Alt formdaki satırın seçilmesi

Excel Vers. ve Dili
office 2003 pro türkçe
Merhabalar arkadaşlar.
Formlarda kitaplar adlı bir form var. Bu formda kitap kaydı yapılıyor. Alt form olarak kitap tablosunu bu forma ekledim. Alt formun bağlantı özelliğini kaldırdım.Çünkü tüm kitap kayıtlarının bu alanda listelenmesini istiyorum.
Bilgi girişi bölümünde girilen her kitap aşağıdaki kitap listesine ekleniyor.

Acaba alt form üzerinde seçtiğim bir satırı yukarı yani, bilgi girişi alanına alabilir ve üzerinde değişiklik yapabilir mi yim?

Excel Vers. ve Dili
office 2003 pro türkçe
İlginize teşekkürler Syn mehmetdemiral.Bu durumda kayıtlar üzerinde düzenleme yapılmıyor.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Pardonn

Özür dilerim. Gözümden kaçmış.. Düzeltilmiş hali aşağıda.. Tekrar indirin..

Excel Vers. ve Dili
office 2003 pro türkçe
Teşekkürler.
Tam istediğim gibi olmuş. Elinize sağlık.
Anlayamadığım bir şey var.
Üst alan alt alan bağlantısı yaparken, tabloda var olan alanları tanıyor sadece.
forma sonradan eklenen alanları bağlamıyor. Ben böyle biliyordum. Senin yaptıklarını görünce tekrar tekrar denedim. Fakat; tabloda olmayıp sonradan eklenen alanları bağlayamadım.
Vaktin uygunsa anlatabilir misin?
Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sihirbaza mı yaptırmaya çalıştınız bu işi. Ben alt formdaki aktif kaydı kayıt nosunu ana form üzerindeki bir metin kutusuna yazdırdım. Sonra da bir başka alt form yapıp onun üst alan alt alan bağlantısını bu metin kutusu üzerinden yaptım. Bu ikinci formun görünürlüğünü de bir fonksiyon aracılığıyla kontrol ettim. Şöyle ki; alt form üzerindeki bir kayda tıkladığınız an aslında yukardaki metin kutuları görünmez olup, ana form üzerindeki metin kutusu (gizli) aracılığı ile eşlediğim gizli alt form görünür oluyor. Kayıt ekle düğmesine bastığınızda da tersine görünürlük gerçekleşiyor. Bu arada tek sıkıntı, alt formu ana form üzerindeki metin kutularıyla aynı şekilde yapmak ve tam üstüne yerleştirmek. :))

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
İlk gönderdiğim örnekte, alt formdaki kutulara birebir bağlanmış metin kutuları vardı. O zaman veri girilemediğini unutmuşum. O yüzden birinci örnekte veri girişi yapılamadı. İncelemek açısından onu da silmeyin. Aradaki fark, pratik zeka kurma açısından örnek olabilir.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 pro türkçe
Yaptıklarınızı anladım.
Sadece gizli olan metin kutusu ile alt form üzerinde bağ oluşturamıyorum.
Bağlantı yerini biliyorum. Form veya bağlamak istediğiniz kutunun özelliklerinden açılıyor. sorun şu form üzerine sonrdan eklediğiniz kutuyu bağlanılacak bir nesne olarak kabul etmiyor.Sadece formun bağlı olduğu tabloya ait kutucukları görüyor.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Tasarım ekranında, alt formun sınır çizgisini seçerseniz olay yordamları değişecektir. Hatta olay yordamları da 2'ye düşecek, sadece girildiğinde ve çıkıldığında yordamları görünecektir. Bu seçim ekranında VERİ sekmesine gelirseniz orada alt ve üst alanları görürsünüz. Oraya elinizle yazabilirsiniz. Ayrıca bu işi sihirbaza yaptırıken de KEndim Tanımlayacağımı seçerseniz bu alanın gelmesi lazım. Ben otomatik yapmadığım için bilmiyorum doğrusu. Genelde elimle yazarım. Bu sınır çizgilerinden seçmek biraz hassas bir olay. Küçücük bir noktada yakalanıyor. Siz onu bir deneyin bence.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 pro türkçe
Evet mesele elle yazmakta imiş.
Çok teşekkürler