Alt form değişmiyor her sayfada aynı kalıyor

Excel Vers. ve Dili
Office 2000
Şimdi bir sipariş formu hazırladım ; alt form ekledim ;

Tedarikçi Adı Bilgileri Telefonu vb.

Alt form hazırladım ;

alt kısımda ürün kodu, ürün adı miktar birim fiyat var.

1.sayfada alt forma bilgileri yazıyorum kaydediyorum fakat 2.kayıtta yeni boş sayfaya geçmiyor , üstüne yazınca 1.sayfadaki kayıtlar da değişiyor ,
bu sorunu nasıl düzeltebilirim teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2002 Türkçe
Bu konuyla ilgili olarak bende yardım istiyorum...Değerli Access büyüklerimiz..YArdımcı olabilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Örnek gönderirseniz yardımcı olabiliriz. Büyük ihtimalle alt ve üst formları birbirine bağlamıyorsunuz. Her ikisinde de ortak olan bir değer olmalı ki bu kayıtlar birlikte hareket etsin. Mesela müşteri no gibi bir değeri her iki formun bağlı olduğu iki tabloda da kullanır ve onları ilişkiler ekranından birbirine bağlarsanız o zaman alt ve üst formların ortak hareket ettiğini görürsünüz. Ayrıca üst formdan alt forma geçerken alt formun tazelenmesi gerektiğini de unutmayalım..

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Sayin Happiest;

Siz bir örnek göndermeyince konuyu anlamak ve çözüm bulmak zor oluyor. Ancak ben anladığım kadarıyla sizin için bir örnek yaptım ve ekledim. Sanıyorum tablolar arası ilişkileri doğru oluşturmadınız veya tablolar arası ilişki kurmadınız.

Benim yaptığım örneği inceleyince göreceğiniz gibi, öncelikle "tedarikciler" adı altında bir tablo oluşturdum. Buraya en başa veri türü "Otomatik Sayı" olan "sirano" adı altında bir alan ekledim ve bu alanda bir birincil anahtar oluşturdum. (Diğer tabloya veya tablolara bu alandan bağlanacağız)... Sonra "urunler" tablosu adı altında bir tablo daha yaptım ve burada da en başta veri türü "Otomatik Sayı" olan "urunlersirano" adı altında bir alan ekleyip burada bir birincil anahtar oluşturdum. Sonra "tedarikciler" tablosuyla bu yaptığımız "urunler" tablosu arasında ilişki kuracak alan için "tedarikciler" tablosunda otomatik sayı olarak bulunan "sirano" alanını buraya ekledim ve veri türünü "Sayı" yaptım. Sonra diğer alanları girdim.

Tedarikciler tablosundaki bir kayıda karşı, Ürünler tablosunda birden fazla kayıt olabileceğini düşünerek "Bir-Çok" İlişkisi oluşturmamız gerektiğinden Araçlar-İlişkiler kısmından "tedarikçiler" ve "urunler" tablolarını seçip bunlar arasında bir-çok ilişkisi oluşturdum. Bunun için "tedarikciler" tablosundaki "sirano" alanını fareyle tutup, "urunler" tablosundaki "sirano" alanına sürükledim. Bunu yapınca açılan iletişim kutusunda "Bilgi Tutarlılığına Zorla", "İlişkili Alanları Ardarda Güncelleştir" ve "İlişkili Kayıtları Ardarda Sil" seçeneklerini işaretledim. "Tamam" butonuna bastığım zaman iki tablo arasında bir "Bir-Çok" ilişkisi oluşmuş oldu. Bu durumda "tedarikciler" tablosundaki bir tedarikci için "urunler" tablosunda birden fazla kayıt tutup, değiştirebiliriz...

Daha sonra Tedarikçiler tablosundan alınan veriler için bir "tedarikciler" formu ve ayrıca "urunler" tablosunu kullanarak "urunler" formu oluşturdum. "tedarikciler" formuna bir alt form ekleyip, bu alt forma "urunler" formunu yerleştirdim... Sonuç ekli örnekte gördüğünüz gibi oldu... Ekli örneği incelediğiniz zaman olay daha iyi anlaşılacaktır sanırım... Yine de isteğinizin bu olup olmadığını tam olarak bilemiyorum. Eğer bir örnek gönderme imkanınız olursa kısıtlı bilgimle ben ya da bu forumdaki ustaların daha çok yardımcı olabileceğini düşünüyorum... Umarım bu bilgiler ve örnek işinize yarar...

Benim –örnek göndermediğiniz için- anlattıklarınızdan anladığım bu olduğu için ve anlayıp anlatabildiğim kadarıyla yazmaya çalıştım. Eksik ve hatalarım varsa, forumumuzdaki değerli ustalar hemen fark edip düzeltecektir zaten.

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
:))) Aynı anda aynı şeyleri yazmışız gitarisyen..