Alfabetik Sıraya göre Aratma

Merhabalar,

Fazla soru sorduğumu biliyorum ama inanın sizi üzmemek için aklıma gelen sorulardan sadece acil öğrenmem gerekenleri soruyorum.

Gelelim soruya ben bankada çalışıyorum ve uzunca listelerden isim bulmam gerekiyor. Acaba alfabetik sıraya göre arama yaptırabilirmiyim. Yani herhangi bir hücreye 3 harf girecem örneğin AHM makro bu harfleri dikkate alarak ve daha sonrasını ise alfabetik sıraya göre sıralayıp başka bir sayfaya aktarabilirmi. (AHM) girdiğim zaman listeden varsa (AHMAT,AHMED,AHMET,AHMETTİN) gibi isimleri satırlar halinde sıralayabilirmi. Þimdiden teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Makro ile yapılır yapılmasınada mecbur değilseniz
Veri>süz>otomatik süzde Açılır kutuda "Ã?zel" seçip ilk kriter olarak "ile başlar" seçip karşısına AHM yazmanız yeterli. başka yerede taşımadan istediğiniz neticeyi vermiş olur.

Excel Vers. ve Dili
office 2007 (excel2007)English işte
office 2003 (excel2003)
Türkçe evde
Ferudun' Alıntı:
Fazla soru sorduğumu biliyorum ama inanın sizi üzmemek için aklıma gelen sorulardan sadece acil öğrenmem gerekenleri soruyorum.
çok soru soran kullanıcılar makbüldür :arkadas:
şimdilik acil olanları sorun daha sonra öğrenmek istediklerinizi sorarsınız :D
kodlar fikir verebilir.yada sitemiz içinde arama yaparsanız örnek çalışmalar bulacaksınız.

VERİLERİ A'DAN Z'YE SIRALAR YAZILAN İLKHARFE ENYAKIN İSMİ BULUR
Private Sub ComboBox1_Change() 'ListFillRange A2:A64997(vba özellikler menüsüne girilecek hüc. Adreside buradan verilir.)
ActiveWindow.ScrollRow = ComboBox1.ListIndex + 2
End Sub
Private Sub ComboBox1_GotFocus()
ActiveSheet.ComboBox1.ListIndex = -1
Rows("2:65000").Sort Key1:=Range("A2"), Order1:=xlAscending, Header:=xlGuess, _
OrderCustom:=1, MatchCase:=False, Orientation:=xlTopToBottom
End Sub

Private Sub ComboBox1_KeyDown(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
Dim no
no = ActiveWindow.ScrollRow
If KeyCode = 13 Then Cells(no, 1).Activate
End Sub
not kodlar NURZİYA HİÇDURMAZ a aittir
kolay gelsin

Merhaba,

Gönderdiğiniz kod için teşekkür ederim. Ben danersin'in belirttiği yöntemi denedim
veri>süz>Otomotik Süz>"Ã?zel" seçtim ve a ile başlayanları belirttim, ancak kullanışlı olması açısından a veya başka bir harfi hücreye girerek yapabilirmiyim ben denedim ama hücre adresini girdim ama çalışmadı.

sub ara()
Columns("C:C").Select
Selection.AutoFilter
Selection.AutoFilter Field:=1, Criteria1:="=a*", Operator:=xlAnd
End Sub

Makro kaydettirerek bulduğum kodlar bunlar ama burada "a" yerine hücre adresi vermek istiyorum ama veremedim Acaba hücre adresi verilemezmi?

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
a1 e göre süzmek için ilgili satırı şöyle yazabilirsin
Selection.AutoFilter Field:=1, Criteria1:=[a1] & "*", Operator:=xlAnd

heykali

Banned
YA ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN YA
PES YA
BU KADAR MI İÞE YARAR BİR BİLGİ VERİLİR
ÇOK ÇOK TEÞEKKÜRLER