacaktır. Yani sayfalarda boş olarak taşma olacak.

Alanları seçip raporu alırken raporun tasarımını da otomatik ayarlamalı. kaç alan oluşturulması gerekeceği gibi. Access de tablo veya sorguyu seçip tek komutla otomatik sütunlu rapor oluşturmak mümkün. Fakat o rapor, başlığı olmayan ve sekmeli olmayan tek sütünlü bir rapor. Özelleştirme şansını da göremedim. Sorun sayfanın taşmasıyla ilgili. Bir paket programda yapılan alan seçimlerine göre sayfanın şekil aldığını gördüm. Alanlar seçildikten sonra rapor tasarımı şekil alıyor kanaatindeyim. Ekteki örnek dosyada dört alan aktiftir. iyi çalışmalar:hey:

Son düzenleme: